bugün

gamzedeyim;

gama giriftar olmuş, elemlere uğramış mı?

gamzeye mecburum, gamzeye tutulup kalmışım, kendimi ondan alamıyorum mu?

der iskender pala, tartışılır.
depremzede gibi birşeydir. gamzedeyim diyen bir kişiyi sevgilisinin gamzesinde aramayın. ne demiş şair:
gamzedeyim deva bulmam.
garibim hiç bilmem ne bulmam öyle birşey işte. neyse konumuz bu değil. ne diyorduk ya siktiret ya uykum geldi gidiyorum ben.
gamzedeyim deva bulmam
garibim bir yuva bulmam diye devam eder aslı için.*
gamze isimli arkadaşı olan bir kızın erkek arkadaşında kalmak için ailesine söylediği şey
Bestecisi Tatyos Efendi olan Uşşak Makamının en güzel örneklerinden.Şöyledir sözleri;
Gamzedeyim deva bulmam
Garibim bir yuva kurmam
Kaderimdir hep çektiğim
inlerim hiç reha bulmam
Elem beni terketmiyor
Hiç de fasıla vermiyor
Nihayetsiz bu takibe
Doğrusu ömür yetmiyor.
Mutlaka da Müzeyyen Senar'dan dinlenilmesi gerekir.Her dinlediğimde içimi burkan garip birşeyler bulurum.Tatyos Eefendi'ye binlerce kez teşekkürler,Müzeyyen Hanım'a da sonsuz şükranlar sesi ile renk verdiği için.
rahmetli sanatçımız barış manço'nun çok da güzel yorumladığı şarkıdır.
erkek: nerdesin aşkım???
kız: gamzedeyim aaaşkuuıımm.
erkek: hangi gamze bu, ben niye tanımıyorum?
kız: aaaşkuuıımm, sesin gelmiyo, duyamıyorum.
erkek: alo, alo, alooo....
kız: dıt, dıt, dıt... *
gamze filan hikaye, oğlan boynuzlanıyor arkadaş.~ ~swh~ ~
barış mançonun baba bizi eversene filminde meyhanede söylediği şarkı. şarkı esnasında diğer karakterlerin tepkileri ve şarkı bittikten sonraki diyaloglar yarar. rakının yanında en iyi mezedir
--spoiler--
meyhanecei-helal olsun sana be delikanlı her akşam bekleriz
barış manço-sağol abi sağol abi sağolun
saz çalan abi-afferim be delikanlı, sende çok iş var, ben adamı gözünden anlarım
barış manço-sende de çok iş var sami abi,içelim içelim
meyhaneci-artık bırakmayız seni.
(barış manço bu esnada rakı yerine süt içer)
--spoiler--
Deva da bulmazsın sen şimdi. ne yapsak ki.
edebiyat estetiğinde gamzenin asıl adı, sitemli ve süzgün bakıştır. bu sebeptendir ki gamzedeyim sözcüğünün tevriyeli anlamı yani diğer gerçek anlamı bakıştayım' dır bir nevî.

aslında gamzeyi tanımlamak zordur. mona lisa' nın göz seviyesinden aynı anda ağlayan ve gülen yüzünün görünmesi gibi gamzede de hem sitem, hem sempati bir aradadır..
baris manco'nun vefat ettigi zamani. superonline'i, turk.net'i, mirc'i hatirlatan cok guzel sarki.
barış manço nun ağlatmaya niyetlenerek söylediği şarkıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=piJpkq8Luis
Barış manço'nun söylediği versiyona 2 gündür aşırı kafayı takmış durumdayım. Bildiğin derin düşüncelere dalıyorum aklıma gelince. Aşk meşk düşünüyo değilim her zaman, şu dağılımın mgf i neydi yaa falan diye düşünüyorum genelde ama içeriden biyerleri harekete geçirdi bu aq şarkısı.
deva bulmam garibim bir yuva kurmam.