bugün

genellikle hamur işleri pişirmekte kullanılan bir ev gereci.
içinde genellikle odun yanan,her yanda aynı derecede ısı oluşturarak ekmek,pasta vb. pişirmeye yarayan,tavanı tonoz biçiminde,önünde tek açıklık bulunan ocak.
pidemiz bitti diyebilecek kadar ciddiyetsiz yerlerdir.

Bu akşam başıma geldi. Önce bir fırına gittim ezandan 40 dakika önce. Bekle bekle... Ezana 15 dakika kala : ''pidemiz bitti, kusura bakmayın sesi''. Söylene söylene çıktım tabi. Bir hışımla bildiğim diğer fırında buldum kendimi. ezana 10 dakika kalmıştı. biraz bekledikten sonra onlar da aynı sözleri söylediler: '' kusura bakmayın''. Bunlarda ekmek de kalmamıştı işin kötüsü. Tekrar ilk gittiğim fırına giderek bildiğin ekmek aldım ve ezan okunurken eve girebildim ancak.

Yahu fırıncı müsfetteleri sizin işiniz ne? ekmek satmak, pide satmak değil mi? işinizi yapın işinizi. Aylaklar.

Bir eczacı ilacım bitti diyebilir mi? Yahut taksi durağı şöförümüz yok diyebilir mi? Yok yok bu ülkeden bir halt olmaz kardeşim. Buna bu akşam kesinlikle inandım.

(bkz: bizden bi cacık olmaz)
ramazan ayında önünde belediye otobüsü kuyruğu gibi sıra olan ekmek üretim yeri.
bir de üzerlerinde saat bulunur. hiçbir evde o saatin doğru gösterdiğine şahit olamadım. ya yanlıştır yada 00:00 olarak yanıp sönmektedir ki bizimki senelerdir yanıp söner. nedeni türkiye gibi her hafta elektirik giden bir ülkede sıfırlanan saatlerin ayarlanmamasıdır, hadi ayarladın yaptın ettin hallettin diyelim; saatin kaç olduğunu merak edip fırına bakma ihtimali olan bir insanla tanışmadım.
eskiden her evde olan ev aleti. şeklini şemalini şimdi nasıl anlatsam bilemiyorum ki...

evvela hamur tahtası çapında, yuvarlak, bir nevi ufo gibi bir şeydi. alüminyumdan yapılırdı sanırım. bugün bile evlerde sıkça bulunan yuvarlak fırın tepsileri, bu fırınlarda kullanılmak üzere üretilmiştir.

yaklaşık 15-20 santim yükseklikte birbirine kasnakla tutturulmuş iki daireden oluşurdu. ön tarafında, kasnak kısmının bir bölümü basit bir kilit sistemiyle kapanırdı. o kilit sistemi açılınca, kasnağın dörtte biri sağa/sola açılır, tepsinin gireceği kısım belirlenmiş olurdu. kocaman olduğundan mutfakta sabir bir yerde durmazdı. muhtemelen kiler gibi bir yerde muhafaza edilir, kullanılacağı zaman çıkarılırdı. özellikle börek pişirmek için ... dayanamıyorum gerisini anlatmaya !
varlığı zamanında acı da vermiş olsa, şimdiki zamanda, geçmişe duyulan özlem dolayısıyla cereyan eden hislere sebep olan mekandır.

her sabah işbu fırının ekmek fişleri "gocuk"un cebine atılır ve bir maceraya daha yelken açılır...
gözünüzden uyku akar hala,yaşıtınız elemanlar gidip güzel güzel yan bakkaldan ekmeklerini alırken siz teeee ebesinin örekesindeki fırına gitmektesinizdir, bu öyle bi acıdır ki,aman yarabbi şimdi bi hisseder gibi oldum, fenaymış...
gider ekmeğinizi alırsınız sıcak sıcak da, eve gelene kadar teptiğiniz yolda ekmek bayatlamıştır bilenem.

gelir güzel güzel yersiniz bu ekmekleri ama yiyemezsiniz işte güzel efenim,yarın kalkıp sabah sabah aynı haltı kim yiyecek, kim gidecek bi daha o lanet fırına, kim tepecek o gitikçe uzayan yolu...
bu fikilerle, yediğiniz zaten bi kuru ekmek o da burnunuzdan gelir işte, kahredersiniz...
(bkz: fırrın)
erkeklere ekmek * * * * çıkabilecek sosyal oluşumların yaşandığı populer mekanlara verilen ad.
Fransada 32480 tane bulunan, ekmek alınabilecek mekanların tümü.
önünden geçtiğinizde aşerme sorunu yaratan mekan. yeni çıkmış ekmek kokusu, öldürür.
birde akilisi vardir bunlarin evlerden irak.

(bkz: akili firin)
yunan'da bunun karşılığı ocaktır ve ev işlerini, aile birliğini ve kadını temsil eder.
sonradan bundan sorumlu olan ve hecate denilen bu tanrıçaya olumsuz nitelikler atfedilse de öyle değildir aslında.
alexander fırın tarafından icat edilmiştir.
*Fırın içlerindeki yağ lekeleri için kabartma tozu ve tel sünger kullanarak fırını silin.
*Fırın torbasında tavuk pişirirken; malzemeleri doldurduğunuz fırın torbasının üzerine bir kaç delik açın. Böylece daha çabuk ve iyi pişer.
*Fırın torbasının içerisine bir kaç diş sarımsak koyarsanız lezzetine doyum olmaz.
*Fırında patates yapmadan önce , 10-15 dakika haşlayın ve çatal ile delin. Daha kolay pişecektir.
*Fırında tavuk kızartacağınız zaman bir limonu ikiye bölün, yarısını tavuğun üzerine bastırarak iyice surun. Diğer yarısını ise tavuğun içerisine yerleştirin. Tavuğunuz nar gibi kızaracaktır.
*Fırında tavuk kızartacağınız zaman üzerine koyduğunuz baharatlardan içine de koyun. Böylece daha lezzetli olur.
*Fırındaki inatçı lekeleri temizlemek için bir sprey şişesinin içine soda ve sirke dökün. Ardından temizlemek istediğiniz fırın iç yüzeyine soda karışımını püskürterek bezle silin sonuca inanamayacaksınız.
görsel
ekmek almak haricinde bozuk paralarımı bütünletmek için de gittiğim mekan. özellikle 5 ve 1 liraya çok ihtiyaçları oluyor.
güncel Önemli Başlıklar