bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  penis başı yada gövdesinde çıkan bir çıban ile kendini belli eden ancak bu çıbanın bir süre sonunda kendi kendine yok olmasıyla pek önemsenmeyen oysa basit bir penisilin tedavisi ile alt edilebilecek hastalık...
  3 ... ferrole
 2. 2.
  tarihte, avrupalı edebiyatçılar arasındaki bir inanışa göre frengiye yakalanan yazar daha iyi eserler üretebilmektedir. bu nedenle yazarlar bu hastalığa yakalanmaya çalışmakta veya yakalanmış olanlar bu durumlarıyla övünmektedirler...
  4 ... suzergecer
 3. 3.
  diğer bir adı sifilizolan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. %90 olguda bulaşma vaginal, anal veya oral sex ile olmaktadır.
  2 ... depression
 4. 4.
  Frengi bir bakteriyel hastalıktır. Frenginin mikrobu treponema pollidum isimli bir bakteridir. Hemen sadece cinsel yolla bulaşır. Sifilis diye de adlandırılan frengi, 16. yüzyıl da Asya ve Avrupa'yı kasıp kavurdu. Bu hastalık hâlâ sık olarak görülür ve hatta son yıllarda artış göstermiştir. Frengi tedavi edilmezse, birbirinden gizli üç devre gösterir.

  Birinci Devre Freng

  Bu dönem, vakaların yüzde 95'inde cinsel organlarda görülen şankr dönemidir. Sert bir zemin üzerinde ağrısız, sınırlı, tek, yüzeysel bir lezyon vardır. Erkekte şankr penisin derisinde veya sünnetsizlerde sünnet derisi üzerinde oluşabilir, kadındaysa vulvada veya nadir olarak dölyolunda olur; dölyatağı boynunda daha sık görülür, ama fark edilmeyebilir. Cinsel bölgedeki şankra kasıkta adenopati eşlik eder ve bir ayda kaybolur.

  ikinci devre frengi
  Hastalığın 2. ayından 3. veya 4. yılına kadar sürer. Hasta için daha az rahatsız edici, ancak çok bulaşıcı oladuğu için oldukça tehlikeli bir dönemdir.Deri döküntüleri karakteristiktir. Göğüste kaşıntısız kızarıklıklar olur, bunlar sonra ciltte yayılır, el ayası, ayak tabanı ve anal (makat) bölge koyu kırmızı bir renk alır.

  Üçüncü devre frengi

  10 ila 25 yıl sonra, tedavi edilmeyen hastalarda bu döneme özgü karakteristik lezyonlar ve belirtiler ortaya çıkabilir. Vücudun kılcal damarlarının harap olduğu yerlerde gom denilen tahribat ve şişlikler oluşur; kronik menenjit, aptes ve idrar yapmada bozukluk ve bunları yaparken şiddetli ağrılar ortaya çıkar ve bazen de genel felç, zihinsel işlevlerde bozulma görülür; bu bozulmalar sonunda megalomaniye kadar varabilir.

  Birinci ve ikinci devre lezyonlarında treponemanın görülmesi teşhisi doğrular. Diğer testler tedavi altında gidişin nasıl olduğunu gösterir: Nelson testi, FTA testi (Flüoressan Treponema Antikorları) ve TPHA (Treponema Pallidum Hemaglütinasyon). Birinci devre frengide FTA ve TPHA 10. ila 20. günler arasında pozitif olur, Nelson testi bu devrenin sonunda pozitifleşir. Bu devreden sonra bütün testler pozitiftir. Erken tedavi testlerin hepisini negatif yapar. Treponema her çeşit G penisilinine son derece duyarlıdır; bu yüzden, herhangi bir alerji söz konusu değilse bu tedavi uygulanır.
  4 ... midnight
 5. 5.
  ingilterede fransız, fransada ingiliz hastalığı olarak bilinir...
  11 ... demolay
 6. 6.
  türkiye'de hovarda hastalığı olarak bilinir.
  8 -1 ... bl
 7. 7.
  ciddiye alınması gereken ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
  RPR ( Rapid Plasma Reagent ) ve VDRL (Venereal Disease research laboratory ) testlerinden birinde pozitif çıkmanız durumunda frengi şüpheniz vardır. bu testlerin pozitif sonuç vermesi tek başına yeterli değildir ve yeni ve detaylı bir test daha olunması gerekmektedir. bu test sonucuna göre de tedaviye başlanır. penisilin iğnesiyle hastalık tedavi edilebilir.
  ... leblebi tozunun hastasiydim
 8. 8.
  sefalet ve saadet dönemlerinde milletlerin başına bela olan hastalıktır.
  4 ... udnapistim
 9. 9.
  al capone'u da almış götürmüştür bu zamanında amansız hastalık.
  1 -1 ... leoking
 10. 10.
  ikinci evresinde deride oluşan kızarıklıkların gizlenmesi amacı ile, ortaçağ avrupasında eldiven modasına sebep olan hastalıktır.
  4 ... aysengruda