bugün

gönülde uktedir. çok karizma bir araçtır.
romanyada
tek kapılı siyah tavanlı , kırmızı bir tane görmüştüm.çelik cant falan vardı şahane olmuştu.
Önce araç hakkında bildiklerimi yazayım;
Bu araç ilk kez 1971 yılında üretilmiş ve aynı kasa versyonu 1977 ya kadar üretilip satılmaya devam etmiş,1978 de yeni kasası olan;kimilerinin de taunusa benzettiğni söylediği daha köşeli olan kasa tipi 1980'e kadar üretildi ve 1981 de makyajlandı,arka farlar tırtıklı ve dikey ışılandırmalı oldu.Benim favorim 1978-1979 arası olan oldukça kendine münhasır ve orantılı diyebileceğim kasa tipinde 1.7 4 silidirli ve 2.0,2.3 6 silindirli tipleri yaygınca bulunur.Az miktarda 2.1 diesel versiyonu da üretilmiş ancak pek tutulmamış.Ayrıca 2.8 ve 3.0 V6 motorları da var.
Aracın motor sesi oldukça kışkırtıcıdır.Hemen her modelinde bu ses var.
Aracın yol tutuşu konusunda dönmine göre çok büyük artıları var.Hatta mevcut süspansiyon elemanlarının mercedes tarafınca çalınmış olduğunu ve ford'a ciddi bir tazminat ödemek zorunda kaldığını duydum.
Ben bu aracın bir 'fan' ıyım,sevenler varsa yazabilir.Sevinirim.
alırsın ford olursun lord sloganının vucud bulmuş halidir bu araba. 80 model 2300 motorluk v6 sw bir granadanın rahatlığına uzun yıllar boyunca hiçbir araba ulaşamamıştır.

onun o güzel v motorunun sesi bile bir başkadır. ey gidin ey.

ahanda bunun tıpatıpının 2300ü

http://www.fordgranada.co...Granada_rear_20080127.jpg
aynı zamanda tank gibi sağlamdır bu alet, şu 80'lerin başında üretilen modelleri. günümüzün maliyetten kırpılmış, teknoloji harikası oyuncaklarının ortasından geçer.
otomobildir. gercekten de öyledir. sifatinin hakkini veren nadide cansizlardan. belki de canlidir.
(bkz: ford taunus)
80'li yılların teknolojisinin çok üzerinde donanıma sahip olan ford'un üretmiş olduğu en güzel otomobildir.
misal 82 model olan bir granada'daki donanımlar;
klima,
sunroof,
elektrikli camlar,
merkezi kilit,
ısıtmalı koltuklar,
hidrolik direksiyon,
yol bilgisayarı...vs,vs...

oha 82 model arabada bunlar olur mu lan diyenler;
http://www.araba.com/3043545/Ford%20Granada
içi yayla gibi bir araçtır, 2 aile ford granada ile tatile gittiğimizi bilirim. 20 sene önce bu aracı 350.000 km kullandıktan sonra sattığımızı hatırlıyorum, alan arkadaş avrupa yı dolaşmıştı akabinde. fazla yakıt tükettiği için günümüzde tercih edilecek bir araç değildir ancak devrinin en fiyakalı modellerinden biridir.
(bkz: özledim kaportanın rengini özledim)
(bkz: özledim sımsıcak döşemeni özledim)
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
şu zamanda 1975 model 2.0 coupe olanına, ağzımın suyu akarak baktığım ve almak istediğim için etrafımdaki bir takım şahısların çeşitli taşak geçmelerine maruz kalmama sebep olan araçtır. * * * varsın olsun, efsanedir bal gibi.
mühendislik harikası otomobil. ne kolay kolay bir yere sürtebilirsin bunu arka tasarımı sayesinde ne alt taraftan hasar verdirebilirsin. büyük araba olmasına rağmen burnunun köşelerini tam ve net gördüğün için yılan gibi geçersin çoğu yerden .en zayıf motoru olan 1.7 v4 motor bile ford transitlerde kullanılmış hatta bir ton kömürü bana mısın çeken bir ünitedir.düşün sen bunun artık v6 olanını.avrupa orijini olup amerikan arabası konforu veren nadide bir otodur.mark bir diye tabir edilen ilk kasasında üç tane olumsuzluk vardır. birincisi sağ ve sol far üzerlerinde dış köşelerde tam tahliye edilemeyen yağmur suyu nedeni ile engellenemeyen çürüme.ikincisi orjinal de olsa çürümeye ve solmaya çok meyili arka ve ön lamba grupları üçüncüsü de sadece ingilterede üretilen v4 lerin(almanlarda bu sorun yoktur) distribütörlerinin motorun önünde yer alması nedeni ile yağmur çamurda su alıp sizi yolda bırakması.onun dışıda tasarım harikası bir araçtır. kör nokta ve önde kelebek camı diye bir şey bu arabada namevcuttur.şimdiki 60 bin tl lik kelebek camlı arabaları görünce saç baş yolmanız normaldir.(eller aya biz yaya)..uzun şanzıman oranları sayesinde bir peugeot 106 üçüncü vitesin ortalarında iken bile sen daha ikiye yeni çekersin dolayısı ile senle kapışan avel eleman apışır kalır buna mı geçildim deyu.sözün özü has arabadır ama günümüz dünyasıda üretici mentalitesi sat bozsun eskitsin yeniden sat şeklinde olduğundan artık böyle makinalar tarihte kalmıştır.
Satın almak istediğim fakat sahiplerinin fahiş fiyat talep ettiği araç diğer adı ford consul dur.
1975 model, 2.3 motor bir granada.
görsel
bir gün hobi niyetine ikinci araç olarak alacağım model.
motor sesi başka denir, pek kuvvetlidir, tank gibi sağlam ve tahmin edilenden konforlu bir şeydir.

https://www.youtube.com/watch?v=AS4cylGMoAQ
Şehir içi 100 km’de 18-20 litre yakıt tüketen otomobil. Amaç uzun ve yayla gibi geniş bir araba sürmekse pekala dolmuşçuluk yapılabilir. Hem işletme maliyeti daha azdır hem kar marjı yüksektir. Hem de tüm gözler üzerinizde olur.