bugün

bir kadına söylene bilecek en güzel şarkı. sezen aksu' nun ağzında şarkını hikayesi;

--spoiler--
firuze şarkısını ben dinlediğim anda üstüne atladım. sözlerini yazmaya başladım. atilla* sürekli beğenmiyordu. benim de böyle konularda hiç alınganlığım yoktur. dışarıdan başka türlü görünür ama mesela levent yüksel'e şarkı yazıyorum, geliyor "burası olmamış hiç!" diyor. içimden bir sinirleniyorum "sıkıysa sen yaz!" diyorum ama tabii atilla özdemiroğlu'na böyle bir şey söyleyebilmem mümkün değil. atilla'ya telefon açıyorum, şahahe bir şey yazdım kanaatindeyim. atilla sürekli şöyle cevaplar veriyor: "sonografik olarak burası böyle olmaz, prozedik olarak burası yanlış." bir heves kırma uzmanı ama ben azimli bir kadın olduğum için yılmadım.

içime iyice dert oldu. zaten aysel'le de hiç ayrılmıyoruz. en sonunda aysel'e gel, dedim. "bu deli adam beni canımdan edecek." benim de tabii en genç zamanlarım. böyle çok önemli şeyler söylemek istiyorum. dünyanın en şahane kelimelerini yan yana getirmek istiyorum. mucizeler yaratmak istiyorum. sonra aysel geldi. beraber oturduk şarkının başına. hatta sezen aksu aile gazinosu'nun ilk birkaç bölümünde benim sözlerimle, sonrasında aysel'in firuze'si olarak söylenmişti şarkı. aslında aysel, benim adımı nezaketen yazdırdı şarkıya. birlikte yazdık gibi görünüyor ama firuze, aysel'in sözleridir...
--spoiler--

bestecisi atilla özdemiroğlu dur

bu da şarkının farklı bir versiyonu

http://www.youtube.com/watch?v=1z3DdJtpn9U
harika bir sezen aysel ortak yapımıdır.
hassas bünyemde kıristof kolombik etki yaratan,
beni benden alan vermeyen sonra bi daha,
neden bu kadar geç diye tehacüm ettiren hıncımı kendime,
dinledikçe huysuzlaşan, sevdikçe şımaran
o ne güzel ne sakin bir an.
yüreğine sağlık aysel gürel
ağzına sağlık sezen aksu
üzüm buğusu gibi bir kadın aratır bu şarkı.
ödenen bedellerin hüznünü anlatan şarkı.

hüzün buğusu asıl kirpiğe yerleşir işte. akmaz, damlamaz. görüş açını, gönül kapılarını kapatır.
http://bilemiyorumaltan.b...l-ziline-alerjim-var.html
hüzünlü bir insanın tüm yaşantısını kapsıyor gibi bu şarkı...

sözleri de; ritmi de.
tanıdıklarımdan hiç birinin sahip olmadığı isim.
sultan süleyman'ın tahtının en özel parçalarındandır. nişaburdan, irandan gelirdi.
gümüşe yakışır ama oval ve bombeli kesim olmalıdır.
evde olmayarak iç ürpertendir.
tarkan ın bir an önce seslendirdiği şarkıdır. ne yalan söylim çok sevdim ki tarkan dinlemem ben.

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151084701853485jaMZ4lyteH0&feature=youtu.be
sezen aksu' nun şahane eserlerinden biridir.
yeni albüme hazırlık olsa gerek. çok güzel yorumlamış helal olsun. tek kelimeyle harika. dinledikten sonra insan replay tuşunu arıyor sadece.
firuze'yi söylemek zordur.
şarkı zor ama aslolan yükü ağırdır.
sevda büyüsü gibidir.

ve tarkan aysel'im albümünde bu yükü o kadar kolay omuzlamış ki.
bu adam ne söylese dinleniyor.
orijinalinden iyi mi, kötü mü... bu kıyası doğru bulmuyorum. bence şarkının / yorumun tek eksiği; düzenlemenin mustafa ceceli'ye ait olması. bu şarkıyı diğer tarkan şarkılarını düzenleyen ozan çolakoğlu düzenleseydi; ortaya çok daha iyi bir iş çıkardı diye düşünüyorum.
Tarkan'dan dinlemenin ayrı bir tat, ayrı bir lezzet olduğu şarkı. o nasıl bir "üzüm buğusu" demedir öyle.
tarkan sülaleme sövse eşlik ederim ulan. yine yapacağını yapmış. harika söylemiş.
"her şeyin bedeli var güzelliğinin de, bir gün gelir ödenir, öde firuze" dizesini Tarkan'ın müthiş yorumladığı şarkıdır.
tarkan ile hayat bulmuş şahlanmış eser. evet.
yasmin levy'den de kesinlikle dinlemeniz tavsiye olunur.
Tarkan neden megastardır denilen cover'dır.
dinledikçe dinlenen şarkı. evet.
zaten harika olan; tarkan ile daha da bir dinlenesi olan eser.
tarkan ve darbukadır. erkek vokale çok yakışan şarkıdır sözleri gereği.
zaten şahane olan ama tarkanla bambaşka bir güzelliğe bürünen şarkı. *