bugün

küçük dağları ben yarattım havasındaki oyuncudur, kaprislidir. konuşmalarına bakınca sanki büyük bir yetenektir kendisi, sanki işini aşırı derecede ciddiye almaktadır ve hatta sanki dünyanın en büyük aktör/aktristlerinden birisidir. hava atmaktan başka amacı yoktur.
alması gerekiyorsa alması gerekn oyuncudur, rol icabı soyunuyorsan, sevişiyorsan, gay oluyorsan kilo da almasını bilmelisin ya da kilo vermesini. (bkz: levent üzümcü)
(bkz: renee zellweger)
(bkz: filmdeki rolü için kriko alan oyuncu)
(bkz: bu arkadaş şoförü canlandıracak)
(bkz: charlize theron)
(bkz: monster)
saygı duyulası gerçek sanatçı kişidir.
bunun en meşhur örneği robert de niro'dur.

(bkz: raging bull)
Renée Zellweger
Bridget Jones'un Günlüğü
pek mütevazı olup, gerçek oyunculardır.

(bkz: serhat tutumluer)
(bkz: kıskanmak)
(bkz: levent üzümcü)
yönetmenin mallığıdır. karakterin kilosuna uygun kiloda oyuncu seçememiştir.
method actor denilen oyuncu türünün sıkça yaptığı eylemdir. sıradışı bir faaliyet değil, aktörün işinin bir parçasıdır.

en baba örneklerinden biri için:

(bkz: robert de niro)

(bkz: raging bull)
bir de bunun kilo veren versiyonu vardır ki çok fecidir. dalyan gibi delikanlı abimiz erir gider:
(bkz: christian bale)
(bkz: the machinist)
(bkz: eric bana)
filmdeki rolü için aldığı kilo ile orantılı olarak, yüksek bir ücret almış olması gereken oyuncudur. çünkü burada tek amaç filmin reklamını yapmaktır. elini sallasan oyuncuya çarpıyor dediğimiz bu zamanda, o role istenilen kiloda bir oyuncu bulunamaz mıydı yani...
En son Levent Üzümcü nün rol gereği 20 kilo alıp, sonradan 22 kilo verdiğini duydum. Bence bir insan sanat için,en başta işi için daha büyük bir fedakarlıkta bulunamaz. işin para tarafı da var tabi. Ama ne olursa olsun kilo alıp-vermenin vücuduna, bünyesine vereceği zararı göze almışsa, hakikataen de işine ruhunu katmış demektir.
işini profesyonelce yapan insandır. keşke herkes işini bu denli özenli yapsa değil mi?
sanat için soyunan insan kadar değerlidir. ayrıca filmdeki rolü için kilo alan oyuncuyu fazla da abartmamak gerek. rolü için kilo haricinde çok şey alan oyuncular var piyasada.*
(bkz: sasha grey)
(bkz: russel crowe)

(bkz: gladiator)
(bkz: cinderella man)
(bkz: body of lies)
kadir inanırın tatar ramazan rolüne hazırlanırken gerçekleştirdiği eylem. işe de yaramış, tam oynadığı role yakısmıs.
(bkz: charlize theron)
(bkz: )sanat için soyunurm
(bkz: tom hanks)

aynı film için hem kilo alıp hem de aldıklarını vermiştir. film hangisi mi?

(bkz: cast away)
(bkz: levent üzümcü)
necdet tosun bi film için ne var lan alırım tabii diyip almış kiloyu. bi daha da verememiş. o yüzden dikkat etmesi gereken oyuncudur.