bugün

fatsa

karadenizin en güzel yerlerinden biridir efendim. memleketim diye söylemiyorum doğasıyla yaşantısıyla düşüncesiyle bir başkadır. tipik anadolu kasabalarından farkları vardır. "çorumu bırak fatsaya bak" özlü sözünde bahsi geçen yer olup adam gibi bakılmayan, temmuzda ilk darbeyi yemiş (12 eylülden 2 ay önce) yollarında tanklar yürümüş, fikri sönmez gibi nice insanlar o topraklar için uğraşırken yine o topraklarda "netekim"in emriyle öldürülmüş, sürdürülmüştür. bugün ülke genelinde oluşturulmak istenen halk komiteleri kurulmuş ancak bu kadar ilerinin görülmesini hazmedemiyenler tarafından geriye çekilmeye çalışılmış ve başarılmıştır da. çok sürgün vermiştir. devrimci bir belediye başkanlarına sahip olduğu için çok çile çekmiştir. ancak fatsa bilir ki bugünkü o güzelim fatsayı fatsa yapan da yine fikri sönmez ve yoldaşlarıdır. amerikanın teksası, rusyanın moskovası, türkiyenin fatsası, tekerlemelerine konu olmuş, rusyaya bağlanmak istendiği bile kimi angut beyinler tarafından da düşünülmüştür. son seçimlerde hopada belediye başkanı seçilen muhterem zatın (kendisi ödp'lidir) fikri sönmezi çok takdir etmesi ve keşke onun kadar yapabilsem demesi nedir? bugün hopa fatsanın prototipidir ve övgüyle de bahsedilmektedir( tabi belediye başkanı ödp'li olmasaydı büyük kanallarda izleme fırsatınız da olurdu) şimdi adam düşünmez mi ulan bugün bi şey yapılmıyo her şey güllük gülistanlık da, zamanında fikri sönmez demokratik yollarla, hemde seçimlerde diğer partilerin toplamına fark atarak seçilmişken üstelik bu partiler (msp-dp-chp) ortak bir bildiri yayınlayıp devlete, her şey burda iyi, devlete zeval getirecek durum yok demişken sen niye darbe yapıyosun be angutistanlı netekim paşa! bu insanların çektiği yetmez miydi bir de tankını potinini destursuz sokuyorsun! biliyor musun sen fatsada karaborsanın bittiğini, insanların "insan" edildiğini, her yerde görmesi nasip olmayacak bir sürü insanın o dönemde fatsaya geldiğini, enliklerin düzenlendiğini...
fatsa; sürgün çocuğu olmamın nedeni...
siyaseti bi tarafa bırakırsak, karadenizin en güzel pidesini de fatsa-bolamanda yiyebilirsiniz. *
(bkz: fikri sönmez)
(bkz: dev-yol)
güncel Önemli Başlıklar