bugün

Bünyesinde bir adet martin freeman barındırır.
Yıllar önce sinemada seyrettiğim, ne zaman dizi oldu amk dediğim klasikleşmiş Coen kardeşler filmi.
lorne malvo, lester'dan on kat daha şerefsiz de olsa karizmadır, reyizdir ama malvo bozmadan önce efendi adam olan lester sevilmez. böyle bir dizidir. ben de malvo'ya hayran lester'a düşman olanlardanım. sanırım dizi izleyicilerinin geneli böyle. bir arkadaş daha malvo ya reyiz, lester'a it demiş de swh.
Tek sezonluk mini bir yapım olmasına rağmen devamını bekleyenlerin olduğu dizi. Hayır o finale rağmen devamını nasıl bekliyorsunuz amk adam suya düşüp ölmüyor mu?

Dipnot: lorne malvo karakterini canlandıran kişi angelina jolie ablamızın eski tokmakçılarındandır. Hatta vücudunda dövmesi olduğunu okumuştum bir yerde. Bilgi entrysi olsun..
Steve Buscemi 'nin döktürdüğü fantastik film.
hem coen kardeşlerin filmidir hem de ünlü bir televizyon dizisidir. durum böyle olunca girdileri takip etmek zorlaşıyor. dizi ile ilgili yorum okumaya çalışırken onlarca yorum da filmle ilgili okumak zorunda kalıyorum. peki çözüm nedir derseniz çözüm, meta sözlük! (reklam metni gibi oldu ama amaç da o zaten) *
nasıl oluyormuş o iş, hele bir anlat yeğen derseniz hemen soluklanıp anlatıyorum.

fargo örneğinden gidersek, meta sözlük'te her girdinin bir kategorisi vardır. yani, diziyle ilgili bir yorum yazacaksam girdimin kategorisini dizi olarak, filmle ilgili yorum yazacaksam da girdimin kategorisini film olarak seçerim. Böylece fargo başlığı her biri kategorilenmiş, kolay ve hızlıca bilgiye ulaşma imkanı sağlayan bir başlık haline gelir. en üstten seçerim dizi kategorisini ve karşıma sadece dizi ile ilgili girdiler gelir. çok basit ama oldukça kullanışlı bir işlem. ( kendimi vapurda limon sıkma aleti satmaya çalışan abiler gibi hissettim ama gerçekten durum bu kadar basit ve kullanışlı.) *

nedir, ne değildir diye incelemek için (bkz: meta sözlük)

http://www.metasozluk.com/
lorn malvo denilen adam ister istemez bir bağımlılık yaratıyor
çok güzel tv dizisi.
lorne malvo denilen adamin stockholm sendromu yasattigi dizi. zaten en iyi kisa dizi (best mini-series) aktoru odulunu aldi golden globe'da. ayrica en iyi kisa dizi odulu de aldi.
Fargo'nun bir kamyon modeli vardır birde gerçek hayattan esinlenerek sunulmuş amerikan yapımı dizisi
ani kurt gibi açsınızdır, tabağınızda duran o şahane kurufasulye-pilav kombosunu bir oturuşta silip süpürürsünüz, mideniz iyice dolmuştur, tam anlamıyla doymuşsunuzdur yani aslında ama tabağınızda kalan o birkaç pilav tanesini de ekmeğinizle çatala iteleyip o son lokmayı da yersiniz, sonra birden katır kutur sesler gelmeye başlar ağzınızdan ve "eyvah taş varmış pilavda gitti diş" dersiniz ya hani. bu dizinin bendeki etkisi de aynen böyle işte. neyse ki o ilk dokuz bölümün lezzeti, son bölümün tatsızlığını unutturdu. fasulye de tüm yemek boyunca gaz yaptı tabii bir de o var. midem büzüştü lan izlerken. o ikisi nasıl da uğursuz cenabet psikopat karakterlermiş öyle? nasıl yarattınız bunları oğlum? dizinin başında "gerçek bir olaydan alınmadır" falan diye yazıyor ama hep karın üzerine yazdıkları için tipide silinip gidiyor tabii hemen. yok gerçek olamaz bunlar. ya da çok süslemişler bilmiyorum.
Bir kamyon markası . guzel kamyonları vardı vakti zamanında halen kaldimi bilmiyorum bunlardan .
lorne malvo gibi psikopat karekter barındıran ve ayrıca dizisi filminden kat be kat güzel olan bir şahaser.
2.sezonunu deli gibi beklediğim dizidir. ne zaman gelecek merak konusu.
daha 4-5 saat önce başlayıp duraksız izlediğim dizidir. abi içinde martin freeman varsa mükemmeldir. direk izleyebilirsiniz. hani breaking bad den sonra içinize çok büyük bir boşluk düşer ya , o boşluğun büyük bir kısmını doldurabilir diyebileceğim dizidir. umarım popüler akıma kurban gitmez. böyle dizilerin , böyle yapıtların olması çok hoş ya. muhtemelen sabaha karşı diziyi bitiririm ve 2. sezonun gelmesini beklerim.
2. sezon için tanıtım videosu yayınlanmış dizidir. Söylentiler 2. sezonun, 70lerde polis olan molly 'nin babası lou 'yu konu alacağı yönünde.

https://www.youtube.com/watch?v=Hv4ABEEbabQ
--spoiler--
Son bölüm son planda Lester'ın kafayı buzdan çıkarması için çok dua ettiğim ama çıkarmadığı dizidir. Yani Lester öldü lan. Böyle her sezonu ayrı hikayeler anlatan dizileri de sevmiyorum ama güzel dizi yine de. iyi dizi. Hoş dizi. Cici dizi.
--spoiler--
Bu nasıl bi kadın polistir.
Hamile olmasa dünyayı kurtaracak anasını sarayın kadın.
Bundan doğacak çocuk büyük adam olur.
Ben filmi izledim ama sadece kadını izledim hayranlık ile.
Azimli imiş Alimallah..
uzun zamandır kavuşmayı beklediğim türden üst düzey bir dizi.

-kurgusu sağlam, asla sıkmıyor.
-diyalogları şahane, özellikler karakterlerin anlattıkları anekdotların bölümlerle olan bağlantısı.
-kamera açıları çok hoş, sondan başa doğru gidiş ve bazı sahnelerdeki odaklamalar beni benden aldı cidden.
-mekan benim için mükemmel ötesi, her yer kar kış tam ağzıma layık. çekimler kanada'da yapılıyormuş belki de ondan dizide duyduğumuz en ağır küfür "heck". o da küfür sayılırsa artık.
-oyunculuğa dair söyleyebileceğim pek bir şey yok, martin freeman'ı beğenmeyenler olmuş ama ben üstesinden geldiğini düşünüyorum. ama tüm kast bir yana lorne malvo'yu canlandıran billy bob thornton döktürmüş. başka bir açıklaması olamaz böyle bir oyunculuğun, sonra villain sevince adımız çıkıyor; nasıl sevilmez arkadaş!
-ilk sezon gayet iyiydi. böyle bitse de olurmuş ama kıyamamış ikinci sezonu da koymuşlar, iyi yapmışlar. muhtemelen sioux falls cinayetleri işlenecektir. ilk sezon kadar iyi olur diye umuyorum.

bu arada son olarak nasıl ki futbol asla sadece futbol değildir ise fargo da asla sadece polisiye değildir. aksini iddia edenle kötü kavga ederim.

edit: son olarak kısmına ek olarak; yeni bir diziye başlamama kararımı bu diziyi önererek yerle bir eden -iyiki de eden- sevgili cok uzaktan gecen bir gemiye teşekkürler teşekkürler!
coen biraderler in en önemli eserlerinden bitanesi olup tarzının öncülerinden sayılır .(filmden bahsediyorum) oyunculuklar süperdir, hele o soundtrack lar yok mu insanı kendinden alıp götürür. ölmeden önce her insan izlemelidir.
diğer sezonunda martin ve lorne malvo'yu canlandıran abi yer almayacaksa izlemeyeceğim dizidir. zaten dr. watson'ımız oynuyor diye başlamıştık bu diziye. martin reyiz olmadan olmaz.
Coen kardeşlerin filminin çekmiş olduğu kült film.
Şimdiler de e2 de dizisi yayınlanmakta yine coen kardeşler iş başında.

Keşke her filmin dizisi yapılsa..
dodge ve desoto'nun kardeşi.
çok acayip dizi. amına koyim bu dizinin izledim bunu ben.
dizinin kendine has bir tarzı, senaryosu ve albenisi var. ilk 2 bölüm itibariyle bunu söylüyorum, bakalım ilerleyen bölümlerde bu güzellikte olacak mı.