bugün

arap aksanıyla okuyan genç nesil müezzinler çoğaldı, çok kötüler gerçekten. ben istanbul'da yaşadığım için elbet istanbul'un farkındayım; büyük ve kalabalık ilçelere örneğin, iyi ve muazzam müezzinler veriyorlar. örnekse; eminönü, beyoğlu, sultanahmet vs.! diğer ilçelerse çömezlerle dolu. o güzel ritm hep bozuk. hiç yabancılar tarafından çekilen istanbul filmleri izlediniz mi? onlarla dolu. yeminle ben daha iyi okurum ezanı. (bir de kara çarşaflılarla!)

bana göre allah yoktur hatta varlığı sıfırdir ama ben daha iyi okurum, evet o ezanı. hem de hem kelamı hem de makamıyla! naküs çalmaktansa ya da es-selah es-selah diye dolaşmaktansa ezan okumak her daim revadır.

gel gör ki, varlığını bir türlü bilemediğimiz o ulu tanrı; bunu insanlara, biz sevgili kullarına bırakmış her nedense.

varlığı ve birliği sorulmaz o tanrı.

inanmak filan diye ben yürümeyeyim... ama dindi allah'tı da yapmayalım... fıstık gibi dinin var, peygamber ne güzel, cennetti, hurilerdi oradan sen yürü.

ama şunu sormadan geçemeyeceğim lan:

atasına, babasına, kendisine bir erkek olarak huri vadeden o din; anasına, kız kardeşine ne diyo'?

bak nereden nereye geldik. olmadı. hani konuşmayacaktık, sormayacaktıık bunları?
Namaza çağrıdır

Yani Türkçe okununca çarpılmıyorsun

Hatta sana bir sır vereyim kuran Türkçe okusan da çarpılmazsın çünkü o kitap Allahu Teala tarafından sana oku ve anla diye indirildi.
Bu sabah ta gördük çok şükür. Artık iş güç normale dönse de bitse bu boş beleş yaşam biçimi.
Valla bizde işdeyken duyuyoruz. Keşke evde duyup sonrasında soluksuz uyusam. Senin Sıkıntın hayalim.
Müezzin misiniz ?
istanbulda okunuyor şu an. Allah oruçlarımızı kabul etsin..
https://youtu.be/OncmIP-x72s

bu ne güzel bir davettir..
görsel
Gürültüdür.
Ya birisi de çıkıp bu ne saçmalık bunun sesi neden bu kadar yüksek demiyor mu ya. Bu duruma bir çare bulun artık aq
anlami itibariyle gunumuz teknolojinden dolayi tamamen gereksiz, istemeyene eziyet bir olaydir.
Ezanin gerekliligi nedendir ? Insanlara namaz vaktini hatirlatip camiiye davet etmek.
Peki gunumuz dunyasinda bu kadar elektronik alet varken, boyle bir hatirlatmaya gerek var midir ?
Tabikii yoktur.
He tarihi kultur deyip sembolik olarak gene devam edebilirsin ama baskalarina eziyet cektirmeden.
Ama gel gor ki, islam inanisi tamamen kendine inanmayanlara eziyet uzerine kurulu.
Ve buna entellektuel muslumanlarin verebildigi tek cevap : begenmeyen yallah .....ya.
makam ve musiki eğitimi almış müezzinlerin okuması elzem olan çağrı.
Güzel okuyan bir Müezzinden dinleyince desibeli rahatsız etmiyor. Ama çoğunluk çok kötü okuyor çok. Az önce güzel bir ezan dinledim.
Beni imandan etmiş, deist yapmış birseydi. Bugün özellikle başka bir ülkeye taşınmaya niyet etmemi sağladı. Alın götünuze sokun o hoparlörleri artık. Bıktim
Sagopa kajmer remix versiyonlarını dinlediğim müzik.
vaktine göre değişen şekillerde okunan bir şeydir. galiba ikindi ezanı öyle bir okunur ki kısa ama insanı resmen itiklercesine okunur. nihavent makamıymış galiba.
sesi güzel olmayan ve makam bilmeyen müezzinlere işten el çektirilmelidir.
türkçesi daha güzel bence.
En kisa zamanda sesinin kisilamsi gerekiyor. Desibel olarak çok yüksek.
Rum döllerini rahatsız eden Selçuklu döneminin manevi ve kültürel mirası.
Beğenmeyenler yallah ermenistan’a.

(bkz: kuyruk acısı).
yarışmasında almanya baden bölgesi yarım puan farkı ile ikinci olmuştum.

birinci olsaydım hollanda'da ki köylülerimizin düğününe gidemeyecektim.

(bkz: kader)
şuan ikindi namazı okunuyor. Hollanda- Den haag şehrinde.
Ne mutlu müslüman olmayan bir ülke’nin müslümanlara bu hakkı tanıması.
ismail coşar rast ezanını dinleyerek ezan yarışmasında yarım puan farkı ile 2. oldum. 1. olsaydım almanya geneli yarışmaya katılabilecektim.
Ne zaman ezanı dinlesem aklıma Müslüman olduğum eski günlerim gelir. Şimdi dinsizim.
Call to Prayer'dır yani "namaza çağırı".
--spoiler--
yarım puan farkı ile 2. oldum.
--spoiler--

bülent ersoy ücretsiz ders veriyormuş.
yolsuzluk yapanların açığa çıktıklarında hatırladıkları ve hatırlattıkları dini ritüel.