hababam sınıfının klasiklerindendir...
unlu tarafindan da harika yorumlanmis bir erkin koray sarkisidir.
Samsun'da Çiftlik caddesinin bir alt sokağında otantik kıyafetler satan, sevimli, küçük bir butik. oradan aldığınız elbisenin aynısını başka bir yerde görmek imkansızdır.
başındaki zurna solosu elektro bağlama melodileri insanı kendinden geçiren erkin baba şarkısı.
erkin koray'ın 1975 yılında doğan plak'tan çıkan tek plağının ön yüz şarkısı. arka yüzünde arabesk formundaki sevince yer alır. estarabim, kelime anlamı olarak hiçbir şey ifade etmez. koray, dinleyicinin bu kelimenin yerine istediği, anladığı başka bir kelime koymasını öğütler. nihat örerel'in de düzenlemelerinden yer aldığı estarabim, çıktığı yıl çok satmasa da daha sonra bir klasik haline gelmiş hatta hababam sınıfı sınıfta kaldı filminde bile kullanılmıştır.
Kesin "Fesupanallah" şeklinde tepki verilecek ama, "Karlı Dağlar"ın ardındaki "Tımbıllı" ilçesinde "Çöpçüler"in sık sık uğradığı "Yalnızlar Rıhtımı"nda yeni açılan BiM şubesi. Estara BiM!
birçok söylentiye sebep olmuş erkin baba şarkısı.

şarkının isminin kürtçe olduğunu iddia edenler var ve 'estarabim' kelimesinin kürtçe'de karşılığı olduğunu söyleyenler var, olabilir kürtçe bilmiyorum. bir diğer söylenti ise 'esrar abim'in hızlı söylenişi olması. erkin koray haliyle esrar abim isimli bir şarkının yayınlanamayacağının farkında olduğundan kelli şarkının adını değiştirmiş, estarabim yapmıştır. şarkının sözleri dikkatle incelendiğinde uyuşturucuya göndermeler olduğu görülmektedir.
es tarabim, yani es yelim tam turkcesi, tarab farsca'da yel demek.

youtube'da bir kullanıcı yorumu. doğru mu? bilemedim şimdi.
ez tera bem= sana söyliyeyim. (bkz: kürtçe)
erkin koray'in gizemci havasiyla manasini aciklamadigi bir sarki ismi. esrar partilerinde genellikle sarilan esrarin -ki iki tane sarilir. karsilikli iki uctan elden ele dolasirken ortada bir yerde ayni kisiye denk gelmesine denir. sagdan soldan yani..
çok memleketler gezdim
neler gördüm görmedim

derken erkin koray gayet ciddidir.

(bkz: lsd)
(bkz: marijuana)
Vodafone reklamının mahvettiği şarkı.

--spoiler--
Kendini kaybeden liseli sonunda gitarı parçalar.
--spoiler--
ünlü grubunun çalışması dinlenisidir. tabi erkin koray yorumu her zaman bir numraradır.
http://www.youtube.com/watch?v=n4ScfWQZmIQ&feature=relmfu
erkin koray' a şarkının hikayesi sorulduğunda arkadaşlarımla beraber bir gecede yazdık ben daha sonra biraz toparlama yaptım dedi. estarabim' in anlamı nedir diye sorulan bir soru üzerine koray sözlükte karşılığı olmadığı gibi bir anlamıda yok eğer bir anlam aranıyorsa, yorumu şarkıyı dinleyen kişinin kendisine bırakıyorum dedi...
herkese renkli günler
erkin koray'ın klasiklerinden biri. gerek sözleri, gerek anlamsız ismi gerekse şarkının nakarat geçişlerinde geğirme efektine yer verilmesi ile türk müzik tarihinin en ilginç ve güzel şarkılarından biridir.

tabi 80'li, 90'lı yıllarda doğan bir sürü çocuk gibi ben de bu şarkıyı ilk defa hababam sınıfı'nda duymuştum. tabi uzun yıllar şarkının sözlerini şu şekilde bilmemiz kadar doğal bir şey yoktu:

böyle hoca istemem
istesem de istemem
şaka yapalım dedik
işleri bombok ettik

bana göre bu şarkının en iyi coverı hababam sınıfındaki versiyonudur. *
bence en iyi cover'ı acil servis adlı grubundur.

http://www.youtube.com/watch?v=3S62v8Tl-T0
brezilyada yağmur ormanlarında yaşamış,nesli tükenmiş, zehrini göz retinasına damlattığı anda göz rengini değiştiren bir kurbağa çeşitidir.latince adı (bkz: estaras bimos)
sağlı sollu.
estarabim sözünün manası konusunda hiçbir fikre sahip olmamakla beraber en sevdiğim eski 45'liklerden biridir. özellikle hababam sınıfı sınıfta kaldı'da o dönemin gençleri olan hababam abilerimiz söylemiyorlar mı bu şarkıyı bayılırım çocukluğumdan beri.
sağdan soldan olandır..
erkin koraydan canlı dinleme sansına sahip oldugum eski 45'liklerden biridir ,noltaljidir, iyidir.
Bence anlamı.

Es tarab'im dir.

Yani 'Es' bildiğimiz 'esmek' fiilindem hareketle yayılmak anlamında kullanılmış olabilir.

'Tarab' da arapça 'sevinç' anlamına gelmektedir.

Bir isim veya durumdur.

Ve aitlik ekiyle tamamlanmıştır.

Yani sağdan soldan es tarab'im.

Edit: bu kadar karmasik da olmayabiir cevap.

Kisaca estir abim dir.

Sağdan soldan estir abim.

Ya da esti işte.
(bkz: içinde bim geçen kelimeler)
eskiden yuvarlaktan oluşan bir grupta 2 cigara dönerken her iki taraftan gelen sigaranın bir kişide kalması durumudur. Bu durumda gruptaki herkes estarabim diye bağırarak tempo tutarlar. Erkin koray'da bundan esinlenmiş olsa gerek.
banvit reklamında anasını silkilmiş eserdir.

Estarabim kısmında "abimm ablamm" diyorlar lan.*
https://youtu.be/chze2k8To60