bugün

entry'ler (232)

bedelli askerlik

buradan size tecili 31.12.2016'da bitmiş 1987 nisan doğumlu, 1 senedir "yoklama kaçağı" olarak gezen ve çalışan kendimin tecrübelerimi aktarmaya ve kafalardaki soru işaretlerini azaltmaya çalışacağım.

öncelikle 2014'te çıkan bedelli yasasından dönemin şartları yüzünden faydalanamadım. onu bi kernara bırakalım.

dediğim gibi "yoklama kaçağı" olmamın 1. yıl dönümü bugün, bu süre zarfında başımdan geçenler ise şöyle;

2015 senesinde girdiğim iş yerimde çalışıyordum hali hazırda (sigortalı olarak), haziran 2017'de ayrıldım ve iş yerime henüz kağıt gelmemişti. neden ayrıldığım konusu ise şöyle ki, nisan sonunda işime motorumla giderken taksim girişinde çevrildim. fakat bu normal bir trafik çevirmesi gibi değildi "manhunt" diye tabir ettiğimiz sivil kıyafet üstüne polis yelekleri giyen, kısaca "arka sokaklar ekibi" gibi bi grup memurdu. 4 aylık yoklama kaçağıydım ve daha önce bir çok kez rutin kontroller için durduruldum motorumla ve bi sorun çıkmamıştı. o memurlar bana şubeye 15 gün içinde teslim olacağıma dair bir kağıt imzalattılar ve çok kaba davrandılar açıkcası (yanımda tecavüzden tutuklu biri olsa muhtemelen ona da aynı şekilde davranırlardı, o kadar kötü). tabii ki ben 15 gün içinde gitmedim ve sisteme düştüm. bu süre zarfında da psikolojik olarak çöküntüye girip işimden istifa ettim (birazda tekrar yakalanıp götürülme korkusuyla diyelim).

ikinci vukuat ise yaklaşık 2 ay önce maltepe sahilde bira içerken yapılan rutin gbt kontrolüne takılıp tutanak yedim. bu sefer geceyi nezarethanede geçirip ertesi gün şubeye götürücekler sanarken kendisiyle arabaya gelip birşey imzalamamı istedi polis memuru. birazda alkollü olmamın getirdiği cesaretle şöyle bir konuşma geçti aramızda;

polis: x, yoklama kaçağıymışsın sen!?
ben: eeeööm kem küm, doğurudur evet...
p: arabaya kadar gel evrağını imzala
b: tamamdır
b: ya bilmediğimden soruyorum, bu benim 2. tutanağım da, alıp götürme gibi birşey var mı apar topar?
p: senin gibi günde 1-2 tane çıkıyo, imzalatıp bırakıyoruz para cezası ödüyorsun.
b: anladım memur bey..

yani jandarmayı bilmem ama polis alıp götürmüyor. sadece para cezası yiyorsunuz. onu da askerliğinizi bitirdiğiniz zaman ödüyorsunuz. bedelli çıkınca aksi birşey olmaz ise bu borç siliniyor.

şimdi kalem kalem yapmanız veya yapmamanız gereken şeyleri ve izlemeniz gereken yolları nacizhane şekilde anlatayım..

- en ama en önemlisi otelde kalmayın, gbt'leriniz polis merkezine yollanıyor ve sabaha karşı polisler gelip size tutanak imzalatıyor.
-gece tek başınıza abuk bi saatte sokakta dolaşmayın, ohal var, direk kimlik soruyorlar.
-işyerinize kağıt gelebilir de, gelmeyebilir de, ama gelirse sigortasız çalışmaya ikna edebilirsiniz işvereninizi (kurumsal bir şirket değilse tabii)
-şubeye gidip tedavi olmayın (ya da ne deniyor ise), yani yoklama kaçağı olarak kalın, muayne olduğunuz zaman gitmezseniz sıfatınız "bakaya" olarak değişiyor ve yoklama kaçağına göre cezası 3 kat daha fazla.
-siz asker kaçağı değilsiniz, asker kaçağı askerliğini yaptığı süre zarfında firar edenlere deniyor. (bkz: deserter)
-yoklama kaçağı olduğum süre zarfında 5 kere antalya gidiş dönüş, 2 kere kıbrıs gidiş dönüş iç ve dış hatları kullandım sorun çıkmıyor (hatta kıbrısa giderken 3 ayrı polisten damga aldım, gidenler bilir.), ama otobüsleri jandarma durdurup gbt taraması yapıyor. yani bi yerden biyere gidecekseniz yakın bile olsa uçakla gitmenizi öneriyorum, hiç bir sorun yaşamadım.
-evinize, işinize baskın yapılmıyor, rahat olun o konuda.
-istanbul için bazı metrobüs duraklarında sivil polisler gbt taraması yapıyor, ama sonuç ne oluyor onu bilmiyorum. çünkü üzerlerinde her türlü durum için kağıt taşıyamazlar sonuçta binlerce ayrı suç çeşidi var, görev yerini terkedip seni biyere götüremez, orada tutamaz vsvs
-yurt dışı çıkışlarında sorun olmuyor ancak pasaport çıkarmaya gittiğinizde sizi şubeye götürüp tutanak tutturup serbest bırakıyorlar(mış).
-mümkün oldukça az araç kullanmaya bakın, genelde direksiyon başında bulunan kişinin gbtsine bakıyorlar.
-uber çok güzel birşey ama taksiye binmenizi tavsiye ediyorum, çünkü uber başlı başına bir polis mıknatısı hali hazırda.

evet tecili bitipte yoklama kaçağı / bakaya kalan gençler, ben 1 senemi bugün itibariyle doldurdum. yarından itibaren gelecek olan torunlarıma umarım yardımcı olabilmişimdir. *
zorunlu not: her türk erkeği asker doğar ve yaşı gelen her türk erkeği bu görevi yerine getirmekle yükümlüdür. bu yazılanlar tavsiye amacıyla yazılmıştır.

10 ekim 2017 dream theater konseri

james labrie'nin ya elinde diğer grup elemanlarının seks kasedi var, ya da bunların james'e yüklü miktarda borcu var. başka şekilde açıklanamaz bu adamın orada barınması.

linkedin

fazla kurumsallıktan sıyırmış tipleri barındıran platform.

irem derici

tanımam etmem ama before after fotoğrafları bana nedense amy winehouse'u hatırlattı. o da üne kavuşmadan önce baya tombik tombik birşeymiş. neyse sonu benzemesin.

adam gibi adam recep tayyip erdoğan

gücünü durotar'dan alan, etrafa corruption saçan, recep tayyip gul'doğan!

(bkz: warcraft)

whatsappta mesajı görüp cevap vermeyen kişi

tam o anda telefonu çalmıştır.

12 eylül 2017 barcelona juventus maçı

barzani, talabani'ye yaptığı terör saldırısı yüzünden sarı kartı görüyor.

12 eylül 2017 barcelona juventus maçı

"barzani".

36 kilo kız

tek elle kaldırıp başka bir yere koyabilirsin.

tanrının tercih ettiği içki

(bkz: tanrıların tercihi)
(bkz: şampiyonların kahvaltısı)

kuzey kore neden new york a füze atmıyor

ne atacağım abi, terbiyesizle terbiyesiz olacağım? (götü yemedi)

kalben

hakkında son dönemlerde okuduğum eleştiriler üzerine söylemek istiyorum ki; keza bu eleştiriler genelde negatif. egosundan tutun, eski ortamlarına yaptığı iddaa edilen yanlışlar. açıkcası kendisini tanımam, hayatımda hiç görmedim. fakat bu eleştiriler bana tamamen kocasını hatırlatıyor. beyefendiyi çok yakından tanıyorum ve ona benzemeye başladıysa bu eleştirilerin doğruluk payı artıyor.

afyonlu katolik gay tasfirin ustaları

her aklıma geldiğinde gülmemi sağlayan tamlama. ben güldüm siz de gülün.

çocuklar duymasın ın yeniden başlaması

2000li yılların başında yayınlanırken baya çocuktum ben. şimdi 30 yaşındayım ve büyük ihtimal havucun ablası benle yaşıttır. çocuğu mu kaldı olayın?

orospu çocukları duymasın

"aman sakın kimse uyanmasın, gizlice ayrılalım orospu çocukları duymasın" liriklerine sahip soundtracki vardır.

ekşi sözlük ün artık demode olduğu gerçeği

futbol faşizmi yüksek seviyelerde şu ara. takip etmek işkence gibi. sırf farklı takım tutuyor diye birbirine küfreden mi ararsın, yok tineci yok renkli gına geldi arkadaş.

beddua

yatak duası.

3 kelime ile neşeli bir şeyler yaz

tayyip erdoğan'da ölecek.

şaka maka derken 30 yaşına gelmek

1987'li gençlere atılan (şimdilik) son kazık.

artık yaz geldi diyebileceğimiz durumlar

(bkz: mont beni)