bugün

eskiden ekmek, yağ kuyrukları vardı. ekmek yoktu yağ yoktu tüp yoktu. ama insanlar sağlamdı.
çocukluk günlerimize dem vuran mükemmel bir jehan barbur şarkısı.

Yeniden olur mu
Çocuk olunur mu
Eskisi gibi güvenle durulur mu

Yeniden olur mu

Masum olunur mu
Eskisi gibi huzurla durulur mu

Eskiden bir penecerede beklerken
Eskiden hala suskun ve çocukken
Eskiden basit bir oyunda düşerken

Büyümek hiç aklımda yokken

Dünyamda büyüktü masa ve sandalye
Odamda püsküllü sarı bir lamba

Böyle, çarçabuk, aniden, birden
Sanki yokmuşum, tokmuşum
Birden

http://fizy.com/#s/3y6321

bir de şöyle bir düeti mevcut http://fizy.com/#s/3y6322
Hani herkes arkadaş
Hani oyunlar sürerken
Kimse bize ihanet etmemiş
Biz kimseyi aldatmamışken
Hani biz kimseye küsmemiş
Hani hiç kimse ölmemişken
Eskidendi,çok eskidendi..
çocukluğu anlatan melodisi, sözleri ve o huzur veren sesiyle harika bir jehan barbur şarkısı.

Yeniden olur mu
Çocuk olunur mu
Eskisi gibi güvenle durulur mu

Yeniden olur mu
Masum olunur mu
Eskisi gibi huzurla durulur mu

Eskiden bir pencerede beklerken
Eskiden hala suskun ve çocukken
Eskiden basit bir oyunda düşerken

Dünyamda büyüktü masa ve sandalye
Odamda püsküllü sarı bir lamba

Böyle, çarçabuk, aniden, birden
Sanki yokmuşum, tokmuşum
Birden

Eskiden bir pencerede dururken
Eskiden basit bir oyunda gülerken

Böyle, çarçabuk, aniden
Birden
Eskiden soguk kolayi ilk defa acip bardaga kodugumuzda bardagin uzerinde havai fisek gosterisi olurdu. Baloncuklarin burnumuza, yuzumuze gelmesi bizi heyecanlandirirdi. Ne tatli olurdu.
eskiden daha bir saftık, daha bir neşeli.
görsel

bu vardı; kimileri bilgi veriyordu, kimileri güldürüyordu, kimileri ise ekonomik ifadelerle örülmüştü...
dedelerin konuşmaya başlangıcıdır.

(bkz: dedeye sahip çıkalım)
eskiden kız isterken damat adayının pantolonun diz kısmına bakarlarmış namaz kılıyor mu diye şimdi cebine bakılıyor zengin mi diye...
" hani herkes arkadaş hani oyunlar sürerken..."
Eskiden iyiymiş. Gönder mektubu, üç gün kafa dinle. Şimdi:

-onüç saniyedir bana yazmıyorsun birşey mi oldu?

Evet evlendim onüç saniyede! Ey büyük allahım..
Eskiden yediğimiz şeyi kimse görmesin canı çeker diye köşe bucakta gizlice yiyen çocuklardık biz, yediğimiz her şeyi insanların gözlerine sokmak ne zaman adetimiz oldu..?
"Eskiden insanlar sevilir, eşyalar ise kullanılırdı. Gün geldi eşyalar sevilir, insanlar kullanılır oldu."

Can Dündar
eskiden mektuplaşma vardı. özlemler mektuplarla giderilirdi. sonraları telefon çıktı. telefonlar yaygınlaşınca mektup kültürü kalmadı diye sitemler edildi. derken cep telefonları her bireyde vazgeçilmez olunca sms devreye girdi. bayram seyranlar sms ile kutlanır oldu. artık aramaya bile üşeniyo insanlar diyerek sitemler arttı. ve en son whatsapp devreye girdi. artık sms devri bitti diye söyleniyor insanlar.

bu yol nereye varacak, nerede kalacak merak edilir.
"Eskiden çocuklar akşam namazına kadar dışarda kalırdı, şimdi bataryası bitene kadar, devir çok değişti çok."

Alıntı
eskiden kadınlara verilen en güzel hediye aynalardı, aynalarla kadınlara "senden daha güzelini bulamadım" mesajı verilirdi.
ÇOCUKKEN BENi zorla uyutuyoRlardı şimdi iSE zorla uyandırıyorlar.
Eskiden misafirliklerde hal hatır soruluyordu, şimdi wifi şifresiyle prizin yeri.

(beğenilen twitler)
çok yıllar önceden manasına gelir.
Sayısız cümle, özlem, hasret, nefret, kin barındırbilecek söz.
Alper Ayyıldız'ın (kesmeyle ayırıyon madem büyük yaz demeyin oto küçülüyo) 'derdim' şarkısında geçen sözcükcük.
küçükken hep televizyonun siyah beyaz olduğu, filmlerin hep siyah beyaz çekildiği dönemlerle özdeşleştirdiğim zaman dilimiydi. bu yüzden atıyorum 1 ay öncesine kadar var olan bir durumu anlatmak için "eskiden" demek bana mantıksız gelirdi. çünkü 1 ay öncesinde de hayat renkliydi ve o zamanlara "eskiden" diyebilmek için aradan çok uzun yıllar geçmiş ve gerçek hayatta gördüğüm her şeyin tıpkı o siyah beyaz yayınlardaki gibi renksiz olması gerektiğini düşünürdüm. şimdi düşünüyorum da; çocuk aklıyla düşünmenin temelinde gerçekten de masumane bir hayal gücü bulunmaktaymış. bunun üzerine ancak "keşke hayattaki her şey o hayal gücünü yanıltmayacak kadar tozpembe olabilseydi." diyebiliyorum...
buralar eskidenn. zeytinlikti...........
Anne güneş neden donuk istersen elle
Bu kalpten armağan sana al bı kısım hisse
Yar bi kızıp hisset , al bi gülü pisle
Bugünü geçte yarim otur günbatımı izle
Gidişi daha bi korkunç hatta kanser hatta ölümden
Gözaltlarım şişti bak hadi be gülüm durma gel
istersen uzak kalayım istersen görünmem
istersen al bu kalbi canıma can kat derinden
Sen enfes katmer tadı kaç harfti adın
inan, unuttum beni bu hale sokan hangi kadın
inat şimdi bende havayı soluyom bak bi canım
Bu senfoni ney ki öyle , hangi aşığın sazı ?
Ve şimdi etkilen kalbim sana ne ettiler
Yaz daha bi canlı hatta daha bi gürdü eskiden
Ezdiler yetmedi bileklerimi kestiler ve yetmedi
Canlı gömüp mezar taşımı diktiler.
evrende tahmini 25 mk lik bir odada 2 cm lik bir yer kaplaladığımızı düşündüğümüz bu samanyolunda bu büyük patlama vs gibi konular varken geçmişe takılmak neden. neden mi herkes kendi penceresinden bakmaya devam eder inancı ne olursa olsun..
size laf yetiştirmekten kendimi anlatamadım da o yüzden...
lütfen bu kocaman gezegen de ne reankaryon yada vb olmamasın. en fazla bizbize olsun. geçmiştir saçmalığını anlatalım...
düşünsene burada geberdin başka bir gezegende canlandın.
ne eski biter, ne de eskiden. allah korusun...
herkese renkli günler