1. 1.
    osmanliyla ilgili arastirmalari ve kitaplari olan objektif yazar.kitaplari sorularla osmanli imparatorlugu bir,iki,uc... diye basilmaktadir.olaylari cok tutarli bir sekilde okuyucuya sunmaktadir.osmanliyla ilgili okunmasi gereken ilk kitaplardandir.
    3 -3 ... melezmacir
  2. 2.
    kanal 24'de geçmiş zaman olur ki isminde söyleşi tarzındaki programıyla engin bir tarih ufku sunan marmara üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi.
    ... kermit hayvani
  3. 3.
    soy ismi nedeniyle ziyadesiyle sağlam bir abimize benziyor. amca da olabilir. soy isminden karar vermek zor tabi.
    2 -1 ... bl
  4. 4.
    Osmanlı tarihi hakkında VI kitaptan oluşan bir seri hazırlamıştır. Murat Bardakçı ile usta çırak ilişkisinde pazar günleri Kanal 1 de ekranlarda.
    ... megajardel
  5. 5.
    muhafazakar olduğunu düşündüğüm, murat bardakcı ile tarihin arka odası programında seyrettiğim ve engin tarih bilgisini paylaşırken hayran hayran dinlediğim tarihçi, akademisyen *.
    1 ... blacky
  6. 6.
    zaman zaman o konuşmaya gireceğinde, murat bardakçı sözünü keser. kıskanıyor mu ne yapıyor adamı. bak yine şakayla karışık kesti.
    4 ... celsus
  7. 7.
    iyi tarihçidir. kendisini cumartesi geceleri dinlemesi zevkli oluyor; lakin önemli bir şey anlatırken aklına başka bir şey geliyor, onu da anlatıyor, sonra ilk anlattığı konuya dönüyor. böyle ara sıra kafamı karıştıyor, yine de severiz kendisini.
    fark ettim de, demek istediğim şeyi açık olarak ifade edemedim. örnekle açıklayayım, tarihi bir örnek vermeyeceğim de duruma uygun düşer.

"şimdi manchester o sene önüne geleni yeniyordu, sırasıyla barcelona, arsenal maçları vardı. yalnız şey enteresandır. o zaman arsenal'in başında benim dedem vardı. onun da şeyi enteresandır, fransuva'ya yazdığı mektup. neyse, ne diyorduk? manchester." buna benzer şeyler oluyor genelde.

edit: ibrahim müteferrika konulu programda oldu bu, çok öngörülüymüşüm.

erhan afyoncu: ibrahim müteferrika bugünkü romanya'da doğmuştur. cluj kentinde. cluj'u futbolseverler bilir, geçen yıl şampiyonlar ligi'nde epey ses getirmişti.*
    6 ... kemalturna
  8. 8.
    serhan 'hashas'cinin ikiz kardesi.
    1 -2 ... elleam
  9. 9.
    tokat'lı dır.
    2 ... cnnturk
  10. 10.
    tarihin arka odası adlı programda, türk terbiyesiznin en güzel örneklerini sergilemektedir. bardakçı paşanın tüm kılıç hamlelerinden, sadece eğilip kurtulmaya çalışmaktadır. asla saldırıya geçmiyor. imrendim. tek sebep bradakçı paşanın yaşıdır.
    (bkz: helal olsun)
    4 -1 ... pilotmont