1. 109.
    Çok zor ve kötü bir hastalık. Sevdiğiniz birinin o durumda olması sizin elinizden hiç bir şey gelmemesi... Yazacak çok şey var da ne halim ne dermanım ne de isteğim kaldı. Bu da kötü bir anı olarak sözlükte kalsın.
    4 ... anankim skywalker
  2. 108.
    çok zor bir hastalık diye biliyorum oldukça kötü olmalı.
    ... ottomanjanissaryyyyyyy
  3. 107.
    Çocukluğumun katili. Aşırı heyecan, aşırı mutluluk, aşırı gülmek bile yasak.

Bana "tamam hadi gülme artık" dediklerini hatırlıyorum. Ya da parka gideceğimi alıştıra alıştıra söylerlerdi.

Çocuksun ve gülmen yasak.. Büyüyorsun yüzün gülmüyor bir şeye zaten.
    En azından geç kıvrışır yüzüm.
    3 -2 ... oyretmenim
  4. 106.
    Bizim üniversitede bu yüzden biri derste aniden baygınlık geçirip oturduğu sıradan düşmüştü, meğer sarası varmış.
    Halk arasında sara olarak bilinir.
    1 ... sweetmandarine
  5. 105.
    Epilepsi yada sara bir çeşit sinir hastalığıdır, hastalar ani ataklar nedeniyle kaslarını kontrol edemez ve etrafa saldırmaya başlar, epilepsi hastalığı atağı gerçekleşirken hastanın yumuşak bir yere oturtulmasında fayda vardır. Hastayı bir tarafı ısırmayı engellemesi için elinizi asla kullanmayın kaslarını kontrol edemediğinden elinizde ki kemikler çatlayabilir. Epilepsi hastaları ani ışıklı sahneler izleyemediklerinden çeşitli filmleri izleyemezler , hastalar hastalıklarını ailesi ya da tanıdıklarına söylemek istemezler çünkü kriz haline girdiklerinde durumları pek iç açıcı değildir.
    ... attilababurmete
  6. 88.
    Bugün durakta epilepsi hastası olan bir abimiz malesef nöbet geçirdi. Hiçbir şekilde müdahale edilmemeli ve soğan kesinlikle koklatılmamalı sadece nöbetin bitip kişinin kendisine gelmesini beklemeli. Nöbet esnasında sadece ellerini tutup kendine zarar vermesini engellemek. Gözleri açıldığında ilacının olup olmadığını sormalı eğer toksa verilmeli. Biraz dinlendikten sonra kaldırılmalı.
    3 ... vahdettino rossi
  7. 87.
    Halk arasında sara olarak bilinen hastalık.

Bu hastalığa sahip insanlar nöbet geçirebilirler, bu nöbet sırasında bilinç kaybı yaşayıp yere düşebilir, vücutlarına ve özellikle kafalarını çarparak büyük zararlar görebilirler. Çeneleri kitlenebilir, kusabilirler. Bu gibi durumlarda nöbet geçiren kişinin ağzına elinizi sokarak çenesi açmaya çalışmayın, istem dışı parmaklarınızı kopartacak kadar basınç ile kuvvet uygularlar.
    Yere düz yatırıp kafasını yan çevirip sağlık ekiplerine Yani 112ye haber vermelisiniz.

Aynı zamanda epilepsi hastaları nöbet geçirmeden önce uyarıcı bir ses ya da koku alırlar. Sadece onların duyduğu bu ses ya da koku sayesinde uygun pozisyonu alıp nöbetten en az hasarı Almalarını, sağlık ekiplerine haber verme olanağını sağlar.

Nöbet geçiren kişiye soğan koklatmanın hiçbir faydası olmaz, bu yüzden böyle bir şey yapmayın.

Yolda ya da başka bir yerde nöbet geçiren birisini görünce kafasını yan çevirip hemen sağlık ekiplerine haber vermek kişinin hayatını kurtarabilir. (Eğer düşme ya da kaza gibi bir durum ise boynunu ellemeyin sakın, omurgasına zarar verip sakat kalmasını tetikleyebilirsiniz)
    2 ... hayata kifayetsiz
  8. 86.
    iskenderin ve sezarın hastalığı. tanrıların hastalığı olarak bilinirdi antik çağda.
    ... melikbaybars
  9. 85.
    Ömür törpüsü. insanların hastanın nasıl hissettiğini anlaması pek mümkün değildir. Yalnızca garip, tuhaf birisi olarak görülebilirler.
    ... cenkiss
  10. 84.
    Benden epilepsi rahatsızlığı olduğunu gizleyen bir kız arkadaşım olmuştu. Terkederim diye söylememiş. Terketmemistim tabi ki ama çok üzülürdüm nöbeti tuttuğunda.
    -2 ... abaninaltindakisopa