"ay gibi parlayan" anlamı taşıyan bir isimdir.Eray isminden tek farkı eray "ay gibi parlayan erkek" demektir.
nedense atalarımız ikisi de zaten erkek için kullanılan bu isimlerde bir özelleştirme yapmak zorunda hissetmişlerdir kendilerini
enerji bakanlığının yakında reklamlarda kullanacağı maskotu. en-ver in bir de kızkardeşi olacak. o da suyun idareli kullanılması için katkıda bulunacak. adı mı? çok orjinal:

su-ver...
(bkz: enver ören)
şimdi bir de boy ver gibi kötü bir espriye maruz kalan kişi ismi.
(bkz: enver paşa)
(bkz: bu ne yaman çelişki anne)
(bkz: denver the last dinosaur)
(bkz: enver the last dinosaur)
bir erkek ismi, ay gibi parlayan demek, farscada ise enver bayramlara anlam katan demek. benim için cok sevdigim dostum demek. bu ismi taşıyanlar çok merhametli ve candan olurlar.
en nurlu çok nurlu çok parlak demek olan Arapça kökenli sözcük
Adım demek nurlu demek hemde Farsçada bayramlara anlam katan normalde ulaşılması zor en parlak gibide bir anlamı vardır ayriyeten dedemin ve onun babasıyla dedesininde ismidir. Aile geleneği diye biliriz.
evren ismi ile devamlı karııştırılan isim, ayrıca azerbaycan'da da oldukça yagın olarak kullanılmakta.
(bkz: ben tanıdılar siz kaçın)
çok parlak demekmiş.
murat bardakçı'nın enver paşa'yı anlattığı yeni kitabı.
Murat bardakçı, enver kitabı için çok büyük bir hazırlık yaptı. Özellikle, enver paşa'nın akrabalarından tarihi belgeleri toplamak ve o arşivi derlemek önemli.
Enver paşa'nın biyografisini değil de 1 kasım 1918'den şehadetine kadar olan devreyi anlattığı kitap. Önsözünde murat bardakçı'nın çarpıcı tespitleri vardır.
kitaptan yapılan alıntıları içeren entryler:
(bkz: #34945703)
(bkz: #34945636)
Enver paşanın 1 kasım 2018'den ölümüne kadarki zamanı özel olarak irdelese de enver paşanın doğumu, aile durumu, makedonya anıları, naciye sultanla münasebeti, Atatürkle mektuplaşmaları gibi konular da aralara serpiştirilerek aktarılmıştır. Gerek belgeleri gerekse murat bardakçı'nın dikkat çekici tespitleriyle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Murat Bardakçı’nın kaleminden çıkan ve arşiv belgeleri olarak kabul edilen mektuplara dayanan Enver Paşa’nın ağırlıklı son dönemlerini anlatan okunası bir kitaptır.
Talat ve cemal ile birlikte mahşerin üç atlısından biri.
Alman 2. Cumhuriyet yanında osmanlı imp. Savaşa sokmuştur ve almanlarla birlikte kaybetmemize sebep olmuştur. Amma ve lakin büyük bir türkçüdür ve saygıyla anılır.
Nur yani ışık kelimesinden geliyormuş.. daha aydınlık daha parlak anlamındaymış.. Arapçada şunu öğrendim kimi şeyler birbiriyle bağlantılı nur-tenvir-münevver gibi..
Bayan versiyonu ennur olan isim.
Nur ışık, münevver aydınlanmış/nurlanmış, enver en aydınlık/en parlak demektir.