bugün

adler'e göre durum farklıdır...

uludağ sözlük lan burası adama entel entel entryler yazdırmayın gidin vurdurun.

t: bir çeşit psikolojik nevrozdur.
--spoiler--

dilde söylenmesi ve yerinde kullanılması en güç olan kelime, "ben" kelimesidir.

--spoiler--

önceden sessiz adama saygı duyulur, merak edilirdi. çünkü bilge adamlar, sessiz adamlardır. şimdi sessiz adam, asosyal oluyor, öz güvensiz oluyor, pısırık oluyor. sahi dünya nasıl bu kadar hızlı dönüyor?
fare kendini dağ sanar olayıyla karıştırılan durumdur.

ego her insanda varoluşu gereği vardır. çocukken en güçlü halindedir. çünkü o sizin yanlışlarınızın ve doğrularınızın içgüdüsel bir şekilde en çok varolduğu zamandır. ama zaman eğitim sistemi, çevre ve birçok gülünç sebepten sikilir başka birşeye evrilir. ' kendini bir bok sanma' yada özgüvensizlikten, başarızlıktan,isteklerin elde edilememesinden, arzuların doyurulmamasından kaynaklanan 'aşağılık psikolojisi'.

' kendini bir bok sanma' kategorisinde kitle siklenmediğinde dumur olma potansiyeli olan taraftır, yada beklediği ilgiyi göremeyince ve egolarının parçalanmasını izlemek gerçekten hoştur her ne kadar dışarıya güçlü gözükmeye çalışssalarda zaten zevkli kılan tarafıda budur izlemesini. umrumda değil söylediklerin derken bi yandanda kafanda o cümleler yankılanır ama sike sike düşünür, düşündükçe reddetme yoluna gider neyse çok gerek yok bu kısma dalmaya.

'aşağılık psikolojisi' ise benim en sevdiğimdir. bu kitle başkaları tarafında olumsuz karşılanmaktan dislike' tan tırsan youtuber kadar korkar. bunun içinde kabul görrmek için tam anlamıyla bir bukelamun olur sürüngene evrilir insandan. mesela erkekleri baz alırsak bu kategoriye giren erkekler karı kız konusuna takıntılıdırlar. sürekli o konuda sallarlar, kendisi başardığı için değilde ( başarımı dedim ben allah kahretsin ) kıza köpek olmuştur, kavimler göçü yapmıştır yürüme mesafesiyle kızda vajinasını kullanmasına izin vermiştir. ( vasat seks böyle olur ) bi kızla seks yaptığında bunu ballandıra ballandıra anlatmak ister girdiği her ortamda taşşaklı görünmek için mk salağı. kişilk bakımından sıfırdır. yersiz ve moronca çıkıntılıklarda bulunur. normal konuştuğunda '2 gr ıq' unla yorum yapma noob' tepkisi almamak için çoğunlukla trol ve espri yapmaya kasar.bütün bunlar aslında onu dahada aptal gösterir ki bu arkadaş bunun bile farkında değildir. acı gerçekten, acı derken biber turşusundan bahsediyorum.

zaten yukarda bahsettiğim kitlenin psikolojisini az çok anlarsanız geri kalanlarıda kendinizde bilebilirsiniz çünkü görmemek elde değil *

ama yukarda bahsettiklerimi siktir edelim şimdi, asıl olması gerek ego biraz şöyledir. tarif etmeye çalışırsam;
yerinde davranmaktır. absürt hareketler yada saçmalamaya bağlamamaktır. diğer insanların seni etkilemesine ve üzmesine izin vermemektir. başkalarını kendinden fazla umursamamaktır (bencillikle karıştırlmasın o tamamen farklı birşey). aslında bi nevi insanın hayatına yön verebilmesine olanak sağlar sahip olduğu bozulmamış ego.
istisna şeylerde var tabi.
iyi ayarlanması gerekir.
yaşamının bir safhasında, yaklaşık yarım saatliğine, annenin dölyatağında tek bir hücreden ibarettin. altı üstü 0.1 mm çapında bir varlıktın. şimdi 50 milyar hücreden oluşuyorsun diye adam mı oldun? derler.
herkes insanda az veya çok bulunur.
Gerçeklik ilkesine göre çalışır.
Karar mekanizmasıdır.
idi denetler ve dizginler.
id ve süperego arasında köprü görevi görür ve denge oluşturur.

Bunlar hep kişilik kuramı.*
elektrik-gaz-otöbüs veya "erken gelen oturur"
Ankara'nındır.
Egom bir yandan, herkes bir yandan, nereye gidiyor bu zaman? Hayatın kendisi kahraman.
ne fazla olması ne yokluğu birey için iyi olur.
insana her daim kaybettiren bir iç duygudur. Evet.
boğularak ölenlere dikkat edin. bir çoğu yüzme bilirler. bu yüzden açılırlar ve bu yüzden ölürler. trafik kazasında ölenlerin büyük çoğunluğu şöförlüğü iyi olanlardır. bu yüzden hız yaparlar ve kaza yapar, ölürler. acemi şöförler ölümcül hata yapmazlar ve yüzme bilmeyenler boyunu geçmeyen sulara girmezler. bilmek her zaman iyi değildir. çünkü ego öldürür.
Kısa boylu kızlarda bolca bulunan şeydir.
Götü havada dolanana denir.
(bkz: fazla özgüvenli)
bundan sonra duyduğumda aklıma direkt ankara'yı getirecek olan kelime.
id ve süperegoyu dengeleyici unsur. o kadar yanlış bir kullanımı var ki şaşırılası düzeyde.

sen 20 sene çalış çabala, hipotezler, tezler, makaleler, forumlar derken psikoloji biliminin amına tersten koy, millet turabi’ye ‘egolu yhaa’, kendine sanatçı diyen şarkıcı parçalarına ‘onun egosu aciip, süperego var onda’ densin.

freud mezarda kaçıncı süper taklasını atıyor acaba?

işte bunlar hep cahil cühelâlık..
id ile süperego arasındaki dengeleyici unsur.
bu kelimeyi sıfat olarak kullananların üzerine kusmak istiyorum.
tatmini kısa vadede mutluluk, uzun vadede sığlaşma; tatminsizliği kısa vadede mutsuzluk, uzun vadede olgunluk getiren.
hayatımda hep net olup konuştum. neredeyim, nereye geldim, nasıl geldim, neleri başardım gibi şeyleri anlattım. bunlar benim madalyalarım boynumda duran. neden gizlemek isteyeyim ki. freud'un yapısal kişilik kuramına göre,kişiliğin akılcı yönüdür ego.
his, kös, köprülerinde, sözlerde evrim,
parasını ödeyerek yalnız kaldık,
iklim ve süklüm aykırılıklar aklımızda,
ola ola onların müsveddesi olduk.
insanların uğruna kepaze olduğu, özünü kaybedip herkes gibi yaşaması. Sevmediği şeyleri yapmak zorunda kalıp, tabulaşmış bir sistemin parçası olması. Aslında özgür olamayışı. Kendine has bir hikayesi olmaması. Bir hikayenin aynısını, daha iyi yazmaya çalışması.
sahte bi tevazunun arkasına gizlenenlerin telin ettikleri kutsal kavram. kibir de ego da hak edilmesi gereken niteliklerdir ve ancak üstün bir farkındalıkla ifşa olurlar. kökleri sağlam olmalıdır egonun mantıken.

ben kendime taparım. bayılırım her halime. bu; "hatasız ve masunum" demek değil. bu; "her halimle muhteşem ve her halimle eşsizim" demek.

kendine tapan insanlara da yıkılmaz bi saygım ve hayranlığım vardır. çünkü bilirim ki o insan'ın benlik bilinci yine kendisi tarafından sınanmıştır, o bana ihanet etmez çünkü kendisine etmez, dokunulmazları vardır, kendi ahlaki ihlal ve veya sınırları. genelde kendi tanımlarını yaparlar. sen dilenciye para verince rahat hissedersin kendini çünkü dilenmeyi kendine yakıştırabilirsin ve bunun karşılığını dilendiğinde görmek istersin fakat o dilenci gördüğünde midesi bulanır. bi insanın bu onursuzluğa nasıl katlandığını merak eder. "niçin öldürmüyor kendini de dileniyor" der mesela. ya da; "niçin çalışmıyor?" buna rağmen para için pek bi şey yapmaz. zıtlıkları karakterinde birleştirebilmiştir; mükemmel değildir ama mükemmel'e yakındır.

egolu ya da kibirli ya da şımarık insanlar mütevazi gibi görünen ama içten içe her fenalığı cesaret edemediği için yapamayan korkak salaklardan üstündürler.

kendisine edilen iltifatı geri çeviren gerzeklerdense iltifatı; "haklısın, hadi şimdi başka şeylerden konuşalım" diyerek kabullenen insanlar... onlar, ah sizler. iyi ki varsınız. iyi ki varız.
Ankara'da toplu taşıma hizmeti sağlayan kamu kuruluşun adıdır.

(bkz: https://www.ego.gov.tr/)
insan üzerinde beladır. ona sahip insandan uzak durulması gerekir.
Zekayla ters orantılıdır.