bugün

sabah sabah sesinin dinginliğiyle huzur bulduğum sanatçı.
kişiliği ve eserleri ile beğenimi toplayan karadenizli müzisyen.

popüler kültürün yanında kendisine sadece 2 sayfa ayrılmış olsa da değeri azalmayacak olan muhterem insan.

var ol.
sol portal'a bir röportaj vermiş bugün:
http://haber.sol.org.tr/k...-icin-olmali-haberi-63471
Adressiz Yolculuklar Matarasında
Sırt Çantasında Yalnızlığı
Naftalin Kokuyor Türküleri Unutulmuş Zamanlardan
Gözleri Hala Çocuk
Geleceği Anılarında Arayan
Dağ Gibi Yaralı Nehirler Gibi Durgun
Düşbaz Türküler Taşıyor Gün Bitimi Şafaklarda
Gözleri Hala Çocuk
Kimliksiz Kentlerin Sürgünü
Tuzdan Geçiyor Yüreği Üstünden
Şehirler Uyanıyor Ardından
Gözleri Hala Çocuk...
bugün yön radyoda keyf-i sema'nın konuğu olacak olan duayen..
25. yıl albümünü çıkarmış olan müthiş ses.
müzik yolculuğuna Grup Yorum' da başlamış devrimci.
Filistin'e bahar şarkısından :
" harabilik size kalsın bana rüzgar
ay taşıp kanada, geceler sessiz.
gül bebeler ağlamıyor evler nefesiz.
bu kaçıncı? yıkıldım viran oldum,
yeniden ayağa kalktım bilesiniz.
manzuma ağır bedenler
gülüp harap edenler
sessizliği yol eyleyip zevki sefa edenler
sanma gelmeyecek filistin e bahar..."
yıllandıkça nefis bir tad alan şarap. pop şarkıcıları gibi unutulan değil her daim dinlenilebilek ezgilerin büyük bir tepside bize sunulmasıdır efkan şeşen. kazım gibi volkan gibi kuzey'in çocuğudur. ıslığıyla bile bizi çoşturan kadife sestir efkan şeşen.
son albümü ile yine kendinden bekleneni vermiş sanatçı.son albümünün lokomatif parçası sensiz olamam http://www.youtube.com/watch?v=yNgzLDbho5E&feature=related
peryodik olarak aklıma gelen aynı zamanda hemşerime bak bea dedirten çok ama çok sevdiğim ender olarak düzenlediği konserlerini kaçırmayacağım eşine ender rastlanır sanatçı.
şavşatlı eski grup yorum solisti.

enteresan ve bir o kadar da etkileyici bir ses tonuna sahiptir.
son albümü tüm marketlerde satışa sunulmuş müzisyen.

şimdi erkan şeşen için neler yazılmalı; bunca yıllık birikim, kabiliyet, özgünlük, çeşitlilik ve öbür tarafta emeğin bir türlü karşılık bulamaması, yok sayılma, kadirbilmemezlik. sanırım 10-12 yıl olmuştur efkan şeşen dinleyeli, bu süre zarfında pek çok albüm yaptı, en çalışmasında bir başka türde müziklerle karşımızdaydı; karadeniz folk, özgün, türkü, rock, halk müziği, etnik.vs. pek bir süpriz hazırladı bize bu toprakların ozanı. kadife, samimi, özgün sesiyle nice yalnızlıklarımıza, heyecanlarımıza, gençliğimize,aşklarımıza tercüman oldu, yoldaş oldu, ve şunu derim bunca yıldır ülkede pek çok değer kayboldu, sevip saydığımız pek çok büyüğümüz bir gecede yoz oldu, puşt oldu, medyaya maymun oldu; demem odur ki, politikadan, medyaya, yazarından, sinemacısına,müzisyenine bir efkan şeşen hala oradadır, bir hareketi yahut çalışması 'bu da olmadı, sende mi be abi' dedirtmedi bana, çizgisini, yaşam felsefesini, kişiliğini ve en önemlisi müziğini yıllarca korudu, geliştirdi, ilerletti, hala orada duruyor, bu toprakların ozanı.

şimdi abicim ben senin için hani kelimelerden notalar yapayım, senin için şövalyece sözlerim olmalı daha önce kınında çıkmamış bıçaklarım olmalı, karadenizin köpüklü, beyaz suları gibi buralı tümcelerim olmalı türkçe ama lugatta kalmadı, aslında sıkı bir makale yazmak isterdim senin için bir türlü inşa edemedim türkçe, soylu bir güzelleme, bakma kusurumuza ama sevgili insan sen oralarda durdukça ben ve benim gibi hisseden pek çok kardeşin burada.

vazgeçtim albümünde yazmış; düşler ülkesi çok mu uzak?
uzak be kardeşim, görenimiz yok ama imanımız var!
selam ola.
zamanında ahüzarım şarkısını" evde özgün kaseti olmasına karşın kaset çalar olmadığı için, youtube'da arattım. aramalarım sonuç vermeyince internet'te aradım buldum.** indirdim. sonra efkan şeşen'in resmi internet sitesindeki fotoğraflarını da kullanarak hazırladığım kolajla windows movie maker'la bir klibimsi oluşturdum. efkan şeşen'e gene resmî internet sitesi üzerinden bir ileti gönderdim. kısaca "youtube'da yok; ben koyabilir miyim?" dedim. ertesi gün yanıt geldi. koyabileceğimi ve bunun için hiçbir bedel istemediğini söylüyordu. video'nun altına örnek davranışı için kendisine teşekkürlerimi sunduğum ufak bir yazı da yazdım.

her ne kadar politik görüşlerini beğenmesem de benim için hep değerli bir müzisyendi. şu olaydan sonra değeri bin kat daha arttı gözümde.

iyi ki vardır.
ölürüz de şarkısı bu toprakların en iyi şarkısıdır.
ıslığının desibelini merak ettiğim üstat.
gözleri hala çocuk. en sevdiğimdir. iyi ki dinlemişim dedirtendir.
eşi didar' ın sesi muhteşemdir.
kendisi hakkında bu kadar güzel yorumları okuduktan son derece mutluluk duyduğum saygın kişilik. bir insan bu kadar mı sağlam ve kendi çizgisinden bir mikron bile ayrılmaz adımlarla yürür...model sanatçılarımızdan.
albümlerindeki tüm enstrümanları kendisi icra eden, tenör sese sahip devrimci ruhlu artvinli müzisyendir o... vakitsiz ve kırılmışım şarkılarını grup yorum döneminde birlikte harkete ettikleri ama daha sonra vefasızlık gördüğü arkadaşları için yazmıştır. bu isimlerin kimler olduğunu tekrar tekrar dile getirip amerika'yı baştan keşfetmeye gerek yok.
sunam türküsünü ondan bir kere dinlemek bu topraklarda yaşadığına şükretmenin bir çeşididir.

sesi ve soluğu asla kesilmesin istenilenlerdendir o nihayetinde...
dermanımsın yar adında duygu yüklü şarkıyı okuyan ve insanı hüzünlere gark eden sanatçı.

Yüreğimde Sular Sesin
Akıyor Engin
Adımların Küçük Ama Dünyam Gibisin
Beni Benle Ötelere Götüren Sensin
Şu Cehennem Diyarında Derya Gibisin
Sevdalımsın Güldalımsın Baharımsın Yar
Kahrızindan Olmuş Zaman
Dermanımsın Yar

Kerem Gibi Düşsem Yola
Çöller Geçerim
Vahadeyim Ardısıra
Seni Seçerim
Bu Yalnızlık Kader Değil
isyan Ederim
Ateşlerde Yandı Canım
Sana Hasretim
Sevdalımsın,Güldalımsın,Baharımsın Yar
Kahrı Zindan Olmuş Zaman
Dermanımsın Yar.
bu gece diyarbakır'da konser veren ve her daim oldugu gibi yine mest eden sanatçı. karadenizin güzel adamlarındandır. diğer güzel adamlar için;
(bkz: kazım koyuncu)
(bkz: volkan konak)
http://www.efkansesen.net adresinden son albümü renkler ve ıslıklar'ın 1 dakikalık introlarını dinleyebileceğiniz müzisyen. o kadar keyifli ki. tek tek hepsini dinlemenizi tavsiye ederim.
sevdiğinize dinletmeyin bu adamı. dinletmeyin, seviyorsanız. hele ki gece hiç dinlemeyin. sıçar ağza.

(bkz: yürekte yaralar türlü türlü)
grup yorumun eski solistlerinden. karadeniz halk türkülerini çağdaş yorum ile ülkemizde yorumlayan ilk yorumculardan biridir. ayrıca son derece güzel şarkıları ve albümleri vardır. dokuz altı yolları ilk albümünün ismi olduğu gibi, en çok beğenilen şarkılarından biridir.
ilk dinlediğim günden bu yana artan bi sevgim, duruşuyla,tavırlarıyla ve o muhteşem sesiyle kalplerde her zaman yer edecek bir sanatçıdır.3 saat konserden sonra bile oturup bizimle hiç üşenmeden bi saat muhabbet edecek kadar da alçak gönüllü ve sevecendir.
güncel Önemli Başlıklar