bugün

gerekli kelime bulunamadıgı zaman süreyi uzatma amaçlı kullanılan, takibinde örnekler verilerek durumu kurtarmaya yarayan söz öbeği.
kimi zaman diyalog içinde " ondan sonra" anlamı da taşır.
merhum cem karaca'nın 90'ların sonlarına doğru flash tv'de yaptığı monolog tarzındaki program. tabii arada telefon falanda alıyordu...
gülün adı adlı romanda geçmesi muhtemel replik.
(bkz: ondan sonracığıma)
konuşmada kullanılan bir bağlaç.
bizim lisedeki hocamız ne zaman sıçsa bu sözcükle sıvardı.
hiçbir araştırma ışğında kalmadan sadece türklerin kullandığı ondaasoracığıma anlamına gelen tanımını yaptığım söz öbeği.
efendiydi fasoydu fisoydu, yıkmak lazım bu tabuları bir türkün ağzına gitmiyor.
(bkz: sana hiç yakıştıramadım)*
ihsan kalkavan tarafından sık sık kullanılan söz.
(bkz: vay efendim çok güzel oldu)
gençlerin pek kullanmadığı söz. büyüklerin bir şey anlatırken olmazsa olmazlarındandır.
cankan ruhlu tiki bir kardeşimizin sınırdaki gelişmeleri yorumlarkene 5 saniyede bir kullandığı söz öbeği.
Uzun iki cümle arasında kullanılan söz dizisi. bu serzenişten sonra iç çekiş yaşanır.
bok gibi bir söz öbeğidir, iğrençtir.

bu ne amk, böyle bi söylem mi olur?
sabah sabah beni yarmış başka alemlere götürmüştür.

http://www.youtube.com/watch?v=ljvsBRI5xyo
Bir şey anlatırken çok kullandığım söz öbeği. Cümleyi toparlarken zaman kazandırıyor ve bence güzel, hihi.
(bkz: efenime söyliim)
Konular arasında geçiş yaparken biraz da süre kazanmak amacıyla kullanılabilen bir ifade. Özellikle büyüklerimiz tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Güzeldir.
söyle efendim.
Gıcık olayım diye okundu bilgisini kapattı beyefendi, durur muyum kapattım son görülmeyi. inadım inat o açmadan açmam.
Kendisine düşünme süresi vermek isteyen insan beyanı. iyi bir fırsat oluşturur kendine aslında.
bu bağlaçtaki "efendi" sözcüğü hitap edilen kişidir. (hanımefendi /beyefendi)
Alışınca dile oturur. Fakat konuşmanızda o eski üsluba sahip değilseniz bu bir tek kullanımlık kelime sırıtır. Alt yapı ister. Ayrıca efendilik zor zanaattır. Eskidendi o.
(bkz: efendiler kalem odasında) *
Geçen gün bir bakanın açıklamalarında sıkça kullandığı tabir. Bir an kendimi mahallede dayıların, teyzelerin konuşmasını dinliyorum sandım. Bu bakanımız Anadolu insanını yansıttı. iki cümle arasını bulmak için kullanılır. Arada düşünülür. Aynı zamanda karşı tarafa da bir hitap şekli de olabilir. Efenime söyleyim, efendime söyleyem şeklinde de kullanılımları da vardır.