bugün

matematiğin çoğu kişi tarafından sevilmeyen konularından biridir.
(bkz: obeb okek)
gençliğimizi bir bahçenin etrafına çit çekmekle ya da ağaç dikmekle geçirten matematik kategorisi.
tiksinç ötesi matematik konusu.
obeb okek isimlerini hiç sevemedim bunları. çok iticiler. ama ebob ekok ne kadar da sevimli ve yumuşak başlı görünüyor.

özet:obeb okek isimlerine göre göre daha sevdiğim konu isimleridir.
6. sınıf ve lise 1. sınıf konusu olarak işlenendir.
karıştırılıp "ebok" denmediği sürece problem teşkil etmeyen iki matematik mevzusu.
Muhteşem ikili. Evet.
yeni adı obeb okek imiş.
allah belasını versindir. ulan birçok neslin okuldan soğumasına yol açan konulardandır. onu illa öğreneceksin diye tutturan hocanın da amk. öyle müfredatın da onu hazırlayanın da amk. ülke üzerine oynanan oyunların BAŞINDA bu sıçtığım ebob ekok obeb okek falan filanı gelir.
Nasıl lanet bir konu, fazlasıyla küfür yedikleri de aşikar.
açılımları ;
ebob : en büyük ortak bölen
ekok : en küçük ortak kat
şeklinde olan matematik konuları.
kek matematik konusu. Buna zor diyen adam lys matematiğine ne der çok merak ediyorum.
Matematik yapamayan tamirci çırağı olsun gibi andavalca bir görüşe sahip sözlük yazarlarının hakkında atıp tuttuğu matematik konusu.
buna sorun diyen kişi tamirci çırağını hakir görmediği gibi o zevksiz konunun pek fazla zeka gerektirmediğini ve yanlış yollarla dikte edilerek ( çünkü öğretenler dahi neden bunu öğrettiklerini bilmez ) öğretilmeye çalıştığı için durumu vahim bulur. ayrıca siyaset bilimine merak sarmış kişi veya o yönde uzmanlaşmak isteyen kişi de integral öğrenmeye zorunlu tutulmamalıdır. amk konusu ve benzeri Şeyler o kadar çok bakış açısı kazandırıyor ve Ufuk açıyor ki ülke de konuşulan siyaset spor veya entelektüel konuların seviyesi ve aydınlığı ortada. merakını giderelim
o kadar yıl işledik hala bilmiyorum denilen matematik konusu.
Matematiğin en kolay konusundan bir kaçıdır. Keşke hepsi böyle olsa.
Matematiğin en gereksiz konusu yarışmasında önemli bir yere sahiptir.
Matematik konularıdır. En büyük ortak bölen ve en küçük ortak kat sırasıyla açılımlarıdır.
bataklık ayarında bir matematik konusu. içine girmeden önce sağ salim çıkma planları yapıyorsunuz ama sizi içine aldığı andan itibaren kurtulmak için ağlayacak duruma getiriyor.
ulan KPSS'den bıktım vallahi.
bu konunun ismi ne ebobdur ne de ekoktur. bu konunun ismi ebok'tur.
%100 yaşanmış bir hikayeyle devam edelim.
bölünebilme ve ekok ile alakalı muhteşem bir örnek.

facebookta gördüğüm bu hikaye beni krize sokmuştur. tövbe estağfurullah. allahım sana affet ama çok komik değil mi?

--spoiler--
bir yahudi hz. ali’ye (ra) gelip dedi: “ya ali! bana öyle bir sayı söyle ki; hem 2’ye, hem 3’e, hem 4’e, hem 5’e, hem 6’ya, hem 7’ye, hem 8’e, hem 9’a, hem 10’a tam olarak bölünebilsin!”

hz. ali yahudi’ye “peki bu sualini cevaplarsam müslüman olur musun?” diye sordu. yahudi, hz. ali’nin teklifini kabul edince “ilim şehrinin kapısı” hz. ali ona şu cevabı verdi:

“haftanın günlerini ayın günleriyle, çıkan sonucu senenin günleriyle çarp! elde edeceğin sayı hem 2’ye, hem 3’e, hem 4’e, hem 5’e, hem 6’ya, hem 7’ye, hem 8’e, hem 9’a, hem 10’a tam olarak bölünecektir.”

yahudi, haftanın günlerini (7) ayın günleriyle (30), elde ettiği sayıyı (210) yılın günleriyle (360) çarptı ve 75.600çıktı. sonra bunu sırasıyla hem 2’ye, hem 3’e, hem 4’e, hem 5’e hem 6’ya, hem 7’ye, hem 8’e, hem 9’a, hem 10’a böldü. (75.600:2=37.800; 75.600:3=25.200; 75.600:4=18.900; 75.600:5=15.120; 75.600:6=12.600; 75.600:7=10.800; 75.600:8=9.450; 75.600:9=8.400; 75.600:10=7.560) ve ulaştığı bu netice karşısında kelime-i şehadet getirerek müslüman oldu.

--spoiler--
6. sınıfta görüp de hiçbir halt anlamadığım Matematik konusu. Ne olduğunu bile hatırlamıyorum lan.
lisedeyken fizik yazılısındaki bir soruyu bu yöntemle çözüp yanıtını doğru bulduğum halde sorudan puan alamamışlığım vardır. Ezberci zihniyetini siktiğimin hocaları.
Ekok
görsel
Ebob:
görsel
görsel
Karıştırıp "ebok" denmemesi gereken matematiksel kısaltmalar.