bugün

asaletini, adının yeryüzünde yankılandığı süre zarfından almayan köpek ırkı. onun asaleti, mükemmel karakteri ve harika fiziğinde saklı.
zekasıyla kendine hayran bırakır çoğu zaman.
Sessiz ölümde denebilir. Dobermann öyle bir köpektirki onun mekanına girdiğiniz an diğer köpekler gibi havlayıp sizi korkutmaz. Sessiz adımlarla yanınıza gelir * saldırıp parçalar. * Aslında çok güzel hayvanlardır. Çokta akıllıdırlar sizi mutlu etmek için elinden gelen herşeyi yapar. Herşeye burnuyla müdahale ederler. (bkz: Bulanık gözler)Ama bakmayı bilen bi sahip isterler.
almanya kökenli bir ırktır. yerden yükseklikleri 63-72 cm arasındadır. kolay eğitilebilirler. 7 yaşından sonra beyinlerinin kafatasları içinde sıkışmasına bağlı olarak sahibine ya da başkalarına saldırması söz konusu değildir.
dün 2 aylık dişisini satın aldığım köpek, şuan için çok sakin ve sevimli ama ilerde ne olacak bilemiyorum *
Tam altı yıldır bu köpeği ve bütün köpek cinslerini araştırıyorum. yeterince param, geniş bir evim ve bol zamanım var. karşısındakini korkutacak türden bir zekaya sahip dünyada nefes alıp veren tek köpek cinsi. "eyes of an angel" diye bir film vardı 1991 yılında çekilmişti sanırım. conti volti'nin ilk filmiydi. o yıldan beri beslemeyi hayal ediyorum, küçük bir çocuktum o seneler. inanın her araştırmamda her vaka'ları inceliyişimde bir kez daha hayran kalıyorum.

bir belgesel vardı. çok yaşlı ve çok zengin bir kadın gösteriyordu. koccccaman bir bahçesi ve son derece lüks bir evi vardı. ve bu evi hemde kendisini koruyacak bir köpek arıyordu. ve bir dobermann aldım diyor.

gittim o'na 15 küsür tane peluş benzeri ayıcıklı mayıcıklı oyuncak aldım, ve bahçeye savurdum gelişi güzel. gittim biraz uyudum ettim falan filan, geri döndüğümde ise; bütün on beş, yirmi küsür oyuncağı, türlerine (ayıları ayılarla istiflemek gibi) ve aynı zamanda renklerine göre istiflediğini gördüğümde gerçek anlamda korkmuştum diyor.

evet bu doksanlı yıllardan beri hayranı olduğum köpek gerçekten eşsizdi. kırmızı ayıları kırmızı ayılarla, kahverengi ayıları kahverengi ayılarla, mor kurbağaları mor kurbağalarla, kahverengi kurbağaları kahverengi kurbağalarla eşleştirip her birini ayrı köşelerde istiflemişti.

bu sadece vaka'lardan biri. gerçekten inceledikçe korkulacak türden bir zeka görüyorsunuz.

ayrıca dünyada k9 köpek eğitimini alman kurtlarıyla birlikte alabilen iki köpek cinsinden biridir.

benim için eşsizdir. evet eşsiz bir köpek cinsi. o vücut nedir kardeşim ayrıca? resmen bir biblo, heykel.

zarafet ve asalet bu köpek ırkını tanımlayan en güzel kelimeler.

evet kardeşim, dobermann ırkıyla birlikte bütün köpek cinslerini, tarihlerini ve hangi köpeklerin hangi köpek cinsleriyle çiftleştirildiğinde oluştuğunu gerek türk gerek yabancı kaynaklardan araştırdım.

dönüşümlü olarak sürekli araştırdığım konulardan biride köpekler.

ve yine dönüşümlü olarak yıllardır satın aldığım kitap konuları arasında köpek ırkları ve köpekler hakkında yazılmış her türden kitap mevcut.

dünya üzerinde bilinen bütün köpek cinslerini araştırdım. bu konuda çoğu pet shop görevlilerini bile donuna sıçırırım ve sıçırmışlığım düzinelerce vardır.

sanırım alırsam yetişkin 1-2 yaşlarında veya en fazla 3 yaşlarında full eğitimli bir dobiş alırım.

ne dogolar ne rottlar ne başka birşey. bu köpek sanki başka bir boyuttan.

ayrıca laboratuvar köpeği diye birşey yoktur. öyle bir kavram yoktur. şimdi uzun uzun öğrendiğim bilgileri yazmak isterdim fakat uykum gelmekte. o yüzden bir zahmet ekşi sözlüğe girip "laboratuvar köpeği" yazın ve özellikle "milky way" adlı kişinin yazdıklarını okuyun.

laboratuvar köpeği kavramı efsanesi tam olarak "dobermann'ların gafffaları dohhhuz yaşına gelince patlayomuş yauuuuu" diyen aynı gerizekalı zihniyet tarafından uydurulmuştur.

öyle bir hastalık ayrıca vardır. ama her köpek cinsinde görülebilir. ayrı konudur bu. hay laboratuvarda sizi eşşeklere siktireyim yok öyle bir kavram yahu. ya veya siz gidin kangallarınıza kurt boğdurun mına kodum eblehleri...*
çenesi bile yeterlidir ürkmek için.

görsel

yada neden sessiz ölüm derler?

http://www.youtube.com/watch?v=2ceFnlD68Uc

zaten korumacı ve zeki hayvanlardır ayrıca çok çeviktir ve yorulmaz.

kesinlikle almayı düşündüğüm eşsiz köpek cinsi.
an itibariyle mavi renkte ve safkan olan 2 aylık bir doberman yavrusu aldım.

yavru yarın elimde olur ve buraya bol bol izlenimlerimi yazarım artık.

edit: iptal oldu başka yerden alıcaz artık mavi makbül ve nadir değilmiş.
an itibari ile dobim 15 aylık oldu, bikaç sıra üstte bi yorumumda yazmıştım aldığım gün buraya.

ozamanlar 3 aylıktı şuan 15. ayına geldi * kocaman oldu oldukça da atik.
tek sorun civardaki köpeklere hiç müsama göstermemesi ve hiç yorulmucak gibi oyun oynamak istemesi *

videosu da burada. http://youtu.be/6oMcFoc8FsA
ülkemizde gerçek adı doberman pinscher dır. dobermann olarak sadece amerika da anılır. ilk olarak üretem ülke (bkz: almanya) dahil doberman pinscher olarak adlandırmıştır. fci ve kif gibi belgelerde de doberman pinscher olarak adlandırılır. şecere belgelerinde ( a ve b belgesi) tekrar doberman pinscher diye adlandırmıştır. türkiye köpek federasyonunda da adı doberman pinscher dır.
çalıştığım şirkette bulunan 2 aylık köpektir iyidir hoştur sadıktır falan filanda bazen oyun mu oynuyor sinirleniyor mu anlayamıyorum sürekli bir ısırma peşinde bir de it gibi yiyor at gibi sıçıyor dostlar.