bugün

bir aletin, aygıtın yada insanın sağlıklı, düzenli çalışması için yapılan dengeleme.
sözlük camialarında popülerlik konusunda
anket,
sorunsal,
model,
kampanya vs..gibi kelimelerle birlikte başı çeken, verilen, alınan, istenildiği takdirde kartopunun içine konulup taş etkisiyle kafa yaran çok amaçlı hizmet.
uzun bi süre duymak istemediğim kelime.bay geldi ööğh geldi bık geldi.
altının saflık derecesi..
ayar almak, ayar vermek
(bkz: ayardan korkmam yilandan korktugum kadar)
an itibariyle sol frame'i alt üst etmiş terimdir.

(bkz: ayar veren yazarin ozel mesaj atmasi)
(bkz: ayar verirken ayar almak)
(bkz: ayar verilen yazarin ozel mesaj atmasi)
(bkz: ayarvermek icin firsat kollayan yazar modeli)
(bkz: ayar verme telasi icinde olan yazar)
(bkz: ne olur gel bana ayar ver diyen yazar modeli)
(bkz: ayar verilir mi alinir mi sorunsali)
(bkz: lan seni ayar manyağı yaparım)

(bkz: oha)
hem yenen, hem de yenilir yutulur olmayan şey. tuhaf...
öyle bir laf sokmak ki içinde bırakmak
orucu bozar.
ayar cesditli anlamları vardır ayar vermek almak gibi ya da altın gibi ya da ayar yapmak
(bkz: iste bunu seviyorum)
yemedim diyeni yalancı durumuna düşüren sözcük.

(bkz: ayar yemiyecek entry girmek)
(bkz: kumda oyna çöp batmasin)
(bkz: ayar vermek/@laz pacino)
sözlükte, iki gündür verilmeye sarılan hede. ulan ben verirken tu kaka idi, şimdi herkes bir ayar verme telaşına düşmüş.

(bkz: allah allah)
Son ayarmatör :
Dadadaaaaannnnnn (bkz: otis abi)
moderasyonun polemik olabilir düşüncesiyle sildiği entrylerin çoğuna verilen isim. e madem ayar vermek yasak, kibar bkz. lar bile polemik olabilir diye siliniyor o zaman ne anladım bu işten, buranın kalitesi polemiğe bağlı olarak düşüp çıkmıyor, ankete, saçma sapan başlıklara ve bunlara gösterilen müsahamaya göre düşüp çıkıyor. umarım ayara gösterilen dikkat diğer konulara da gösterilir, üstteki entry'i refere etmeyeceksek o zaman ayar kavramını sıfırdan ele alalım derim, neye göre kime göre ayar, olmayan entry'e ayar verecek halimiz yok. silinen ayar entrylerimi de canlandırma gibi bir uğraş içine girmeden sildiğimi hatırlatarak sol frameden aşağı kasımpaşa diyorum. ilk yediğim ayarı polemik olabilir diye gammazlayayım da benim gibi bir kaç yazarın daha keyfi kaçsın, hayır ayar verdiğim adamı tanıyor da olabilirim, görüşüyor da olabiliriz, bi sor kardeşim rahatsız mısın bu durumdan diye, şikayet gelirse sil ne bileyim, muntazaman ekşileşiyoruz bakınızım bile bizde öyle şey olmaz gerekçesiyle(!) silindi, bu entryme bile çok şahane ayarlar verilebilir ama yasak, ona göre.
genelde öyle bir iki bakınızla falan verildiği düşünülür. tabi herkesin ayarı kendine ama ben öyle kıçıkırık bir bakınıza ayar demem, diyemem, dersem içim burkulur, gözlerim yaşarır, kafamdaki "ayar" kavramına ihanet etmiş olurum.
ayar denilen zamazingo, "karşıdaki yazarın, entryde belirttiği tüm tezleri, fikirleri çürüterek ve yerine daha mantıklı bir fikir koyarak olur." dolayısıyla 3-5 kelimelik (hadi abartıldığını düşünelim) bir iki cümlelik bir bakınız ayar vermeye yetmez. ayar vermek için paragraflar yazmak ve içini doldurmak gerekir. işte ayar böyle olunca okuması da çok zevkli olur.
ayağa düşürülen kavram.

(bkz: bi siktir git) yazıyosun her başlığa. ayar mı verdin sen şimdi. ayar bkz'la küfür etmekten ibaret olacak kadar sığ mı? karşındakinin düşüncesine, küfür ederek karşılık verecek zekanla mı ayara kalkışıyorsun? lütfen efenim, ota boka ayar vermeye kalkıp, sözlüğü foruma, bkz çöplüğüne, küfürleşme yerine çevirmeyelim. haddimizce yazalım. tadında bırakalım.
sokak köşelerinde gelişen delikanlılığın kitabına benzemiş ve artık efsaneleşmiş olgu.
yerinde ve zamanında olduğu zaman alkışlanabilecek bir hareket.
bundan daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.
(bkz: hakkı devrim)
sozluk alemınde yazarların bırbırlerıne laf soktuklarına ınanmalarına yol acan cumle dızınıne verılen tanımlama.* hatta bunun bırlesıp konuyla alakası olmayan yazarlarında olaya dahıl olup bır kişiye saldırma politıkası seklınde olanlarıda mevcuttur ki dogru degıldır hatta anlamsızdır..*
gammazlara bakılmaması ile mübah olan hede. örnekle anlatayım: 4 nedir başlığına cevap niteliğinden entry yazılmış. sıradan güzelce gammazladım. formata aykırılığı tartışılmaz. tam 3 gün geçti. bu süre içerisinde 6 adet korkuluk niyetine "höt" demek için dikilmiş mod, bir adet de başlı açıp "geyik yapıyonuz abi" demeye yarayan zall bunu ya okudu "formata aykırı değil" dedi, ya da hepsi topluca buluşup mışıl mışıl uyudular. daha sonra başlığa bununla ilgili bir entry girince, benim entry'm in silinmesi akabinde kısa bir süre içerisinde düzeltildi.

şimdi; sözlük formatının yerine getirilmesi için gerekli prosedür buysa, bunu ya yaparız. hiç sorun değil. ama "ayar vermeyin gammazlayın" diyen de siz olduğunuz için biraz komik oluyor. ulan bir mod bir gammazı 3 -yazıyla üç- gün nasıl görmez? odun diksek oraya odun görürdü yahu.
nerde çok ise, orası b.kluktur. ha bu demek değil ki, ortamı b.k eden ayardır. b.k'un çok olduğu yerde, ayar da çok olur.
(bkz: ayar saniyenin peşinden koşmaktır)
güncel Önemli Başlıklar