1. 1.
  iki ya da daha fazla canlının içinde bulunduğu iletişme durumu.
  2 ... pafküf
 2. 2.
  başlıklarda bolca kullanılan kelime.
  (bkz: x diyalogları)
  ... wolfshade
 3. 3.
  hangi din veya fikirden olursa olsun insanların birbirlerini kendi konumlarında kabul ederek medeni bir şekilde iletişim kurmaları. Bu zamanda çokça ihtiyaç duyduğumuz şey.
  ... jean valjan
 4. 4.
  hayvanların sadece koklaşarak ve elleşerek yapabildikleri,insanların konuşarak bile yapamadıgı davranış türü. genellikle sevişmek dışında iki kişi ile yapılan bütün eylemlere soguk bakan insan ırkı diyalog kurma konusunda çekingen davranır.
  ... storyz
 5. 5.
  ...oturduk konuştuk sonra.dört kişiydik. ben, mazhar, fuat, özkan. ben hariç hepsinin sesi güzeldi. içimi okudular, üflediler. "bu küskün yüzün, gayrı gülsün" şeklinde. içtiler. içtikçe güzelleşemediler. aynı kaldılar ama ben zaten onların bu halini seviyordum. hani sarhoş taklitleri hep başarısızdır ya skeçlerde; tam tersini düşünün...

  oturduk konuştuk sonra. dört kişiydik. ben, ferda, anıl, yarkın. konuşlandık, yaralandık, bahtı karalıydık nasılsa. ama ben bişey demedim o vakit. bi'şey oldum. hmm... f a y...! telin koptuğu yerden kırıldım!

  oturduk konuştuk sonra. Dört kişiydik. Ekmek, Şarap, Sen ve Ben. içimizden biri eksik olunca adına sofra denmiyordu zaten. "En güzel şarkı"sı olmayan hayranlar gibi hep böyle bir yanar dönerlik. Oysa o şişe ne günler gördü Sarah. Dinliyorsun değil mi sevgili Lille? Ya sen Marsilya?

  oturduk konuştuk sonra. iki kişiydik. Ben ve Neşet Ertaş. Geldiği yeri sorduğumda "Bozkır" dedi. Dedim bak abi ben senin sazını nerde olsa tanırım. Tamam metale kaydığım da oldu ama adamımsın unutma. "Sağolasın" dedi. Olurum dedim.
  Zahide'yi güzel söylüyordu. Bazı türkülerde bezgin duruyordu ama olsun. istisnalar Zahide'yi bozmuyordu.

  oturduk sonra. iki kişiydik konuşmadık. Tamam biraz konuştuk. "Gülüşün var ya" dedim. Kesti gülmeyi. Öyle demek istememiştim.
  2 ... endless
 6. 6.
  (bkz: alternatif sihirli lamba cini diyalogları)
  ... ditty
 7. 7.
  "kar$ilikli konu$ma" anlamina gelen ve hem insanlar hem de ulkeler arasindaki anla$mazliklar icin onerilen recetedir. ancak yalnizca konu$mayi degil, dinlemeyi de icinde barindirirsa gercekten i$e yarayabilir.
  ... lilja
 8. 8.
  (bkz: dinler arasi diyalog)
  ... patlamismisir
 9. 9.
  karşıdaki* konuşmasa veya cevap veremese de diyalogdur yapılan. karşılıklıdır sonuçta. karşı diye bişey* vardır.

  entry girilirken sık başvurulan bir yöntemdir aynı zamanda.

  literatürde de bildiğiniz üzere kısa çizgi konuşma yapıldığını gösterir.
  - [tam burda konuşacam şimdi] ..spoiler.

  ancak entrynin "legal" olması için tek bir konuşma (çizgisi?) yetmez! tek çizginin tek* olması pekala ortada bir iletişim olduğunu göstermeyebilir. (ya da o kısa çizgi farklı yorumlanıyordur)

  silinen bir enrtyden örnek;
  - hayatı seviyorum çünkü.. (boğaz düğümlenmesi)

  illegal!! bu kelimeyi de ayrı bi severim. birine sinir olunca adama illegal! diye bağırası geliyor insanın. geçelim. "entry - başlık uyumsuzluğu" gerekçe-i sebebimiz.

  doğrusu ise, aşk ile, buyrun;
  - hayatı seviyorum çünkü.. (boğaz düğümlendi)
  - ... (sükut onay ikrar falan, anla işte)

  üç nokta... bu entrynin kanı, canı. kendisinden önceki ile birleşip "diyalog" yapan. bize kısa çizginin ne amaçla kullanıldığını açıklayan.. sadece orada birilerinin var olduğunu değil; yaptığınızın diyalog olduğunu kanıtlayan yegane unsur!

  (monolog kurmayı aklınızdan bile geçirmeyin)
  ... perloneth
 10. 10.
  monolog u ortadan ikiye yararak oluşturulan log lar bütünüdür.

  (bkz: yarılan diyaloglar)
  ... chersky