bugün

kısaca karşı parça anlamına gelir.özellikle rapçiler arasında yaygındır.türkçe rapte yapılan ilk diss 1996 yılında vuran kırana adlı parçayla sert müslümanlar ın cartel e yaptığıdır.ayrıntılı bilgi için blue jeanin nisan 2006 sayısıyla birlikte verdiği türkçe rap fanzinine bakılabilir.
(bkz: disstortion ep)
bir mc'nin hareketlerini ,tavrını, düşünce tarzını beğenmediği veya kavgalı olduğu başka bir mc ye yaptığı eleştiri, ironi, hakaret, taşak dolu ayar verme amaçlı parçadır..

(bkz: erotizma)
(bkz: mürekkebi doldurdum)
(bkz: kartlar karışsın)
(bkz: keksin)
(bkz: disstortion e p)
(bkz: idam sehpası)
(bkz: mürekkep doldurdum)
(bkz: aileni kusturan bass)
(bkz: günlerin ağlak)
çoğunluğu küfür içerikli sataşmalardır.türkçe harf benzerliği yüzünden çoğu kesimin diş atmak olarak nitelendirdiği (bkz: güzel raslantı) pop müzikte veya arabeskte olması halinde sonuçlarını kestiremedigim rap müziğin bir kolu..
rap müzik kültürünün bir parçası olmakla birlikte bazı rapperların uzak durmaya çalıştığı bir tür parçadır.mc ler sevmedikleri,yaptıklarını beğenmedikleri ya da tartışmalı oldukları başka bir mc ye taşlama amaçlı bir şarkı yapar, karşı taraf da isterse ona bu şekilde cevap verir. bir anlamda aşık atışmasına benzetilebilir. küfür olması şart değildir.amaç güzel ayar vermektir. (bkz: disstortion ep)
disstortion epyle şerrinden korktuğumuz sagopa kajmere ve eşi kolera hanıma yapılan mürekkep doldurdumla birlikte ki bir çömez vardır daima kartları karıştırır. mode excel diye bi grup vardır ne oldukları belirsizdir bunların ancak raffine onlara gereken cevabı vermiştir.
(bkz: mani düzme)
rapçi atışması.
geçen sene, sayesinde türkçe rap aleminin gruplaşmasına yol açmış hadisedir.
Sevmememe, nefret etmeme, tarzımla hiç alakası olmamasına rağmen kullanmaya devam etmekteki ısrarımı anlayamadığım nickim.
hayatimin kutahya ayagini renklendiren bidenem. bir pasta yapsın da görün siz insanı. yirim diyorum baska da ne diyim bu yazar için. * * *
ikinci nesil yazar. nicki "diss___" şeklinde yazılmaktadır.
bir zamanlar dpuportal da aşağıdaki repliklere konu olan 2. nesil yazar.

ben :aaa diş geldi
diss_ :ne dişi be?
ben :azı dişi
tüm ahali :puhahahahahah
çok da zor değildir,türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için kafiye konusunda da pek zorluk çekmezsiniz bu bir diss için ilk önemli şeydir ikinci olarak ise o kişiye olumsuz sıfatlar yakıştırıp olumsuz beyanlarda bulunmaktır.misal mete isminde birine diss atalım *

mete;
o döte bülbül öte
koy sepete,yolla memlekete
işkence etmesen ya millete
o skik sesinle *
saçına olmamış o firkete
kıçına taksaydın keşke
evde yoktun dün gece
oysa ki ne güzel zaman geçirecektik seninle

temelinde böyle bir şey,altına bol bass içeren ve kendini tekrarlayan 5sn lik bir müzik ile bir rapçi olmanız işten değildir,kaldı ki piyasada rapçiyim diye geçinen yerli yabancı bir çok hummer müdavimi insan böyledir.
rap veya diss yapmak çok zor değildir.
ama insanlara dinletebileceğin şekilde beatler, anlam taşıyan şarkılar yapmak hafife alınmamalıdır, alınırsa da can sağolsundur.
türk kültürünün bir parçası olan aşık atışmasının ecnebi versiyonudur*. türklerin ecnebilerden görüp kendilerine uyarlamaları da pek bi rencide edicidir*.****

hedöt: zaman kavramları gbkz lar ile düzeltilmiştir.
şu an piyasada rapçiyim diye gezinen insanların çoğu rapi dissten ibaret sandıkları için piyasada çok fazla örneğine rastlamak mümkündür. ancak kalitelisini bulmak zordur. bulunduğunda tadından yenmez . (bkz: şempanzer)
son zamanlarda rap icra eden kişilerin suyunu çıkardığı olaydır.öyle bir hastalık yapmıştırki bunlara gece kendini sokan sivrisineğe bile diss atmadıkları kaldı dememe neden olmuştur.*
nedense popçuların tv lerde bir birlerine hakaret dolu sözler söylemesine karşın,
rapçilerin bir birlerini müzikleriyle eleştirilmesine daha çok kızılan terbiyesiz denilen bir olay..
aslında terbiyesizlik tvlerde yok tırmala beni yok bilmem ne demektir..
müziği müzikle eleştirmek gerekir..
önceki dönemlerde şairlerimiz tarafından birbirlerine doğaçlama dokundurucu şiirler yazarlardı ve türk insanları buna sanat dedi. küfürlü de yazanlar oldu yine sanat dedi.yanlış anlamayan sanat değil demiyorum. ama şimdi birbirine diss atan freestyle söleyen rapciler özenti oluyor.
Diss kendilerine melodik şair diyen rapçilerin yaptıkları hiciv sanatıdır diyebiliriz. en güel örneği için (bkz: sagopa kajmer) (bkz: disstortion ep)
küfürsüz yapmanın pek mümkün olmadığı rap işlevi.
ege çubukçu- cennet bekleyebilir.
kurşun-kertilenkele
şehinşah feat m.s.t-hiphop okulu mezuniyet balosu
izah-beyin awcıklaması
türkiye de yapılmışların en iyileri.

illaki disstortion - kuvvet mira ceza'ya

panzerim hani - emre baransel fuat'a

beta feat pusat - seda saian

sir mc - duygusal ergen

pit10 - hareme in armut şehinsah'a