1. 1.
  dindardan kasıt haliyle müslüman bir ülkede yaşadığımız için islam dini noktasından dinine bağlı cumhurbaşkanı durumudur ve bu halden korkmak durumudur.

  islam'da dindarlık allah'tan korkmakla doğru orantılıdır ve allah'tan korkan insan ona layık olmak için yaratıcının koyduğu düzene isyan etmemek ve yine yaratıcının koyduğu kanunlara riayet etmek adına son derece hassas davranın insandır. rabbinden korkan kul hakkından korkandır. rabbinden korkan hz. ömer gibi hz.ali gibi olamasada onların hayatlarından örnekler sunan, onların adalet anlayışıyla davranmaya çalışan insandır.

  o ömer ki büyük islam devletinin başkanı iken "fırat nehrinin kenarında bir koyun kaybolsa hesabı ömerden sorulur" dercesine adildir. islam tarihinde adil dolayısıyla dindar lidere onlarca, yüzlerce örnek verilebilir. kaynaklar açık, belgeler ganidir isteyen önyargısız bir tahlille hakiki manada "dindar" olan bir müslüman liderin dönemini inceleyebilir ve çıkan sonuçları paylaşabilir.

  komik olan kimi yazarların sanki dindarlık bir kusurmuş da üstüne üstelik bir de cumhurbaşkanı olmak hepten ayvayı yemekmiş noktasından konuya yaklaşmaları insanın tahammül sınırlarını zorlamaktadır. böyle zırvalık olmaz.

  yunus emre de dindardır, mevlana da dindardır.

  fatih sultan mehmet han da dindardır, kanuni sultan süleyman da dindardır.

  selahaddin eyyubi de dindardır, tarık bin ziyad da dindardır.

  aliya izzet begoviç de dindardır, şeyh şamil de dindardır.

  ve konu islam dindarlığından açılmış olabilir perspektifi geniş tutarsak göreceğiz ki

  gandhi de dindardır, mandela de dindardır.

  bu böyle gider de gider...

  dindar cumhurbaşkanından korkmak yukarda bir damla örneklendirmeye çalıştığımız liderlerden de korkmaktır.

  burda sorulması gereken hangi dinin dindarından korkulduğudur.

  cevap islam ise diyecek hiç bir şey yoktur nitekim burası müslüman bir devlettir halkın ekserisi müslümandır ve kıyamete kadar öyle kalacaktır inş.
  böyle bir durumdan ders çıkarmak gerekecekse bahsi geçen durumdan korkan insanların duruşlarındaki çarpıklığı acilen gözden geçirmeleri gerekmektedir. muhataplarını anlama derdine düşmelidirler.
  çünkü korkuları bilinçlerini ele geçirmeye başladığında kitlenen dimağlarla, kuru laflarla, boş sloganlarla arzı endam edecek ve bir müddet sonra kitlesel infilak merhalesine ulaşacaklardır.
  bela yani kronik korkuları peşlerini bırakmayacak ve paranoyak bir hale tahavvül edeceklerdir.
  bu durumdan ve sebeplerinden şiddetle uzak durmak gerekmektedir çünki hepimiz birbirimize lazımızdır. tek devlet, tek millet, tek bayrak için birbirimizi anlamalı ve yersiz korkuları def etmek gerekmektedir.bu, koca bir milleti ölümden kurtarmak derecesinde elzemdir.
  15 -5 ... aynalı baba tutkunu
 2. 2.
  laik bir devlet içerisinde dindar cumhurbaşkanının yerinde kararlar veremeyeceği düşüncesiyle duyulan korku. laiklik mi?
  >>>>>>>>>>> hukuk Devlet ile din işlerinin ayrılığı, devletin, din ve vicdan özgürlüğünün gerçekleşmesi bakımından yansız olması. *

  yani laik devlete dindar cumhurbaşkanı değil, anayasayı, hukuk kanunlarını iyi bilen bir insan lazım! yoksa bülent arınç vs. gibi anayasadan bihaber olup artistlik yapanlar değil!
  7 -3 ... herostratos
 3. 3.
  burası müslüman bir devlettir...

  e ozaman dindar cumhurbaskanindan korkandan korkmak gerekir.
  1 ... chukuk
 4. 4.
  (bkz: kindar cumhurbaşkanından korkmak)
  1 -1 ... deatly
 5. 5.
  Dindar kelimesi cumhurbaskani icin sifat olacak bir soz degildir !!!
  Hata burdadir, korkmak yada korkmamak meselesi degildir. Turgut Ozal'da dindardir, suleyman demirel'de dindardir, calal bayar'da dindardir. ama hicbiri ben dindar bir cumhurbaskani olacagim, dindar bir cumhurbaskani icin bana oy verin dememistir!

  Amaciniz hedef sasirtmak!

  boyle bir listeme ve sifatlandirma yaparsak,mustafa kemal atatuk, ismet inonu, cevdat sunay, ahmet necdet sezer, dindar degil, dinsiz demeye getiriyorsun olmaz mi?
  Bu vatana ihanettir! Direk boluculuk yapmaktir ayrica!

  Gelin gorunku bu devletin temel diregi CUMHURIYETTIR !!! Demokrasi Turkiye Cumhuriyeti Devletinin vazgecemeyecegi temel prensibler olan ve laikliginde icinde bulundugu listede yer almamaktadir. *

  Begen yada begenme, bu devletin tabulari ile oynarsan, bu degerler icin kurulmus ve hazir bekleyen kurumlar, hic ama hic taktir etmesemde, seni de yerinden sipadak oynatirlar! *,*,*,*

  bu sadece turkiye cumhuriyetine ozgu bir sey degildir! her devletin kirmizi cizgileri vardir!

  Turkiye cumhuriyeti'nin de dindar cumhurbaskani olmaz. Muslaman cumhurbaskani olur, ama dindar olamaz!
  6 -3 ... acdevilde
 6. 6.
  (bkz: parayla imanin kimde oldugu belli olmaz)
  mevcut cumhurba$kaninin dindar olmadigi ne malum?
  her 5 vakitte yaninda bitip namaz kilip kilmadigini kontrol eden biri var mi?

  oncelikle bahsi gecen dindarligin manasi onemlidir. ve tabiki devletin en tepesinde oturan insanin din ile devlet i$ini birbirine katmayacak kadar durust olmasi gerekir. bunu allah korkusu yuzunden degil adamligi sebebiyle yapmali. yoksa afrikanin balta girmemi$ ormanlarinda ya$ayan yamyam da kendi tanrisindan korkuyor hatta hepimizden cok daha saf bir korku duyuyor. cumhurbaskaninin dini kimseyi ilgilendirmez fakat korkulan konu onun dindarligi degil turkiye cumhuriyeti'nin temel ta$larina olan bagliligidir. dolayisiyla dini, amacina alet edip meclise girdikten sonra ma$a gibi kullanilmi$ ve dindar oldugu soylenen birini cumhurba$kani olarak gormek istemez bazi insanlar, haklidirlar. korkulari ondan degil bu ulkenin bekasina zarar gelmesindendir.
  4 -1 ... antistar
 7. 7.
  aslında türkiye'nin başına, cumhurbaşına dindar sıfatının gelmesinden korkmaktır. laik bir ülkede yaşanıyorsa dindarlık ne derece bir ölçüttür veya ne derece bir ölçüt olmalıdır tartışılır. buna kısaca dini duyguları sömürmek veya dini siyasete karıştırmak da denebilir. cumhurbaşkanında önce devleti yönetecek kapasite olduktan sonra kendine özel detayları şahsının olsa da olur. kimin dindar olup dindar olmayacağı ise kul ile allah arasındadır. kimse ben senden daha iyi bir dindarım diyemez.
  (bkz: parayla imanin kimde oldugu belli olmaz)
  ... pierrepare
 8. 8.
  Laik herhangi bir devletin ateist, yezidi, yahudi, hristiyan ya da müslüman bir cumhurbaşkanı olabilir.. Zaten laik bir devlette kimse de sallamaz bu adam ateist mi vs. mi diye?(normal şartlar altında) Ancak maksat mazlum rolüne girmek ve kafalar hafif öne doğru sola yatık küçük emrah'ın tekke görmüş halini halka yansıtmak ve bundan prim yapmaksa; korkulan, kişinin bağlı olduğu din ya da kişinin inanç seviyesi değil(inançölçerimiz yok), o kişinin din üzerinden kutuplaşmalara yol açmasıdır.
  ... celebi
 9. 9.
  siyasi çıkarları için dini sömürmekten vazgeçmeyen grubun eseri olan cümle.
  neymiş, dindar cumhurbaşkanından korkuyormuşuz.
  neyse daha beterini de gördük;
  (bkz: gavur izmir)
  2 -2 ... shunketsu
 10. 10.
  söz konusu korku dindarlıktan değildir; söz konsu olan arınçfobia veya akpfobidir. yoksa kimsenin dindarlıktan falan korktuğu yoktur. bu tip önermeler akp'nin çaresiz çırpınışlar içinde etrafa şuursuzca savurduğu laflardır.
  2 -1 ... kerameti kendinden menkul