1. 1.
  yaşanılan ülkenin anayasadaki adı.
  2 ... ferrole
 2. 2.
  "ne gibi tesirler nereye götürüyor" dediğimiz, diyeceğimiz...
  burada başı ağrıyan çığlık atıyor, "bir şey" söyleyen duyulmuyor, keyfi yerinde olan uyuyor, olmayan uyutuluyor, kasa hep boş, devlet batıyor, uzantılarını ölüme terk ediyor, borçlanıyor, millet de yaltakçıları başa getirip acı-tatlı uykusunu sürdürüyor ve her şey daha da sarpasarıyor. bir diğer kötü durum ise devleti bu vaziyetten kurtaracak kimseyi göremiyor olmamız. evet yok. çözüm ne peki? çözüm baştakilerin aklını, başına toplaması. millet susmamalı, görüş bildirmeli. bu bir demokrasi devleti ise milletimiz hakkını aramalı. bunun için yeni oluşumlar yaratmalı.

  adalet, eğitim, anayasa gibi bir çok yapıdaki eksiklikler giderilmeli, gerekenler eklenmeli, çağ dışı ilke, yasa ne varsa elveda denmeli ve bütçe ceplere değil, sisteme paylaştırılmalı.

  düşünce özgürlüğü, laik yönetim, milli birlik, yurtta ve dünyada barış benliğimizin ve karar alma mekanizmamızın değişmez temelini oluşturmalı. her şeyden önce, insan olduğumuzu da unutmamalıyız.* *
  ... fatality of fantasy
 3. 3.
  dönem itibari ile acziyet içindeki devlettir. tarih boyunca -hiç bir ahvalde- bu kadar çaresiz bir şekilde yönetilmemiştir. sınırları içindeki dağlarda kendi askerleri şehit düşen, hükümetin başbakanı istanbul'da dinlenen, ordusu nakil esnasında bir tabur askeri koruyamayan, anaları ağlatan bir devlet.

  bir ihtimale göre kuzey ırak'a çekilmek istenen, bir ihtimalle bölünmeye çalışılan bir devlet. başbakan'ının amerika başkanı'na danışmadan imza atamadığı, her fırsatta "başkan'a söyleyeceğim" diyerek acizliğini ortya koyduğu, dağlardaki teröristlere insan haklarını uygularken kendi ana kuzularını kaybeden, onları teröristlere esir veren bir devlet.

  askeri teşkilatının basiretinin bağlandığı, üzümün üzüme baka baka karardığı, çaresizliğin tavan yaptığı bir devlet.

  oysa ki devlet kendini koruyamayacaksa yok olmaya mahkumdur. tarih bunun kanıtları ile doludur. türkler gibi vatan aşkını yüreğinin en derin noktasında hisseten bir milletin başındaki devlet terörü bitiremiyorsa kim bitirecek?

  bir devlet, bir devlet, bir devlet; vatan benimdir ve kutsaldır diyen bir devlet. anti milliyetçilik akımını söndürecek bir devlet.
  işte artık bu gerek!
  3 -1 ... bonkor banker
 4. 4.
  laik, demokratik sosyal bir hukuk devletidir. ulus devlettir.
  kurucusu türkiye halkıdır. ilk cumhurbaşkanı gazi mustafa kemal atatürk'tür.
  1 ... nobetciekipleramiri
 5. 5.
  candır,yürek yarısıdır, memleketimdir.
  1 ... jaspe
 6. 6.
  yoklugu allah'a sukur bilinmedigi icin saldirilan devlet. yoklugunda benzeyecegimiz ırak'ta bagımsız olmadıgı icin hergun zulum goren insanlar da gozleri acmıyor, gercegi gosteremiyor maalesef. iyiki ataturk'umuz varmıs amerika'da yasayan ama izmir'den emekli maası alan fettullahlarımız degil...
  1 ... atgmuls
 7. 7.
  bir mapus penceresi bile olamayan. "dünyaya kapalı, allah a açık" nfk.
  dünyaya kapalı
  allah a kapalı.
  neresi açık?
  kıçı açık,
  başı açık.
  yaşasın cumhuriyet.
  -1 ... muharrem iffetligul
 8. 8.
  burası türkiyedir, fark buradadır.
  1 ... aspirinn
 9. 9.
  devlet laik olur birey laik olamaz diyen bünyenin sıçması. ulan zaten devletin adı türkiye cumhuriyeti. kıçına "devleti" lafını eklemenin mantığı ne? bana bunun ingilizce karşılığını söyleyebilecek olan olan var mı?

  oldu olacak diğer ülkelerden bahsederken, "iran islam cumhuriyeti devleti, suudi arabistan krallığı devleti, amerika birleşik devletleri devleti" falan de. çattık yahu.
  ... cnyt
 10. 10.
  osmanlı imparatorluğunu devrimleriyle yıkarak tarihe gömmüş devlet.
  -4 ... bildiginandaval