askeri darbe ile iktidardan indirilmiş cümledir...
Kurallara karşı çıkan, beni böyle kabul edin diyen cümledir. Çok severim devrik cümle kullanmayı. Bazen yazarım devrik cümle.
Yüklemi sonda olan cümledir. Kurallı cümlelere göre daha sanatsal ve etkileyicidir, özellikle üç nokta ile biten devrik cümleleri çok severim.
sonuçta bir cümledir, kınamayın bol bol kullanın.
görsel
kurallı cümlelere göre daha samimi gelen cümle türü.
daha samimdir.
(bkz: yoda)
Kurmayı sevdiğim cümle türüdür.
devrik mi cümle?
daha samimidir.
Severim seni, seversen sende eğer.
Cümle türüdür, kurmaktan haz duyduğum...
en çok kullandığım cümle şekli.
Olmayan sonda yüklemi. Düzensizdir öğeleri. Kullanılır çoğu zaman şiirlerde kafiye olsun diye.
Sohbet sırasında da kullanabiliyoruz bazen önce sonucu söyleriz sonra açıklamasını örneğin ,
kazandım lan sınavı.
görsel
içinden geçeni söylemek için idealdir. düz ve imla kurallarına uygun cümle kuran insanlar bana samimiyetsiz gelmiştir hep, ikili diyoglarda ve sosyal yaşamda kimse fill cümlenin sonuna gelicekti şimdi sıçtın gibi bi olaya girmediği için kullanılmasında sakınca yoktur. ama anlamsız kelime öbeğiyle karıştırmasın. kasmayın düzgün cümle kurcam diye anlayan anlar.
Devrik kelime olmuş o üstat yalnız *

En büyük sorunum, özellikle sözlükte (örnek üstte). Bazen öyle bir deviriyorum ki ben bile ne dedim ben şimdi diyorum. Hızlı yazmanın sonucu bunlar. Yapmamak lazım.
benlik katar cümleye.
Severim çok.
Anlaşılması zor olan cümle.
Okunduğu zaman kolaylıkla anlaşılabilen cümledir. Ancak çoğu kişi sevmiyormuş... yahu uyarıp durmayın, devrik cümlelerimle sevin beni...
görsel örneği ile daha iyi anlaşılabilir.
yoda nın *koyduğu bir bozuk cümle yapısı
seviyorum seni
ekmek gibi tuza banılmış!..