bugün

kendisinin mağdur olduğunu ve devletin kendisine yardım etmesini isteyen insanın yakarı$ları..
istisnaları olmakla birlikte iki karısından onlarca çocuk yapan onlara bakamayan sokağa bırakan insandır. devlet yardım etsin oooldu...
yahut seda abla yetiş de olabilir
herkese yardım ederse n'olcak lan bu devletin hali diye düşünen yok tabi..
ben hiç emek sarf etmeyim, bana hiçbir maliyeti olmadan herşey ayağıma gelsin, şeklindeki düşünceleri hayat felsefesi haline getirmiş insanların kullandığı cümle.
(bkz: issizlik sigortasi)
-devlet bana yardım etsin.
-devlet benim yerime okusun, çalışsın.
-gel deyince gelsin sıkılınca gitsin.
-hafta sonu temizliğe gelsin.
-ben çocuk yapayım dörtten çok olursa devlet baksın.
-bizi derbi maçlarına götürsün.yenince sevinçten yenilince kederden içeyim sorhoş oup dibe vurunca trafikte canavar olayım gelip alsın evime bıraksın.
-arabamı evimin önünde yıkayım yazın serinlemek için bi de yolları sulayıp önümüzdeki iki yılın su rezervlerini tüketeyim.temiz su bulamayınca kendimden başka herkes en çok da devlet suçlu olsun.
-devlet köpek balığı olsun ben vantuz olayım.ondan geçineyim.hayatım ona endeksli olsun.
devlet dediğimiz olguda biz de varız;kendimize yardımdan başlarsak sorun çözümü netlik kazanır.
(bkz: al)
Tüm hayatı boyunca yan gelip yatan sonra götü zora girince Devlete sığınan gevşek insan modeli. Not- istisnalar kaideyi bozmaz.
(bkz: dövlet bağa bohmiyir) *
(bkz: devlet seviselim mi)
güncel Önemli Başlıklar