1. 1.
  mazlum türk insanının zorda kalınca yardım istediği kurumlar bütünü.
  1 -1 ... goksunv
 2. 2.
  türklerin devleti her şeyden üstün gördüğünü belirten bir görüştür. devletin yaptığı bir şeyde art niyet aranmaz ve yargılanmaz, devlet bizim hakkımızda en iyisini düşünür anlayışının bir ürünüdür. dünya üzerinde devletine "baba" diye hitap eden başka hiç bir ulus yoktur. biraz düşünüldüğünde de türklerin neredeyse tarihin başlangıcından beri hep bağımsız bir devletin sancağı altında yaşamasını özetleyebilecek durumdur. devletin bekasını kendi menfaatinden üstün tuttuğumuz içindir ki hiç bir zaman esarete boyun eğmemişizdir.
  3 ... fewzi1907
 3. 3.
  insanımızın beğenmediği, sövdüğü ama memurluk sınavlarında kapısında yüzbinlerce kişiyle sığınma talep ettiği babamız.
  ... engineer
 4. 4.
  insanların içlerinde sahip oldukları güçten habersiz, çalışmayı sadece para kazanmak olarak gördüğü ve bu sebepten para kazanabileceği bir işe/güce sahip olamadığı zaman kullandığı terimdir. onlara göre devlet büyük bir güçtür. sınırsız kaynaklara sahiptir. ve bu insanlar birşeyler yapmaktan aciz oldukları için, herşeyi devletten beklemektedir. aynı insanlar
  devletten umduğu desteği göremeyince devlete küfür yağdırmayıda kendilerine hak görmektedir. devletide oluşturan bu kafadaki insanlar olduğu için, devlette haliyle bu adamlara hizmet götürmeye üşenmekte onlarda bir diğerinden beklemektedir...
  ... ayyash07
 5. 5.
  insanımızın beğenmediği durum değildir.. hala bütün bağlılığıyla devletine baba der.. devlet ona herşeyi yapar o gene baba der.. bu vefa mıdır? saflık mıdır? yoksa başka bi bağ mı? bilmiyorum aslında ama garip gerçekten.. devlet fakiri koruyacağına fakirle zengin arasında uçurumu açar.. fakirin parasını hortumlayan zengini korur.. fakiri vergi manyağı yapar, zengini affeder.. dağa çıkan adamların elektriğini bedava verir, sessiz insanının nefesini keser.. eğitim bedava der, üniversitede harç parasını görünce hobaley diye bağrırsınız.. gelişmiş ülkelerde öğrenci bursu, öğrencinin herşeyini karşılayabilecek durumdayken, bu baba size daha yemek paranızı bile çıkaramadığınız bi para verir.. sizi sınavdan sınava sokar, öss denen şeyi atlattıktan sonra, işe girmen için daha sınavlar seni bekler evlat der.. kpss'sine sokar seni, rahat ettirmez o arada, askerliğin de var lan senin? der.. ben asker mi olacam daha hayallerim var da diyemezsiniz.. ben daha büyümedim de..

  size üç kuruş para verir işe girdikten sonra, onun yarısını size vergi olarak ödetir.. sokak lambalarının parasını da sizden alır sonra.. sonra biri çıkar 'insanımızın beğenmediği, sövdüğü ama memurluk sınavlarında kapısında yüzbinlerce kişiyle sığınma talep ettiği babamız.' der.. insanları çaresiz bırakır, insanlar çare bulmayınca, onu dener.. kaçamaz ki buradan..devlet bazılarına kaçma şansı bile vermez.. okuyamaz bile parasını olmayan insan, yemek bulamaz.. devlet o parası olmayana yıkar herşeyini.. o gider askere, o ölür vatanı için.. o vergisini verir, o ölür vatanı için..ve çıkar devlet baba der sonra p.. sonra çıkar gider onu sömüren, onu ezen, onu yıkan birisine 'türkiye seninle gurur duyuyor.' der.. daha gözünü açamamıştır, babası gözünü açmasını istemez.. der onun için öyle bişeyler..
  ... nickerim
 6. 6.
  türk toplumundaki sosyo-psikolojik altyapının, bir bakıma da kronik çaresizliğin ürünüdür.

  devletin ve "ajan"larının daima iyiyi yapacağına inanılmasından dolayıdır ki hikmet-i hukumet kavramıyla birlikte elele yürür.

  ayrıca, paternalist bir bakış açısı olmasının yanında hala kırılamamış olan patrimonyalizm çemberinin de tezahurüdür.
  ... zongulca
 7. 7.
  devlet baba, öncelikle zayıf ve orta boyludur. ince dudaklı, kısık gözlü, uzun yüzlü, kesinlikle sakalsız ve bıyıksızdır. her gün traş olmaktan yanakları sarkmış, gerdanı çıkmıştır. tepeden açılan saçları yanlarda kırlaşmıştır.

  yüzü asık, gözü kısıktır devlet baba'nın. her zaman takım elbise giyer, fötr şapka takar ki ciddiyetini ve otoritesini korusun. kalın kumaştan dikilmiş takım elbisesi koyu kahverengi veya kareli, siyah renklidir. yakasında kendi babasının altın renkli rozetini taşır. rugan ayakkabı giyer.

  bazen spor yapar devlet baba. bez ayakkabılarını sıkıca bağlar, eşofman takımını giyip, fermuarını boğazına kadar çekerek hafif tempolu koşu veya yürüyüş yapar. sporun fazlası otoritesini sarsabilir, o nedenle basketbol, futbol falan oynamaz.

  en az 10 yaşında, mat lacivert veya koyu yeşil renkte bir arabası vardır. alaşım jant olmaz, fabrika çıkışı 14 inch kapaklı jant kullanır. arabada sigara içilmesine izin vermez. şoför koltuğunda bel ağrıları için minder bulundurur. cd player, mp3 player gibi gereksiz aksesuarlar bulundurmaz. mutlaka emniyet kemerini takar, eller saat dokuzu çeyrek geçe pozisyonunda, orta şeridin sol yanına ilişip 65 km/s hız sınırına uygun olarak kullanır. arabası da kendisi gibi ciddidir. selektör yapanları görmezden gelir, solladığınızda kötü kötü bakar.

  kafası çok karışıktır, o yüzdendir bu hantallığı, hımbıllığı.
  ... obamanin katlettigi sinek
 8. 8.
  halkın anasını s.ken babadır. *
  ... dort yaprakli maydonoz
 9. 9.
  vatandaş devlet baba devlet baba diye diye devlet harbiden babalık görevini yaptı vatandaşın anasını sikti.
  1 ... suckmyd1ck
 10. 10.
  akp'nin tecavüz sonucu doğacak çocuklar için uygulamaya koyacağı çılgın projesidir.
  ... alwayspiizbecauseizmitliyiz