1. 1.
  Kemal Tahir'in eşşiz romanı...kayı boyunun bizans sınırlarına yerleşmesini ve ilk türk devletinin kurulmasını anlatır. romana ismini veren karakter kayı boyundaki türk kadınlarının lideri bacıbeydir ve devlet ana olarak anılır. tarih olarak ertuğrul gazinin ölümü ve osman beyin beyliğin başına geçmesi arasındaki zamanı anlatır. ahilikten mevlanaya, yunus emreden, türk büyüklerinin yetişme tarzına kadar; o deviri okuyanlara yaşatmakdadır. kemal tahirin bir çok romanında olduğu gibi türk tarihine ışık tutan bu romanıda hikayeyi bir çok karakter üzerine bölmekte ve bir kişi üzerine yoğunlaşmamaktadır.

  romanın baş karakteri çelebi abisinin intikamını aldıktan sonra osman gazinin önerdiği kale komutanlığını reddedip, osman gaziden ganimet olarak ele geçirilen kitapları taleb etmesi ayrı bir göndermedir * .
  5 ... zero95
 2. 2.
  ağır bir romadır. okurken ne olmuştu diye diye bazen kafanız karışabilir.
  ... yakub cemil
 3. 3.
  süleyman demirel'in eşi diye düşündüğüm şey.
  ... otopsi
 4. 4.
  bitinya ucunun yol vermez düzlüklerinde geçen ve aşiretten imparatorluğa uzanan bir boyun sosyal yaşamının mükemmelce işlendiği kemal tahir romanı.kitap bittiğinde insan yanlış çağda dünyaya geldiğini düşünüyor bir an.
  ... reignofchaos
 5. 5.
  türk edebiyatının köşe taşlarından ve aynı zamanda da hakkında en çok fırtına kopartılan eserlerinden biri. kemal tahir, türkçe'nin kaybolmaya yüz tutmuş deyişlerini o kadar güzel yedirmiştir ki eserine, bir süre, günlük hayatta dahi onları kullanma eğiliminde olabiliyor insan. tarihi gerçeklerle, kurgunun atbaşı gittiği yapıt, kemal tahir'in "osmanlıcı" olduğu suçlamasına da zemin hazırlamış, eserlerinde, zaten direkt marksist vurgulara pek rastlanmayan tahir, "sol" cenah tarafından dışlanmıştır. tahir'in batıdaki, "sosyal çimento" diyebileceğimiz, din (kilise) ve sınıfların yerini bu topraklarda, devletin alabileceğini, batıda toplumların dağılmasının önüne geçebilecek sınıf ve kilise birliğinin bizde olamayacağını, bu nedenle devletin her zaman temel birleştirici fonksiyonu ifa edeceğini öngördüğü "devlet ana" aynı zamanda, 1968 "türk dil kurumu roman ödülü" sahibidir. eserin yayımından sonra, sol entelijansiya tarafından dışlanan tahir, sahte diyebileceğimiz bir milliyetçi ilgiye mazhar olmuş, mamafih bu sahtelik, seksenlerin başında, "yorgun savaşcı" yakılırken hiç kimsenin sesini çıkarmaması ve bir süre sonra ekranları "milliyetçi-muhafazakar" yapımların doldurmasıyla da kendini ortaya çıkarmıştır.
  3 ... salamander
 6. 6.
  kemal tahir'in sol camiadan afaroz edilmesine neden olan harika roman. mete tunçay ve şürekası da zannediyorlar ki tarih yazlnızca marx gibi okunabiliyor. bugün alttan alta vurdukları kemalizmle kemal tahir'e karşı gayet sıkı bir işbirliği yapmışlar. ha kemal tahir'in şürekası da tahiriler olarak adlandırılır.
  2 ... filiandro
 7. 7.
  hala okumaya devam ettiğim kitaptır ancak yine de birkaç tespitte bulunmak isterim.

  --spoiler içerebilir--
  yazar durum değerlendirmelerini aktarırken aşırı sıkıcı davranmış, kamagan derviş'in fala bakması veya osman bey'in veya da herhangi birinin oa an içinde bulunduğu durumu aktarırken kurduğu cümleler hem çok uzum hem de gereksiz sıklıkta. betimlemere fazla yer vermemiş sadece birkaç yerde yüzeysel betimlemede bulunmuş ya da kişileri genel hatlarıyla vermiş. kitabın 1967'de kaleme alındığını varsayarsak o zamandan bu zamana mollalığa bakış açısı değişmiş daha doğrusu 1200 lü yılların sonundan günümüze değin geçen süreç içerisinde mollalık anlayışı değişmiş, yazarın molla kelimesini kitapta kullanmaısndan ben bunu anladım. ayrıca islam dininin aslında ne kadar hoşgörülü olduğundan da bahsetmiş, belli başlı karakterlerin şarap içmesi de kuşkusuz buna örnektir.
  --spoiler içerebilir--

  kitabı bitirdikten sonra tam bir eleştiri metnini burda bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
  2 -1 ... saparmuradniyazov
 8. 8.
  kemal tahir yazmadan önce üslubunu oturtturmak için defalarca dede korkut hikayelerini okumuştur.
  2 ... ernest everhard
 9. 9.
  Osman Gazi'nin ve Yunus Emre'nin şarap içtiğinden bahseden Kemal Tahir romanı. Bildiğimiz şarap ise eğer , Kemal Tahir'in cehaletini açığa vuruyor. Yok eğer başka anlamda ise benim cehaletimi. Bir bilen varsa aydınlatsın beni.
  1 -3 ... lebejola
 10. 10.
  çok uzun ve sıkıcıydı bazı yerleri ( hatta bir konuşma 50 sayfa sürüyordu) ama bitirince anlıyor insan. günlerce okuduğum eşsiz bir roman...
  ... rknmlkts