1. 1.
  belirlenimcilik olarak da bilinir. her hareket geçmiş olaylar tarafından belirlenir düşüncesini kapsar. bu bakımdan "saat"e benzetilir ve tarihte nadiren bir makine doğrudan doğruya anlatılmıştır ve bulunduğu çağın temel zihinsel özelliklerini etkilemiştir.
  9 -1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  "Her olay bir öncekinin sonucudur ve bi sonrakinin sebebidir" sözüyle özetlenebileceğini düşündüğüm düşünce. Mutlak doğruluk.
  17 ... baybars
 3. 3.
  deterministler her şeyin bir nedeni olduğuna inanırlar, insanlar eğer gerçek kuralları anlayabilseler ve evrenin şimdiki durumunu kavrayabilseler, bunların tahmin edilebileceğini savunurlar. evren değişmez kurallara göre yönetilmektedir, hiçbir şey belirsiz değildir.
  5 ... painkiller
 4. 4.
  yamulmuyorsam ilk adimlari rene descartes ile atilmistir. karsitlari, quantum fizigini ortaya atar, determinizm'i çürütmek için.
  2 ... laxx
 5. 5.
  sebeb-sonuç ilişkisi
  1 -1 ... soytari
 6. 6.
  mfö'nün bir parçasında "sebepsiz sonuç olur mu" diyerek değindiği durumdur. gel gör ki bazen sunuçlar sebeplerden bağımsız olarak gelişir. eğer determinist bir yaklaşımla yine de neden diye soracak olursanız, "eşşeğin zkinden dolayı" dememek için kendimi zor tutarım.

  (bkz: indeterminizm)
  5 ... no leaf clover
 7. 7.
  (bkz: insallahcılık)
  3 -1 ... mürekkep
 8. 8.
  Ahlaki seçimler dahil bütün olayları, özgür iradeyi ve insanın başka türlü davranabilmesi olanağını dışlayan, önceden varolan nedenlerce belirlendiğini savunan kuram. Bu kurama göre evrenin tümüyle ussal bir yapısı vardır; belirli bir durumun eksiksiz bilgisine sahip olmak, o durumun, geleceğine ilişkin yanılmaz bilgiyi de olanaklı kılar.
  2 ... efesim
 9. 9.
  isaac newton' un hareket kuramıyla birlikte temeli atılmaya başlanmış felsefi akım.
  1 ... legend of the stranger
 10. 10.
  Tanrı kavramı hakkındaki inanç ve öğretiler'den biri.
  1 ... leggare