bugün

deniz baykal'ın 10 mayıs 2010 basın toplantısında üstü kapalı olarak "iyi niyet mesajları için, penisilvanya daki dostlarıma teşekkür ediyorum" demiştir.

edit: pensilvanya imiş. düzeltmiyorum, rezilliğim gözler önünde kalsın. hehe

edit2: açıklamanın aslı; "ABD'den, Pensillvanya'dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da belirtmek isterim" şeklindedir.

boku çıktı farkındayım.

son edit: geniş ve tam metni şuradadır; (#8032909)
(bkz: deniz baykal ın fethullah ı aklaması)
Cemaatin ak parti iktidari ile arasına giren mesafeye tanık olmamıza sebep olan teşekkürdür.
"anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az" dedirten ince bir mesajdır aslında bu teşekkür.
partisinden olan ve cemaatle kafayı bozmuş olan belli kesime yapmış olduğu en büyük kapaktır. onlardan önce teşekkür fetullah gülen e gitmiştir.
açıkça bir küfürdür, tehdit anlamı taşır.

edit: gerçi mimiğe de bağlı, imalı söylerse bu anlamı yakayabiliriz.
bütün chp tarihine edilmiş bir küfürdür. sen o adama teşekkür ediyorsan yırt at o 90 yıllık tarihi, kaldır atatürk resimlerini.
denize düşenin yılana sarılması durumudur.
kısaca bu komployu siz yapmadınız buna inanıyorum demektir.
ironi olmasını istediğim söylemdir. fakat ne söylediği değil nasıl söylediğine bakacak olursak ironi yapmıyor gibiydi. ciddi ciddi teşekkür ediyordu. belki de "varan 2" yayınlanmasın diye böyle söylemiştir, tam bilemiyorum. kafam böyle hinliklere hiç çalışmıyor maalesef.
erenler der ki, "arpası bol köyün, değirmen taşı çabuk eskir..."

keşke futbolumuz da siyasetimiz gibi olsa. kısmet tabi. bu değirmenin öğütecekleri arasında elbette baykal'da vardı. arpa bol, yenisi gelir!
anlaşılmamış teşekkürdür.
adam gayet mantıklı ve güzel bir ironi yapmıştır.
iktidarın samimiyetine inanmıyorum ama pensilvanya'nın samimiyetine inanıyorum diyor.
bu çok başarılı bir eleştiridir.

ha gerçek ise, ola ki ben saf anlayamadım ve dediğim gibi gerçekse, yazıklar olsun.
cemaat ile akp arasındaki ayrılmanın veya belirleşen çizgiyi belirtmek amacıyla kasten ve bilerek belirtilmiş bir cümledir bence.
bekleyip göreceğiz hayvani gelişmeler olabilir kısa vadede.
her şeyi yanlış anlayan halkımın yine yanlış anladığı bir durumdur.

adam açıkça hocaefendinin samimiyetine inandığını, bu komplonun cemaat tarafından yapılmadığını düşündüğünü beyan etmiştir. yok anlayana sivrisinekmiş, yok ince bir eleştiri imiş falan. lütfen mantıklı olalım. şimdi deniz bayka ın yerine ondan daha ılımlı bir başa geçer mi ? el cevap: çok zor. ee o halde hocaefendi manyak mı ki baykal a komplo kursun. bence sayın baykal chp nin bütün o önyargılarına ve kalıplaşmış devletçi yapısına çok da uymayan biri idi. etö nün icraatlarına da karşı idi. bu sebeple etö icraatlarını destekleyen birini chp nin başına geçirmek istedi. olay bundan ibarettir.
kurduğu cümle şu şekildedir: "ABD'den Pensilvanya'dan aldığım destek mesajlarının samimiyetine inandığımı söylerim."

bu cümlede ironi arayıp "ehe ehe fetoşa ayar verdi, kapak yaptı" diyen adamda akıl fikir aramıyorum zaten. açıkca cemaate teşekkür mesajıdır, isteyen açar tekrar tekrar izler.

bunun sebebi ya akp ile arası bir düzelen bir bozulan cemaatin desteğini alma çabasıdır, ya da cemaatin gerçekten bu işte parmağı olduğunu düşünüp daha fazla görüntü ortaya çıkmasın diye yan çizmeye çalışmaktır. ama ironi mironi mesaj ayar vs. değildir...
günlerdir gazeteleri takip ediyorum. deniz efendinin skandalını birinci sayfadan görmeyen tek gazete zamandı. basın ahlakı denilen bu olsa gerek. zaman gurubu baykalın yanında görünüp ayağının altını kazan gazetelerden daha ilkeli davranmıştır. deniz baykalın fetullaha teşekkür etmesi sanırsam gazetelerinde teşhircilik yapılmamasından dolayıdır.
baykal ın gider ayak altın vuruş yapmasıdır.
(bkz: denize düşen baykal ın saçmalaması)
ifade şu şekildedir;

-Ana muhalefet liderine yönelik bu kadar kaba kanunsuzluk, bu kadar kaba ahlaksızlık, bugünlerin ortamında iktidarın bilgisi ve onayı olmadan gerçekleştirilemez, piyasaya sürülemez. Komployu ayıplar gibi yapanlar aslında bizzat ayıbı işleyenlerdir. Bu çerçevede başka bir sorumlu arayışına çıkacaklara yardımcı olmak üzere, ABD'den, Pensillvanya'dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da belirtmek isterim.-

Sanırım Baykal bu komployu kuranları öğrendi. isimleri açıklayamıyor ama bu şekilde ipucu veriyor.
giderken bile seçmeninin canını acıtmayı başardığı teşekkürdür. yıllardır mustafa kemal ismini kullanarak o koltukta oturdun ve giderken mustafa kemal in ilke ve devrimleriyle bire bir zıt düşen bir sümüklüye teşekkür ettin.
gördüğümüz şeyin, aslında olan şey olmayabileceğini düşündürten teşekkürdür.

yıllardır süregelen ayrışma ve kutuplaşma bir gün, bir şekilde biter de kamuoyu olaraktan aslında neyin ne olduğunu gerçekten anlayabilir, görebilir miyiz hacı?

bizi birbirimize kırdıranın biz olmadığını artık öğrenebilir miyiz?
bu sonucla fethullah gülen'e destek vermeyen hic bir büyük parti kalmamistir. yani fethullah gülen her siyasi ideoloji tarafindan desteklenir hale gelmistir.
radikal partiler ve radikal chp'liler ve de marjinal siyasetciler istisnadir.
(bkz: seni artık fethullah bile kurtaramaz)
her şeyin bir kurulu düzen olduğunu gösteren bir olaydır belki de.
baykal ın yaşadığı olaylar üzerine telefon açan f. gülen e teşekkür etmesidir.

hani bu adamlar amerikancıydı? hani nerede kaldı ulusalcılığınız?
sözdeymiş demekki her şeyiniz, bu zamana kadar da yalan söylemişsiniz demek.