bugün

Son zamanda yapılan iyi işlerden biri olan ‘bahar’ dizisinde yeniden karşımıza çıkan turgut uyar’ın muhteşem dizeleridir. Sezen’in de güzel yorumudur. Fakat Demet evgar’ın okuyuşuyla yeniden radara girmeyi hak eder.. Fakat ikinci yeni iyidir, tam her şey bitti derken yeniden çıkış yolu gösterir..
turgut uyarın öyle bir şiiri vardı benim dengemi bozmayınız falan diyordu.
görsel
bir nesnenin ya da insanın devrilmeden durma hali.
tüm sınırlara hasım olmaktır. hiç sallanmayan bir asma köprüdür.
Bulmak zor, kaybetmek kolay. ipi şart koşan bir dengede ipsizim.
görsel

tutturması ve devamlılık sağlanması zor olandır.
bırak şimdi kulak zarını falan, aforizma kasıyoruz şurada.
fiziki dengesizlik kulak zarında boğazında veya beyin omur ilik gibi bir çok sorundan kaynaklanabilir.
fiziksel bir problemdir, dengesizlik ruhsal.
Yürümemde olmayan. Yememde, sigaramda olmayan. Hevesim ve kaderim arasında olmayan. Bende olmayan...
Slackline yapabilmek için gerekendir. Bisiklete binmek gibi, denedikçe ve zamanla kazanılır.
Ayrıca (bkz: Slackline).
görsel
cambaz oyunu. bize yamula yumula ayakta durmaya çalışmak yakışır.
içerenköyde bu isimde bir et lokantası var sulu yemek de yapıyo, tam ismi kazım usta denge et lokantası. burda yediğim yemekleri bu güne kadar başka hiç bir yerde yememiş olabilirim. adam hele bir düğün çorbası yapıyor var ya.. insanın her gün evlenip düğün yapası geliyor.
Cambaz'ın niyazı, ipin nazdan sızısı. Beynelminel ilişkiler hukukunda gözetilmesi ülke insanın menfaatinedir. Bazı yerlerde kapalı bazı yerlerde açık olarak oynanan kart olup, karılan ve dağıtılan kartların fıtratına uygun davranışlar bütünüdür.

Denge gözetilir.
Terazi kefelerine yumuşak dokunuşlar gibi hassasiyetle yaklaşılır. Aksi halde kaos baş gösterir.
bir şiir, bir ideal, bir fizik, bir sirk.
https://twitter.com/i/status/1042069671640551424
(bkz: mizan) (bkz: balance)
unonun diyet ekmeklerinden pembe paketli olan acımazsız ekmek.
Önemli şey vesselam.
sisteme her giren madde reaksiyon oluşturur. bu reaksiyon tehlikeli olabileceği için reaksiyonun yatışması beklenir. bu yatışmaya dengeye gelme denir.reaksiyon sırasında yapılacaklar biraz askıya alınır. kimyada bu böyle olduğu gibi sosyal bilimlerdede bu böyledir.
"aşkım da değişebilir gerçeklerim de
pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
yangelmişim diz boyu sulara
hepinize iyiniyetle gülümsüyorum
hiçbirinizle dövüşemem
benim bir gizli bildiğim var
sizin alınız al inandım
morunuz mor inandım
ben tam kendime göre
ben tam dünyaya göre
ama sizin adınız ne
benim dengemi bozmayınız."

ezbere bildiğim üç beş şiirden biri. ama sizin adınız ne ?
en sevdiğim şiirler arasında ilk 10'a rahatlıkla girer şiiri. bıkmışlığın en güzel ilanı.

--spoiler--
sizin alınız al inandım
morunuz mor inandım
ben tam kendime göre
ben tam dünyaya göre
--spoiler--
...aşkım da değişebilir gerçeklerim de
pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
yan gelmişim diz boyu sulara
hepinize iyi niyetle gülümsüyorum
hiçbirinizle dövüşemem
benim bir gizli bildiğim var...

şeklinde dizeleri olan bir turgut uyar şiiridir.