bugün

ilköğretim okulunda biyoloji öğretmeni dört ayrı deney kabına birer tane solucan koyar.

Birinci solucanı içi bira ile doldurulmuş bir kaba,

ikinci solucanı içi şarap ile doldurulmuş bir kaba,

Üçüncü solucanı içi rakı ile doldurulmuş bir kaba,

Dördüncü solucanı ise içi taze sebze ile dolu bir kaba koymuştur.

Ertesi gün öğretmen öğrenciler ile birlikte deney kaplarını açar ve sonuçları incelerler;

içi bira dolu birinci kaptaki solucan ölmüştür.

içi şarap dolu ikinci kaptaki solucan da ölmüştür.

Tıpkı içi bira ve şarap dolu kaptaki solucanlar gibi içi rakı dolu olan üçüncü kaptaki solucan da ölmüştür.

içi taze sebze ve yeşillik dolu dördüncü kaptaki solucan ise hala yaşamaktadır.

Öğretmen sınıfa sorar:

─ Bu deney ile ne öğrenmiş olduk?

Soruyu duyan eller hemen söz almak için havalanır. Öğretmen arka sıralarda oturan bir öğrenciye söz verir. Öğrenci soruya cevap verir:

─ Her kim ki bira, şarap ve rakı içiyorsa midesinde kesinlikle solucan olmayacaktır. Sırf meyve sebze ile beslenenler ise kurtlanacaktır…
Kontrol edilebilir şartlar altında doğal bir olayın veya bilinmeyen bir gerçeğin açıklamasında kullanılacak ölçme işlemlerinin yapılması işi.
hipotezleri test etmeye yarayan bir araç.
deney raporu: bu kısım muhtemelen boş kağıt olarak yansıyacak.
https://www.instagram.com/p/BL_S2QFgCXG/?hl=tr

ah lanet olsun çok dalgınım, az kalsın ufakcık bir ayrıntıyı kaçırıyordum hepimiz patlayabilirdik anlıyor musunuz, lanet ev patlayabilirdi!

ahahahahahaha.
özellikle biyolog ve kimyagerlerin genelde bolca vakit ayırarak gerçekleştirdiği çalışmalardır. dışarıdan karizmatik ve hollywood filmleri tarzındaymış gibi bir his uyandırsa da işin aslı öyle değildir. günlerce, aylarca ve hatta yıllarca süren, aşırı araştırma gerektiren ve bazen insanı bezdirecek şekilde sonuçlar verebilen uygulamalardır. insan hayatını kolaylaştıran birçok icat, ilaç vb. materyallerin bu deney yolundan geçmesi şarttır.
adrien brody yine oyunculuğunu konuşturmuş bu filmde.

çekiştirme lan fularımı!
çok güzel bir film. kaç kere izledim bilmiyorum ama bu gece bir daha izleyeceğim.. tavsiye ederim.
cinderella man tarafından gönderilen "zeka pırıltıları yayan bir entry. harika. ciddiyim bak" özel mesajından sonra merak edilip bir deney* (bkz: #22998752) yapılmasına karar verilmiştir*..

konu, yazar, nesil ayırdetmeden, en son girilen entryler arasından tamamen rastgele olarak seçilen yazarlara gönderilen "hayran kaldım, ne hoş bir entry.. tebrikler.." özel mesajının cevaplarının değerlendirilmesidir..

torllüğün dibine vurmak olan bu tip bir mesaja 4. nesil dahil pek çok yazar tarafından cevap verilmiş ve bu cevaplar "teşekkürler, sağol, aslında çok şey söylemek isterdim" tarzında olmuştur.. ciddiye almayan sayısı az olmakla birlikte, ciddiye almadığını belirten ise çok çok azdır..

buradan anlaşılabilecek olan şey şudur ki; bu tip torllük tarzı özel mesajlar gönderen yazar arkadaşlar* cidden garipler.. insan bundan ne zevk alır ki uğraşır öm ile..
belli koşullar altında belirlenmiş işlemlerin tekrar tekrar yapılmasıyla bir sonuca ulaşma çalışmasının her bir aşamasıdır.. sözlük içinde gerçekleştirilecek olan bir çalışmadır*..
Mario GORDANO tarafından yazılan ve Regaip Minareci tarafından çevrilip,Sel Yayıncılık tarafından yayımlanan kitabın adı.
daha detaylı bir inceleme için:

http://aylaklemur.blogspo...2/kara-kutu-aciliyor.html
Deney de bir çeşit gözlemdir. Deney gözlemde olduğu gibi denenecek olgular seçilir, onların bir sıralaması yapılır. Aradaki temel ayrım, olgulardaki yaklaşımda kendini gösterir. Gözlemde olayların akışına müdahale edilmez, oysa deney böyle bir müdahaleyi gerektirir. Gözlemci olup biteni izleyip olgulardan hareket edip doğal koşullardan yararlanır, deneyci yapay koşullar altında olguları üretme yoluna girer. Deney ve deneyimi birbirinden nasıl ayıracağız? Pozitivizme göre bunun cevap; deney, deneyimden başlıca olarak niceliksel olmasıyla ayrılır. En geniş anlamda savunulabilen ve en geniş biçimde deneyimi tamamlayan bu düşünceler en bilimsel olanlardır. Düşüncenin yol gösterdiği deney, bilimi temellendirir, bilinç ve amaçla deneyimi genişletir. Deneyde temel olan olgular arasındaki bağı kurabilmektir. Bunu da niteliksel ve niceliksel olmak üzere iki biçimde gerçekleştirir. Niceliksel bağıntı, niteliksel bağıntının daha özel daha basit durumudur. Doğa bilimleri niteliksel bağıntıları niceliksel bağıntılar cinsinden temsil etmeyi belirgin bir çaba gösterir. Bu da bağıntıların ölçümlenmesi, sayı cinsinden dile getirilmesi demektir. *
bilen bilir ; dren.
insanı cinselliğe küstürecek, iğrençliğe sahip 2001 yapımı alman filmidir.
yemek yapmak gibidir deney yapmak.
' reaksiyon tüpüne 1 ölçek reaktif-1 den konur. tüp iyice çalkalanarak çözünmesi sağlanır. önceden ısıtılmış 100 derecedeki termoreaktörde yarım saat tutulur ve soğumaya bırakılır. daha sonra reaktif-2 den 5 damla eklenir.' bildiğin yemek tarifi bu. sadece ürünün kokusu biraz kötü. olacak o kadar tabi.
insani cinsellikten soğutan sonu bokum gibi biten film.
sikimsonik bir korku filmi. (2010 yapımı olan)
bir doğruya ulaşabilmek için yapılan hatalar dizinidir.
belli adımlar izlenerek belli bir şeyleri sınıflandırmak amacıyla yapılan şeye "deney" denir.

örn:

deney: komünistler karl marks'ın ne olmasını ister?

adım 1: (bkz: karl marx/#2593305) şu şekil bir entry girilir. 5 dakika beklenir. 5 dakika sonucunda entry'nin 3 (üç) eksi oy aldığı görülür.

adım 2: (bkz: karl marx/#2593411) şu şekil bir entry girilir. 5 dakika beklenir. 5 dakika sonucunda entry'nin 1 (bir) eksi oy aldığı görülür.

sonuç: komünistler karl marks cennetlik olacağına cehennemde cayır cayır yansın ister.
bir veya daha cok karekteristigin bir prosedüre göre tayin edilmesi
adam merak ettiği için bilmem kaç ton ağırlığında silgi yapmış sonra merak etmiş yine bu silgi zıplar mı uçağa yüklenmiş silgi uçktan bırakılınca yere çakılmış haberlerinde geçen kavram
Bilimsel bir gerçeği göstermek, bir yasayı doğrulamak, bir varsayımı kanıtlamak amacıyla yapılan işlem, tecrübe.