evlerin adeta birbirine yapışık olma derecesinde içi içe olmasıyla insana domino fantezileri kurduran semt.
ankara nın varoşu sayılabilecek bir semttir. Dip dibe girmiş çok katlı apartmanlar olası bir depremde yan yana yatıcak gibi durur. Bir de yaz gelince her gün en az bir düğün olur sokaklarda ve sesten durulmaz.
semtin hiçbir evinin tapusu yoktur..gecekondu olarak gözükmektedir 14 katlı binalar da olmasına rağmen..bunun dışında önceden çok pislik olan ama artık çok da pislik dolu olmayan bi yerdir..22 yıldır burada yaşamaktayım..çok pisliğini gördüm..ama artık her yer pislik..bunun dışında türkiyenin en kalabalık semti diye duymuştum geçenlerde..doğru mu bilmiyorum..
artık tartışmasız ankaranın teksas ı olmuş semt. zira şentepe deki yıkımdan sonra oradaki bir çok ipsiz sapsız bela diye tabir edilen kişiler demetevlere yerleşmişlerdir ve 3 ay sonra gittiğim evimde bir balkon sefası yaparken tam 3 hırsızlık ve 2 kavgaya şahit oldum 2-3 saat içinde. kimbilir o gece daha neler olmuştur. yazık. nerede o eski demetevler gibi saçma bir cümle de kuramıyorum çünkü hep pisti şimdi daha beter oldu.
anaokuluna kadar geçirdiğim dönemde güvercinlik lojmanları'ndan, pek yakın olan etimesgut'taki paraşütçüleri izlemeye babamın götürerek hayatımı ciddi şekilde yönlendirmeme vesile olmuş coğrafya.
mahallecilik kavramının cok önemli oldugu, genclerinin dogan görünümlü sahinlerle (bir arabaya en az 10 kisi dolusmak suretiyle) diger mahallelere kavgaya gittigi, ara sokaklara girildikce insanı düsüncelere garkeden "Allahım burası gercek mi ?" diye sordurtan tehlikeli muhit.
hayatımın, üniversite dönemi hariç, 23 yılını geçirdiğim semt. pis midir? evet çok pistir. eğer burada büyümüşseniz ve bir süre ayrı kalmışsanız illa ki orada kalmış çocukluk arkadaşlarınızın bazılarının ölüm, gasp, hırsızlık vb. haberlerini alırsınız. ama bir o kadar da sıcak bir yerdir. mahalle kavramı etkisini artık yitirse de ara sokaklar da bu durum hala devam etmeketedir. ama özlemiyorum artık orayı.
geceleyin, parklarını insanların içki içmek için kullandığı semt.
türkiye insanının sentez noktasıdır. her tip insanla karşılaşabilirsiniz.

kıro mu ararsınız, buyrun demete.
aklı başında adam mı ararsınız, buyrun demete.
kıro olup da tikky takılmaya çalışan gençler mi ararsınız, buyrun demete.
kahve köşelerini dolduran insan tipi mi ararsınız, buyrun demete.
has bir cami cemaati mi ararsınız, buyrun demete.
cemaatçi mi ararsınız, buyrun demete.
sofistike görünen insan mı ararsınız, buyrun demete. * *
internet kafe gençliği mi ararsıız, buyrun demete.
hiç bir doğallığı kalmamış bir ortamda, apartmanlar arasında, beton yollarda, taş kaldırımlarda çocukluğunu yaşamaya çalışan ufaklıklar mı ararsınız, buyrun demete.
bir mekan arayışında ankara'nın uygun olan her yerine bakarken, bir bilenin "demetevler'e bak, orada vardır" demesinde haklı olduğunu gördüğüm, şaşırtan semt..

sonrasında o kişinin yine dediği gibi, farkettim ki bir küçük ankara imiş demetevler.. keçiören sadece öyle sanardım, yanılmışım az biraz..

1. caddesinin ötesi de varmış mesela, az da olsa keşfettim.. "cemre parkı" diye bir park sahiplenilmiş, yıllardır yakınında otururum da geçenlerde gördüm tam.. ufkum genişledi..

genel insan profili malum, çankaya özellikleri çok taşınmaz.. belki birebir ilişkilerde itici gelen yanlar pek çok çıkabilir de.. öyle olmayınca izlemesi bazen oldukça keyifli bir kitle mevcut.. "türk insanı" genellemelerinin örneği yer yani..

bir de günden güne "etsiz çiğ köfte"ci dükkanların sayısının arttığı semt, çok mu sevilmiş ne..*
kürdü, lazı, çingenesi vs. pkk'lısı, ülkücüsü, solcusu, ayyaşı, cemaatçisi, çakalı-çukalı, travestisi, üniversite öğrencisi, orospusu pezenengi, kendi halinde ailesi ile çok karışık insan profiline sahiptir. çok katlı betonarme yapılı apartmanları ile kozmopolit ankara semtidir. sanırım iyi yanı metro ile bir çok yere yarım saat gibi kısa bir sürede ulaşılmasıdır.
ankara'nın her noktasına en fazla 2 vesaitle ulaşabileceğiniz semttir. ankara'nın tam göbeğidir *
bir de metro istasyonunda inen insan sayısı batıkent ve kızılay ana duraklarında inen insan sayısıyla neredeyse eşittir. hatta bazen fazladır bile.
bu sebeple ana istasyonların sayısının üçe çıkarılmasını * talep ediyorum. * *
birinci caddesinde adım başı bardakta mısır satıcılarıyla karşılaşabileceğiniz, sıcak kanlı insanlarla dolu semt.
ankara'nın parakende merkezidir kızılayı, samanpazarını geçmiştir aradığınız herşeyi 10 dk yürüme mesafesinde bulabilirsiniz ve ankaranın her yerine 15 dk'da ulaşabilirsiniz bu özelliğiyle dünyanın en güzel yeridir. insanlarının yüzde 90'ının ülkücü olduğu bir yerdir.
pek bir aksiyonu yok bu yerin. ankaralılar ne buluyor anlamış değilim?! taksicilerin hepsi kötü niyetli midir bilmeyeceğim ama malın biri geldi, beni buldu. valize bile yardım etmiyorlar. geceleri pek bir serin bir de.

zerre haz al(a)madım, boğuluyorum. imdat!
--spoiler--
çocuklar elektrik tellerine kement atıyorlardı, gördüm....
--spoiler--
80li yıllarda dünyanın en büyük gecekondusu olarak nami yayılmış, sonraki yıllarda binaları imara gecirilmiş semt.
çocukluğumun ve halen içinde bulunduğum semtin adıdır.hiçde öyle anlatıldığı üzere korkulacak değildir.sen adam olursan adam gibi yaşar gidersin.
oecd binasını barındıran semttir.
üniversitede 2 yılımın geçtiği kendine yeterli dışa bağımlı olmayan ankara semti. bünyesinde her bir nevi esnafı barındıran ve tüm ihtitaçlarınızı karşılayabaileceğiniz güzel bir semttir kendileri.
22 yıllık bir aşk var aramızda. evet çok kalabalık, belki insanları biraz yobaz, kızları bakımsız ve çirkin, esnafı kaba, havası kirli, yeşili az fakat aşk böyle bir şey işte; otada konuyor bokada arkadaş.
varoş denir ancak ulaşımı ve düzeni(altyapıdan bahsetmiyorum) güzel bir semntir.
kısaca demet diye de geçer. Kötü biryerdir ama bazen de orda bulamayacağınız şey yoktur.
Çok katlı binalarının çoğunun ruhsatsız olduğu söylenen, her sokağında poliklinik olan, kolunu jiletleyip sevdiği kız kendisine baksın diye gece yarısı havaya silahla ateş açan kişilerin bol olduğu semt.
çoban döneri ile güzel olan semttir. hatay usulü yaptıkları için baya iyi dönerleri var.

not: bu bir reklam değildir.
Ulaşım rahatlığı tartışmasız olan ancak Metrosu olmasa yüzüne bakılmayacak, binaları dip dibe, trafiği her daim sıkışık, yaya trafiği daracık kaldırımların üstünde esnafın iyice yaydığı ürünlerinin arasında akmaya çalışan bir semttir. 2 yıl hastane metroya 10 dk mesafede oturdum, Hiç sevemedim bu demeti. Hemen dibindeki batıkent daha güzeldir. Hem demetevlerden daha düzenli olan apartmanları vardır hemde benim hayalim olan, sokaklarında çıt çıkmayan müstakil evler vardır.