bugün

duyduğum günden beri gece uykularımı kaçıran göz altlarımı şeytanın göz altı gibi patlak hale getiren eksiklik.

osmanlıda ahali osmanlıcayı su gibi bildiği için böyle bir derdi yoktu tabi insanların.

halk osmanlıcayı öyle iyi biliyordu ki bir devrimle bir gecede cahil kaldılar o nedenle. vay anasını.
lan günlük hayatta birbirimizi iki dakika görmeye tahammülümüz yok dedenin mezar taşını okuyup napacan.
Ben okudum geçen “Böyle torunun mk” yazıyordu.

Sene 2021 tartışılan konuya bak.
Ulan Göktürkler’de deden onları da okuyamıyorsun sebebi Selçuklu mu? Osmanlı mı?

Ayrıca Osmanlı Türkçesi öğrenmek yasak değil siktir git öğren oku dedenin mezarını. Tabi mezarı bulabilirsen.
dedesinin mezarının yerini de bilmeyen millettir. hadi dedenin mezarını bir göster yeğenim desek tıkanacak !
Fatiha okuyacaksın birader, mezar taşı değil.

Avel misin?
Sanırsın mezartaşı değil, sümer kitabeleri AMK.
Benim dedemin mezartaşı ruhuna Fatiha oldu bitti, onun babasında yazı bile yok. Adamlar Kaya parçası koymuş, şeklinden tanıyorlar. Okuma yazması olan yokmuş, Kim bilir kaç nesil öyle devam etti.
harf inkılâbı geldi de asıl biz anlar olduk ne yazdığını.
Bu dedenin mezartaşı yüzünden, 4 saraylı, 8 uçaklı heriflere "kulluk" edip, 2 lira ucuza soğan alcam diye yağmurda 1,5 saat kuyruk bekleyen adamlar olduk !!...

Biz de az gerizekalı diiliz, hanı...

Hay ben o dedenin mezartaşına sokiim...

Dede de şu anki halimizi görseydi, o da sokardı, merak etme...
mezarı bırak bazı belgeleri okuma şansım oldu okumaz olaydım. nefret ettirdi.
Merak etme birader senin dedende kendi dedesinin mezar taşını okuyamıyordu çünkü osmanlı tarafından itinayla cahil bırakılmıştı. Ordan okuma yazma bilen biri gelse dese ki dedenin mezarında bunu okuyana bir kese altın vereceksin inanır verirdi. Cumhuriyet sayesinde kurtuldun o kara cehaletten. Osmanlı devrinde yaşasaydın bunları yazacak kadar bile okuma yazma bilmeyecektin.
Dedemin babası okuma yazma bilmiyormuş. Okuyamadım diye bana kızmaz sanırım.
Yokmu sözlükte bir adet Nihat Hatipoğlu?
Benim durumum caiz mi?
Bilimde, teknolojide geri kaldı. Asjasjaskdş.
Ne yazıyor olabilir acaba bir mezar taşında yahu. Bu millet o kadar keriz mi?
dedemin mezarını tuvalet diye okudum, kemiklerine rahmet yağdırdım.
Okuyupta ne etcen.

Sanki destan yazıyor orda. Şahıs mahıs isimleri felan var.

iş asıl kitaplarda. Ayrıca osmanlıca dersleri ve kursları var. Çok meraklıysan git o kurslara katıl. Öğren. Sonrada git mezar taşını oku. Bu kadar işte.
konu, türkiye cumhuriyeti'nin osmanlıcadan, latin harfine geçişi eleştirisi. bunu diyen rizeli köylü elbette aklıyla atatürk'ü yerip, ikinci abdülhamid'i parlatıyor. oysa bu coğrafyada latin alfabesine geçiş çabası ilk abdülhamid'in teşebbüsüyle kendini göstermiştir. bu derece büyük bir reformu uygulamak elbette zordu. kısmet atatürk'eymiş.
Türk milletidir.

Ya arkadaşım, siz hasta mısınız? Bu bir kayıp değil. Ben osmanlıca biliyorum, hem de üst seviye. Okudum da dedemin mezarını. Şu şu köyden, şu oğlu ruhuna el fatiha yazıyordu. Sanki mezar taşlarında, da vinci'nin şifreleri yazıyor da bunu sorun ediyorlar. Götünüz sıkıyorsa osmanlıca öğrenin. Zor bir olay değil. Ferit devellioğlu'nun kalın bir osmanlıca sözlüğü var. Osmanlı türkçesini öğrenmek için de güzel kitapları da var. O kitaplardan hemencecik öğrenirsiniz. Mezar taşı okumak için, üst seviye osmanlıca bilmenize gerek yok.

Osmanlıca dediğimiz şey, eski anadolu türkçesi, arapça ve farsça karışımı yapay bir dildir. Yazı dilidir daha çok. Konuşma dili değildir. Atalarımız bu yapay dili konuşmuyordu. Eski anadolu türkçesi ile konuşuyorlardı. Harf inkılabı ile türkçenin seslerini pek karşılamayan arap alfabesini terk etmiş olduk. Latin alfabesi dünyanın çoğu ülkesinde kullanıyor. Latin alfabesi çok daha pratik.

Bana göre şu seslerin de alfabemize eklenmesi gerekiyor, ñ, ė, è, é, â, û, î vs.

Dil devrimi ile dil katliamı falan yapmadık aq. Yazı diline çok ama çok girmiş arapça, farsça sözcükleri biraz temizledik o kadar. Öztürkçe kelimelere yoğunlaştık. Türkçe kesinlikle ve kesinlikle fakir bir dil değildir. Günlük kullandığı sözcük sayısı yüzü geçmeyen adamlar bunu söyler genelde. Türkçe konuşuyorsunuz diye hakkında bilgi sahibi olmuyorsunuz arkadaşlar. 90 yıl geçti, hâlâ bu saçma mesele tartışılıyor.. illa öztürkçe alfabe diyorsanız köktürk alfabesini öğreneceksiniz. Nasıl latin alfabesi bize ait değilse, arap alfabesi de bize ait değil çünkü. Arap sevici tiplerin hezeyanlarını yine göt ettik hamdolsun..
şu mevzuya orhun yazıtlarını okuyabiliyor musun sikik? demekten keyif alıyorum. sanki dilimizi değiştirmişler harf inkılabıyla. öz türkçemizin arapça ile harmanlanıp mahvedilmesine karşı çıkmazlar ama kutsal gördükleri arap harflerine dokunulunca zorlarına gidiyor. madem geçmişini savunacaksın önce git göktürk alfabesini öğren. devletin resmi yazı dilinin göktürkçe olması için nefesini harca.
Bunu söylemekte haklıdır. Hani arap alfabesi kaldırılıp yerine türkçe alfabe devrimi yapılsa anlarım da.
Asıl sorulması gereken; Ne sebepten dolayı harf inkılabı yapılmıştır?
Bana göre Birileri istedi diye ve yine bana göre gereksizdir.

Çünkü şuan Kullandığımız alfabe türkçe değil!
Yumuşak g ile normal g harfini ayırt edemeyen birinin Başbakanlık yaptığı bir ülkede bunu mu kafanıza taktınız? Osmanlı Türkçesi kursları var internette, on ders sonunda ciddi bir seviyeye geliyorsunuz. Eğer içine çok dert olduysa kaldır kıçını öğren.
çokta dert edilmemesi gerekir. eğer rahmetliyi çok önemsiyorsan bir fatiha oku daha sevap.
ülkede onca dert varken dedesinin mezar taşında yazan alfabenin okunamamasından yakınmaları kadar komiği yok.çok istiyorlarsa internette kendi kendilerine de öğrenirler.Sanki bana 19. yy'da yaşıyoruz.elde imkan var.
Eleştirilen şey esasen harf inkılabıdır. Ancak bu eleştirinin bir zaman sonra anlamının kalmadığı görülür. Nitekim harf inkılabı yapılsa da Arap harfleriyle yazılan Türkçe'nin öğretimine engel konulmadı. isteyen gayet iyi bir şekilde öğrenebilir. Halen bunun ileri sürülmesi demagojiden başka bir şey değildir. Halen bu demagoji yapılıyorsa "Göktürk yazıtlarını ve Uygur alfabesini okuyamıyoruz, onlar deden sayılmıyor mu? " diye dalga geçilmesi elzemdir.
Benimdir. Dedemin amk.
Bir devrim, evvela devrimi devirecek.
Sanki dedeleri okuyordu amk anadoluya gidin ortada ne mezar var ne taşı.

Bakmayın istanbul bursa edirne gibi yerlere oradakiler zengin nufuslu kişi mezarları halk yiyecek ekmeği zor buluyormuş ne mezarı ne taşı.

Şimdi götünden atıyor baldırı çıplaklar dıdılırımızım mızır tışını ıkıyımıyırız.
bir gün osmanlıca dersi söz konusu. mezarlıkta ders yapılıyor. çünkü mezar taşı okumak için bizzat mezarlığın kendisi epey elverişli bir şey. bilen bilir, mezar taşı okumakta bazı farklılıklar vardır, osmanlıca'da. neyse efendim, bir mezar taşına bakmak söz konusu. hoca önümüzde, arkada da böyle 4-5 kişiyiz. mezarlık ortamının verdiği bir kasvet, sessizlik ve huşu hali söz konusu. çocuk mezar taşına baktı ve dedi ki "kapu çoh dar." sonra hoca müdahale etti. meğerse "kapu çuhadarı" yazıyormuş. ortamdan dolayı insan metafizik bir hissiyata bürünüyor demek ki. neyse, böyle saçma sapan bir anıdır işte. o çocuk bendim bu arada.