bugün

2004 yapımı sade, kolay anlaşılır bir ingiliz filmi. askerden dönen esas oğlanın * kardeşinin * intikamını almasını işliyor. sonu diğer intikam filmlerine göre birazcık değişik. izlemek lazım kanımca...

--spoiler--
(bkz: küçük yeşil bir arabaya kaç kişi sığar dersiniz)
--spoiler--
racer x in en piyasa şarkısıdır.
meali: "ölü adamın pabucu"
karma felsefesinin gayet güzel işlendiği, atın intikamı tadında bir başyapıt.
hayranlıkla izlediğim ingiliz yapımı film. bir intikam bu kadar mı güzel olur ya!!! hak etmişlerdi pezevenkler...
yönetmenliğini shane meadows'un yaptığı, paddy considine ın başrolde oynadığı mükemmel bir film. son ana kadar intikam filmi olarak izlenen fakat sonunda pişmanlık tan ibaret olduğunu gördüğümüz, fena aksanlı bir yapıt. herkes izlesin izlettirsin!
müthiş bir şekilde insanı geren film.

--spoiler--
cinayet sahnelerini gösterse belki de çok klasik bir film olacaktı ama cinayet sahnelerini göstermemesi, kötü adamların geçmişleriyle tek tek yüzleşmelerini sağlaması başlı başına güzel. hani o klasik intikam filmlerinde ki "omaygad ben ne yaptım? çok kötü bi insanım" yüzleşmesi de değil. filmi izlerken kendimi kötülerin yerine koyup "ulan böyle bir şey yapar mıydım?" diye düşünüyoruz. richard'a hak verdirttiriyor film her saniyesinde. ama dediğim gibi cinayet sahneleri olmadığı ve biz de onla intikam almadığımız için yaklaşamıyoruz karaktere. richard'ın tavrı net, sadece kardeşine yapılanlara karşılık istiyor, kötülere karşı bir savaşın içinde değil.

paddy considine döktürüyor resmen. richard karakterinin acımasızlık, kararlılık, dolaylı bir şekilde görülen pişmanlık ve psikopatlığa varan intikam aşkı gerçekten çok güzel yansıtılmış.
--spoiler--
intikam en sade böyle anlatılır dedirten film. Toby Kebbell'ın yıldızı belki de burada parlamıştır.
Suç, Dram, Gerilim türlerindeki, 2004 ingiltere yapımı, 86 dakika süresi olan filmdir. bir abinin, engell kardeşinin intikamını almasını konu edinmektedir.
--spoiler--
kardeşinden (özürlü olduğu için) kaçarak askere giden abi kardeşinin ölümü üzerine geri döner. kardeşine ne olduğunu bir şekilde (bence sarışın kadın söylemiştir. başka türlü öğrenmesi mümkün değil) öğrenir. kasabadaki insan demeye dilin varmayacağı 5 6 kişilik kafası uçmuş gurubun özürlü kardeşiyle uğraşıp, ona kötü davranıp sonunda ölümüne sebep olduklarını öğrendikten sonra onları teker teker avlar. bunlar daha kalabalık olmasına rağmen bu adamdan it gibi korkmaktadırlar.
ben kendilerini (mesela baltayla) yavaş yavaş işkence ederek öldüreceğini beklerken kendisini işini çabuk çabuk halleder ki bu da beni şaşırtır. diğer şaşırtıcı unsur da filmin büyük bir kısmında engelli kardeşin yaşadığını sanmamız.
bence film çok etkileyici. bir ya da birkaç insanın (sözde) bir engelliyle dalga geçip ona acı çektirerek eğlenebileceğini düşünmek insanı allak bullak ediyor. bunun iyi canlandırılması ve bunlar sırasında çok güzel müzikler konulması filmin etkileyiciliğini kat ve kat arttırıyor.
--spoiler--
gayet güzel bir film. tavsiye ederim!

-what are you looking at?
-you yu cunt!!!
pişmanlıkların ve intikamın filmidir. sıkı filmdir. başroldeki abi richard karakteri çok iyi kotarılmıştır. ayrıca o filmin sonundaki ingiltere manzarası nasıl bir yerdir öyle yahu, nasıl bir düzen içinde kurulmuştur o kasaba?
nefis ve ötesi intikam filmi, böyle insanın içini buz gibi yapan ender filmler vardır ya onlardan ... imdb puanı 7.8 dir ama gönlümde ki puanı 8.4,
(küsüratlar bilimsel çalışmalarım sonucu ortaya çıkmıştır atmıyorum kafadan )
müzikleri muhteşemdir.
tam bir gerilim. In America'dan sonra izlediğim en iyi Paddy Considine filmi. kendisi gerçekten büyük oyuncu. en etkili sahnesi Sonny ile ilk karşılaşmaları. kanımca o an Sonny ve çetesi yalan oldu.
bir mopp deep parçası. garip bir klibi var aşağıda. adam kesiyolla.

http://www.youtube.com/watch?v=sFMytMLlShM
eleştirisi için:

http://bohemiancomedian.b...hoes-ingiliz-sinemas.html