bugün

çok iyi bir bilim kurgu örneğidir. yeterince ilgi görmemiştir fakat nacizane öngörüm ilerde blade runner ın yanında yerini alacaktır.
ciddi anlamda çok başarılı ve sanırım alanında öncü filmlerden the matrix'den önce çekilmiş olması onu daha değerli bir film yapmaktadır. gerçeklik algınızı sınayan bir film. içinde güzel replikler barındırır izlemesi tavsiye edilir.

rufus sewell ve jennifer connelly başrolleri paylaşır.
Amerikanların deyişiyle "mediocre".
--spoiler--
bütün film karanlıkta geçtikten sonra filmin sonundaki okyanus ve güneşin görüntüsü insanı mutlu etmeye yetiyor.
--spoiler--
Sondaki pokemonvari dönüş sahnesi haricinde mükemmel bir film.

Yalnız Matrix in esinlendiği film bu değildir. Sadece benzer konuları işlemişler.

Matrixin babası "ghost in the shell" adlı animedir. Hatta trinity karakteri bile neredeyse aynı.
Bi şeyler Eksik bu filmde. Bir bilim Kurgu sever olarak, konusunu, kurgusunu ve müziklerini çok beğendiğim halde filmi bir bütün olarak çok sevemedim. Bi kere böyle bi filmde başrol karizma olacak, o adam olmamış oraya. Mental dövüş sahneleri de bir tuhaf, sonu da benim istediğim gibi bitmedi. Kısacası Ağzımda o istediğim tadı bırakmadı. Sana puanı 7.5 tan 8.

O değilde o insanüstü ırk mensupları ne kadar çirkin ya, hele bi tane ufak velet var korku filmi gibi.
konusu daha güzel islene bilirdi dedigim 1998 yilindan bir filmi, ismi gibi cok karanlik bir yapim.. suan bile düsünce, icime bir karamsarlik cöküyor. rengiz, ic karartici sahnelerle doluydu bu film.
sonunu bile dogru düzgün anliyamadim. ama berbat bir sona sahipti.
bas rol oyuncusu tam bir hayal kirikligiydi.
bilim kurgu sevenler icin genede izlenilesi bir film. cekildigi yila göre degerlendirecek olursak, o zaman icin iyi bir film olmus diyebiliriz.
bu film ile donnie darko kader eşidir. matrix'te dark city'den ne kadar çağrışım görüyorsak butterfly effect'te de donnie darko'dan o kadar çağrışım görürüz. maalesef pazarlama başarısızlıkları bu filmleri sonradan çekilenlerin gölgesinde bırakmıştır. belki de sonradan çekilenler ilham kaynağı olarak kullandıkları filmlerden iyi dersler çıkarmışlardır. bunun somut olarak işlendiği bir film isterseniz the prestige filmini tavsiye ederim. yukarıda bahsi geçen beş filmi de izleyen ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır.