bugün

rusya ya bağlı bir kafkas cumhuriyetidir. 50.300 kilometrekarelik bir yere sahiptir. başkenti makhachkala dır. nufüsunun % 30 unu avar türkleri oluşturur. halkın % 90 ı müslümandır. resmi internet sitesinde türkçe * olması enterasandır.
http://www.e-dag.ru/
edit: girdiğiniz ülkeye göre otomatik değişiyormuş. bilmiyordum, öğrendim. *
Başkenti Mahaçkala dır. Diğer önemli şehirler Derbent, Kızılyar, izberbaş ve Buynak tır.
türk kavimlerinden biri olan avarların çoğunluğunu oluşturduğu,rusyaya ait bir federasyon.
nufusu sadece 2 milyon olmasina ragmen bunyesinde 200'e yakin dil konusulan ozerk cumhuriyet. rusya federasyonu'na baglidir.
rusyaya bağlı bölge.nüfusun %40 civarı türk asıllıdır.güney tarafı azeridir.
17 mart 1991 tarihli sscb'nin devamı ile ilgili referandum'da birlikten yana oy kullananların oranı yüzde 82, katılım oranı ise yüzde 80'Di. bu özerk cumhuriyet, rusya sovyeti'ne bağlıydı ve birlik yasalarına göre birlikten değil, ayrılmadan yana oy kullanmış olsaydı anayasanın 11.maddesine göre- burada yanılıyor olabilirim- bağımsızlığını ilan edebilecekti.

kaynak: candan badem, sscb'de 17 mart referandumu, 2009
rfkp'nin (rusya federasyonu komünist partisi) oldukça güçlü bir örgüte, geleneksel bir desteğe sahip ülke. son seçimlerde putin'in partisinin silindiği, rfkp'nin birinci parti olarak çıktığı bir yer olmuştur.

not: seçimlerde katılımın düşük olduğu söylenmektedir.
Türkiye'ye yapılan göçler sonrası yeryer köylere yerleşen türk aşığı vatandaşlarımızın memleketi.
çamlı köyü,güney köy...
dedelerimin memleketi,dolayısıyla da muscle car'ın kökünün dayandığı yer.
(bkz: dağıstanlı)
adana ilinin ceyhan ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: ceyhan)
Doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Kalmuk Özerk Cumhuriyeti, batı ve kuzeybatısında Çeçenistan olan yer.
(bkz: Hazar Denizi) (bkz: Çeçenistan)
dağların memleketi.
Türkiye ye sürgünde göç etmiş ve Türkiye de yaşayan halkı da mevcuttur. köyler arasında kireç ve Orta tepe bulunmaktadır.
Hingal, Purşuna, Zurapank, Cirdingiş, (yazılışların dan emin olmamakla beraber) adlı yemekleri, kendilerine ait Kafkas halk oyunları, dilleri ve sert yapılı insanlarıyla ünlü bir millettir. Tooo diye bağıran bir Dağıstanlının bu dağlar bizim demek istediğini küçük yaşlarımda öğrendim.
şuan Dağıstan Rusya federasyonuna bağlı özerk bir Türk cumhuriyeti olarak bildiğim ülke. fakat her Türkiye de yaşayan Dağıstanlının yüreğinde bir burukluk ve hasrettir. (Dağıstan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak her an hissetiğim, gözlemlediğim koskocaman bir hayaldir Dağıstan).
dağıstan'dan güney köy'e olarak başlamış dedelerimin hikayesi *
http://www.youtube.com/watch?v=AmkdWuMoVbM
gerçek mi acaba diye düşündürüyor.
bir başkadır benim memleketim. http://www.youtube.com/watch?v=C6jJE3K98DI
görsel
bir ülke olmasının dışında türkiye'de çok yaygın bir soyisimdir.
başkent mahaçkale'de gece saatlerinde meydana gelen iki bombalı saldırıda 4 kişi öldü, 44'ü polis olmak üzere 61 kişi de yaralandı.
dedelerimin göç etmiş olduğu memlekettir. halkının önemli bir kısmı lezgidir.
2010 yılındaki sayıma göre nüfusunun yarısından fazlasını çeşitli boylardan gelen türkler oluşturmaktadır.

rusya'nın yıllarca türkler arasında ayrımcılık körüklemesi nedeniyle bunlar ayrı ayrı adlandırılsalar da hepsi türk'tür.

avarlar - %29,4
kumuklar - %14,9
azerbaycan türkleri - %4,5
nogaylar - %1,4

dağıstan özerk cumhuriyeti, kalmukya, tataristan, başkurdistan, çuvaşistan ve arada kalıp da özerkliği olmayan ama eski türk toprakları da rus işgâlinden kurtulursa ne olur?

ya başta güney azerbaycan ve horasan başta olmak üzere iran işgâli altındaki türkler bağımsız kalırlarsa?

ya bu türkler birbirlerine düşmeyip de bir olurlarsa?

hazar denizi ve çevresindeki petrol ve doğalgazla neler yapılır? ya buradan gelecek para doğru harcanır ve bilimsel gelişmelere, teknolojiye harcanırsa?

ya bu türk devletleri önce aet sonra avrupa birliği sonunda da tek ve büyük bir devlet kurarlarsa?

bu büyük devlet çin halk cumhuriyeti'ne kafa tutabilecek kadar büyüyemez mi? doğu türkistan'daki çin işgâli ve soykırım durdurulamaz mı?

abd'nin ekonomisinin basılan karşılıksız paralara bağlandığı, çin'in kıyılarının ayrı iç kesimlerinin ayrı galaksilerdeymişçesine saçmaladığı ve enerji açlığı çektiği, avrupa birliği'nin hem iktisadi hem de insanî yönden hızla battığı bir dünyada; yeni ve daha güzel bir dünya düzeni kurulamaz mı? bu düzenin çekirdeği türkler olamaz mı?

işte bu büyük resmi görmek gerek. günün politikalarına, kişisel çıkarlara, partilere bakmadan bu yolda yürümek gerek. ölmüş ab'ye girecekmiş gibi toplumu uyutup diktatörlük yaratacağımıza; arap dünyasının önderliğine oynayacağımıza; abd'nin piyonu gibi büyük ortadoğu projesi peşinde koşacağımıza...

(bkz: turan)
inşaat ve altyapı sektöründe türk firmalarının cirit attığı yerlerden biri.
mutfağında hıngal * diye bi yemeği olan ülke. tee zamanında artık türkiye'ye göç etmiş olan aileden gelen birinden duydum. tadını da yapımını da merak ediyorum.
ayrıca halk dansları gerçekten etkileyicidir.
99 da ruslarla çeçenler arasındaki savaşın, daha doğrusu çatışmanın merkezi olmuş bölge.
rus ordusunu bozguna uğratan çeçenlere, ruslar özel eğitimli spetsnaz timi ile karşı saldırıya geçmiş ve sözde zafer kazanmışlardır.
türk kavimlerinden avarların memleketidir.