Beyler adam hiçbir maçta iyi oynamadı. Messi de eski messi değil ama yine çıkıp bir şeyler yapıyor en azından. Ronaldo'da gerçekten hiçbir şey yok.
Ağlasın apaçi. iyi oldu.
Messi Barcelona altyapısında vitamin hapı kullanırken bu adam Manchester unitedda oynuyordu.
çok üzgünüm. gerçekten inanmıştım. bu kadar negatif enerjinin, kinin, nefretin ve düşmanlığın sonunda mutlaka mutlu bir son karşısına çıkacağını hissediyordum. çünkü her mutlu sona çıkan yollar hep bu şekilde sancılı ve dikenli değil midir? evet öyledir. ama herkesin kaçırdığı bir şey var bu son ile ilgili... o da bu son macerasının akışa bırakılarak ilerlemediğiydi. baştan sonu planlanmış, kurulu bir akışı ne kadar çabalasanda değiştiremezsin. dün akşam döktüğü gözyaşları 25 yıllık azmin, disiplinin ve sıkı çalışmanın yazılı kaderince karşılıksız bırakılışı nedeniyleydi. ama suç kaderde de değildi, asıl suç her zaman olduğu gibi yine hain insanoğlundaydı...
Dünyanın gelmiş geçmiş en iyisidir.

Bunu tarih gösterecek zaten.
fas maçından sonra soyunma odasına giderken içinde adım adım büyüyüp gözyaşlarına dönüşen küskünlüğü an be an kameraya aldık ikonik 1 dakikalık bir görüntüsü kaydedilen oyuncu.

ronaldo'nun ihtişamlı kariyerindeki çöküş, onu bu denli gözler önüne serilebileceği dünya kupası gibi bir organizasyonla bir araya gelince ortaya değişik bir drama çıktı tüm insanlık için, yüz milyonlarca insan ronaldo'nun çöküşünü kendi çöküşleri ile ilintilendirerek büyük bir merakla takip etmekte. insanların bir kısmı bu takibi onun çöküşünü izlemekten keyf almak, yıllardır kusursuz giden bir şeyin bozulmasını, aslında hep iddia ettikleri gibi hiçbirşeyin kusursuz olamayacağının ispatlanmasının keyfini çıkarmak için takip ediyorlar. bunlar dark side taraf bana göre.

diğer bi kalabalık bi kitle ise onun kendisiyle barışmasının hikayesine şahitlik etmek, kendisiyle barışmasının ardından tanrıyla da sulh olacağının teyitlenmesini görmek, onun bu bataktan çıkışının kendilerinin içinde bulunduğu batağın da kuruyacağına dair bir işaret görmek için izliyor.

ronaldo'nun hikayesi her ne kadar kişisel bir olay olsa da neredeyse herkesin kendisi ile pozitif ya da negatif anlamda ilişkilendirebileceği bi özellik arz etmekte.

bana kalırsa ronaldo'nun göz yaşlarının ardında tanrıya olan bir kırgınlık yatmakta. bildiğim kadarıyla dindar bir insan kendisi. tanrı'nın kendisine verdiği yetenek, şans, başarı kendisinin her ne kadar yıllardır bizzat kendisi tarafından inşa edilmiş, ona atfedilmiş, onun da itiraz etmediği snob, üstten bakan bir imajı olsa da özünde iyi bir insan olduğunun teyidi olmakta idi. tanrı tüm bu başarıyı kusurlu bir karaktere vermezdi, başarı ronaldo'nun karakterinin evet/hayır tipi binomial bir özellik arz eden iyi insan olma testinin pozitif sonucuydu. başarı gidince ronaldo tanrıdan karmaşık mesajlar içeren sinyaller alıyorken buldu kendini. öfkelendi, kızdı, yıprandı ve isyan etti; "herşeyi doğru yaptım, elimden gelen tüm azmi sonuna kadar tek bir gün yüksünmeden sürekli gösterdim, aramızda bi anlaşma vardı, şimdi neden böyle yapıyorsun"... tanrı sessizliğini korudu, işler ronaldo için kötü gitmeye devam etti, ronaldo işlerin kötü gidişinin tanrının olaylara müdahil olmamasından mı kaynaklandığını çözemedil. aslında tanrı olmadığında sadece kendisi ve kalan tüm dünya olduğunda ortaya çıkan sonuç bu muydu? yoksa tanrı hala olaylara müdahildi ve bu kez ronaldo'nun aleyhine mi çalışmaktaydı. bu iki olasılıktan sadece bir tanesi ronaldo'nun kendisiyle ve yaptığı herşeyin sorumluluğunun kendisi olduğuyla, artık değişmesinin vaktinin geldiğiyle sonuçlanır, ronaldo tanrının sessizliğiyle verdiği cevabı, yapması gerekene dair ipucu alamadı, tanrıyla zıtlaştı, zıtlaştı, kendisiyle yüzleşmedi ve olaylar buraya kadar geldi.

bundan birkaç ay önce bu gibi bi psikoloji içindeydim. hayatımdaki herşey aslında gayet iyiyken, esasında bundan 10 yıl önce hayal etsem muhtemelen hayal edeceğim şeyden daha iyi bir hayatın içindeyken oldukça huzursu ve hadi söyleyelim mutsuz bir ruh hali içindeydim. sanıyorum tek sorunum kafa olarak gerçekten uyabileceğim, sevebileceğim birisinin karşıma bir süredir çıkmaması falandı. birileriyle görüşüp deniyor ama her seferinde hayal kırıklığına uğruyordum. yani eskiden olsa yaşamaktan kaçınmayacağım, çıtır çerezlik hisler. ama bunla yetinecek noktayı geçmiştim, yeterince sabredersem ruh eşi gibi birşeyin karşıma çıkacağını, sabretmem gerektiğini düşünüyordum sanırım. bu ve başkaca bu derece önem arz etmeyen ufak tefek bikaç olayda şansım yaver gitmeyince tanrıda aldım soluğu. tanrıdan görmem gereken yardımı görmediğimdi şikayetim ve küskündüm. bu mod bikaç ay sürdü, bu moda girdiğinizde bu moddan çıkışınız başınıza harika şeylerin gelmesiyle değil, bu modun ömrünün bi sonu olduğulya, tüm hayatın bu modda geçmesinin bilimsel gerçeklere aykırı olduğuyla, mümkün olmadığının işaret fişeğiyle geliyor. bana bu bilgi hayatımda ilk kez aldığım lsd etkisi altında, kabak'taki şelaleyi şans eseri bulup içinde girdiğimizden ruhumu kaplayan bir dinginlik hissiyle gelmiş, bizzat tanrı tarafından kulağıma fısıldanmıştı diyebilirim. o küçük gölden çıktığımda birkaç dakika öncesinde sahip olmadığım bi hisle çıkmıştım; herşey iyi olacak. ya da klasik deyişle eninde sonunda herşey iyi olacak, herşey iyi olmamışsa sonuna gelmemişsindir fikriyle.

kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi milyarda bir bi olasılık olabilecek saçma sapan bi şekilde hayatıma, öncesinde karşılaşmayı allak bullak hayal ettiğim ama gerçeğiyle karşılaşınca aklıdaki tasvirin ne kadar beceriksiz bir çalışma olduğunu fark edebildiğim bi kadın girdi. beraberiz, sanıyorum beni gerçekten seviyor, ben de onu... herşeyiyle kusursuz bir ruh. kusursuz bir ruh bana kalırsa tam olarak olması gerektiği şekilde, doğru bölgelerde doğru proporsiyonlarda kusurlara sahip olunması mümkün. çünkü kişiye göre değişecek çok farklı değişkenlerin çarpılması ile bulunabilen çok daha düşük bir istatistiksel olasılığı ifade ediyor bu %100 kusursuz bir ruha göre. size göre kusursuz ancak esasında tam olarak sizin olmasını isteyeceğiniz şekilde kusurlu bir ruha denk gelmek çok kolay bi iş değil esasında baktığınızda. neyse yine mutlu değilim. yani onunla ilgili olan herşeyde keyfim yerinde, onunla ilgili olmayan herşeyde ise sorunum var gibi bi durum oluştu bu kez de. dert etmemeye, tadını çıkarmaya çalışıyorum ama en nihayetinde bunun için bir saçma harcamamın gerekmesi saçma. o dinginlikte değiliz yani hala. ronaldo da değil. ben tanrıyla uzlaşmamın ardından dahi atlatamadıysam ronaldo'nun da bu kapışmasında yanlış kapıdan hesap sorduğunu söyleyebilirim. kendisinden hesap sorarak başlamalı herşey insan, çünkü en temelinde bu dünyada uzlaşmanız gereken, uzlaşmanızın gerçekten zorunlu olduğu tek ama tek bir kişi var o da kendimiziz.

bunları yazarken ekranda silver linings playbook açık, 7-8 yıl önce izlemiştim, netflixde denk geldi ikinciyi izliyorum. tam olarak bu duygu üstüne kurulu harika bi film, bana bunları yazdıran aklıma getiren de bu film sanıyorum. ronaldo olsam dünkü mağlubiyetten sonra eşekler gibi anıra anıra ağlayarak bu filmi izlerdim bu pazar günü. sonra da tüm gün hiçbişey yapmaz, odamda kendimi kendimle hapseder, uzlaşmak zorunda olduğumuzu kendime hatırlatırdım. devam eden birkaç ay odamda daha fazla vakit geçirirdim.
Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusudur. Bazıları gibi kolay ligleri seçerek kaçamak oynamamıştır.

Portekiz, ingiltere, ispanya, italya ve tekrar ıngiltere'de dünyanın en zor liglerinde futbol oynayarak rekorları bu liglerde kırmıştır.

Dünya kupası almadı diye üzülmesine gerek yok. Çünkü ronaldo kazanması daha zor bir kupayı yani avrupa şampiyonası kupasını kazandı.

Güya dünya futbolu messi'ye dünya kupası borçluymuş. Dünya futbolu messi'ye bir skim borçlu değil affedersiniz.

Messi gelsin, önce ronaldo'nun oynadığı liglerde oynama cesaretini göstersin!
Dün akşam ağladım Ronaldo'yu o halde görünce. Sen, yıllar yılı o kadar didin, çabala, uğraş; 25 yıllık emeğin, azmin sonu da buraya kadarmış. Efsane reis, seni de asla unutmayacağız. Bir dönemin efsanesi...
CR7
Lan ne acıtasyon yapıyorsunuz ortadoğulular.

Adam anlık ağlamış işte son olaylar oğlunun ölümü.

Yoksa onun kazandığı parayla hepimiz satın alınırız.
Bizim cıbırların üzüldüğü, Çöktü dedikleri adamın 1 milyar dolar serveti 500 milyon takipçisi, en az 1 asır sürecek şöhreti var.
Gözyaşlarıyla bir devir kapandı. Biz senden razıyız.
Hiç bir zaman tarihin en iyisi olamamıştır olamaz da. tarihin en iyi Portekiz kadrosuyla bir insan ancak bu kadar başarısız olurdu. Böyle bir kadroyla başarısızlık kabul edilemez.
Ben ronaldo olsam şu maçtan sonra ağlamazdım. Hiç oynamadılar çünkü. Ağlayacak olan adam götünü yırtar.
Zirvedeyken bırakmadığı için milletin ağzına sakız olmuştur.
Evet, 5 dünya kupasında gol atmış fakat Portekiz gruplardan çıkınca 1 golü dahi yoktur.
2006 dünya kupasında 1 golü var.
O da grup aşamasında iran'a karşı ve maçın son anlarında penaltıdan.

2010 dünya kupasında Portekiz'in tek galibiyeti grupta kuzey kore'ye karşı 7-0 lık maç.
Bu maçta da 6. Golü Ronaldo yine penaltıdan attı. Ve Yine maçın sonlarıydı. Cristiano Tek golle kapattı bu turnuvayı da.

2014 dünya kupasında tek golü, son maçta Gana'ya karşı. Zaten Ronaldo O golden sonra sevinmedi bile. Çünkü Gruptan çıkamadı Portekiz.
Attığı Golde de, kaleci üstüne gelen topu tutamadı ve Ronaldo önüne düşen topa boş kaleye vurdu.

Ronaldo bir tek 2018 dünya kupasındaki ispanya maçında iyi oynadı.
Grubun ilk maçında ispanya'ya 3 gol atıp hat-trick yaptı. Ama maçta 3-3 bitti.
Son 16 turunda da Uruguay'a elendiler.
Biliyorsunuz, 2022 dünya kupasında yine penaltıdan attı tek golünü.

Yani 5 dünya kupasında gruptan çıkınca bir gol bile atamamıştır.
fernando Santos'un onu yedek bırakması çok doğrudur. Zaten çalım bile atamıyor artık.
Özellikle en prime dönemi olan 2006, 2010 ve 2014 dünya kupalarındaki her maçta;
ellerini ve kollarını iki yana açıp artist artist frikik atmaya çalışmaydı Portekiz duran toplardan çok sayıda gol bulabilirdi.
Ve 2006 da dünya şampiyonu bile olabilirlerdi.
(bkz: 5 temmuz 2006 Portekiz Fransa maçı)
Zamanında Senin megalomanlığın yüzünden gelmedi o kupa Ronaldo.
Santos'a laf etme.
herkesin bildiği üzere müthiş fuleli bir kanat forvetti fakat sırf tarihin en çok gol atan oyuncusu ben olmalıyım kafası yüzünden 10 senedir ceza sahasında jardel gibi takılıyor. geleni tıklatıyor. öyle ki skora katkı vermediği bi maçta maçın adamı seçilmesinin imkanı yok. kendisini izlemeyi seven hiç kimse (gol atmadığı sürece) "maç içinde şöyle şöyle yapıyor o yüzden inanılmaz zevk alıyorum" diyemez. 90 dakikada 20 kez topla buluşan adamı 2 sette 20 kez topla buluşan adamla kıyaslamayın bi zahmet.

messi ve ronaldonun takımı atağa kalkarken topla ilk buluştukları noktaya bakın. arada sanırım 35 metre fark vardır.

tarihin en iyi futbolcularından birisin, müthiş bir şut gücün var, topla hemen hemen her şeyi yapabilecek yeteneğine rağmen bunca yıldır poacher takılıyorsun ve maç başı gol ortalamasında utanmasa neredeyse serbest 8 gibi oynayacak messinin gerisindesin. muhtemelen total golde de gerisinde kalacaksın.

lionelin nasıl bir hasta oldugunu buradan anlayabilirsiniz.
Finalde seni görmek isterdik yiğidim.
görsel
görsel
görsel
Saniyede 6,5 €
Dakikada 386 €
Saatte 23.150 €
Günde 555.555 €
Haftada 3,8 milyon €
Yılda da 200 milyon € kazanacak yeni takımında.
görsel
görsel
Para tatlı geldi.
Müslüman sever futbolcu.

Batının kahpeliğini sinsiliğini şeytanilğini ibneliğini görmüş her soylu meşhur gibi Müslüman olacak muhtemelen.

Michael Jackson Muhammed Ali ve kendisi greatest of all time'dır.
Müslüman sever futbolcu.

Batının kahpeliğini sinsiliğini şeytanilğini ibneliğini görmüş her soylu meşhur gibi Müslüman olacak muhtemelen.

Michael Jackson Muhammed Ali ve kendisi greatest of all time'dır.
500 milyonluk teklifi neden reddetmedin denilerek eleştirilen 37 yaşındaki futbolcu, şaka gibi.
Bana göre dünyanın en iyisidir. Messi diyene de saygı duyarım.

Çok fit göründüğü için 37 yaşında olduğu unutuluyor.

32 yaşını gören bir çok futbolcu götünü kaldıramaz hale geliyor.

Bu adamın kariyer sonu işte.

Bize dolu dolu mükemmel bir 20 sene yaşattı.

izlediğimiz için çok şanslıyız.