1. 1.
  5 dalda oscar 'a aday gösterilmiş çikolata filminin orijinal adıdır.
  1 ... yasak merve
 2. 2.
  carrie anne moss, hugh o' connor ve johnny depp in başrollerinde oynadığı, joanne harris in romanından uyarlanan ve lasse halström tarafından yönetilen izlenilmeye değer ve farklı bir tarzı olan film. tavsiye edilir.

  --spoiler--
  değerlerine bağlı bir kasabaya bir kuzey rüzgarı ile gelen bir yabancının çikolata ile insanların hayatlarını değiştirmeye çalışmasını konu alır. yalnız çikolatanın bir sırrı vardır... bu kadar spoiler yeter, tadı kaçmasın...
  --spoiler--
  1 ... fewzi1907
 3. 3.
  fr. cikolata
  (le)
  ... vermilion
 4. 4.
  Cikolata krizine sebep olan ve Johnny Depp`in gözleri büyüledigi sicak bir film.
  -1 ... yogurette
 5. 5.
  demet akalın' ın ayrıldığı eşinin istanbul' da açtığı eğlence çıkışı gidilen işkembecilere alternatif , gündüz yenebilecek yemekleri sabaha karşı da servis yapabilen, işkembecilere alternatifiz sloganıyla açılmasına rağmen çorbayı menüsüne sokmayan, içki servisi de çok iyi olan bir mekan.

  edit; yahu mekanı açan adamın adını bilmediğim için demet akalın ' ın ayrıldığı eşinin açtığı mekan gibi aptalca bir ifade kullandığım için tiksindim kendimden. hayır asıl iğrenç olan bu editi yazacağıma , demet akalın başlığına baksam oradan adamın adını öğrenebilecekken bunu yapmamam.
  ... zargana
 6. 6.
  fransa'da ingilizce çekilerek farklı bir yaklaşım getirilmiştir beyaz perdeye. izlerken yanında çikolata bulundurulması gereken çikolata tadında izlenilesi film.
  ... harikarnas
 7. 7.
  basrollerini juliette binoche ile johnny depp'in paylastığı güzel film. insanı çikolata çikolata diye bağırtarak evin içinde dolaştırması dışında kötü bir tarafı yoktur. insanın içinden kırmızı pelerin giyip diyar diyar dolaşmak çikolatayla o muheşem tatları yaratmak gelir. Bendenizi johnny depp'e aşık eden filmdir ayrıca.
  ... hermia
 8. 8.
  filmi izlerken yanınızda mutlaka ama mutlaka çikolata bulunmalıdır.en adi, ağızda löp yağ bırakan o adi çikolataları nasılda iştahla yediğinize dikkat edecek. düştüğünüz durumu film sonrası anlayacaksınız!
  ... sazagelenbengazagelenben
 9. 9.
  bir kavanoz nutella'yı yanımda bulundurmak suretiyle seyrettiğim film. gerçi insan nutella'dan ziyade o çeşit çeşit çikolataları tatmak istiyor.

  yer yer duygulandıran, insanı germeyen sakin bir film; ama ilk dakikalarından itibaren filmde ne olup biteceğini kestirmek hiç güç değil. yani süprizi yok. dolayısıyla etkileyici ve şaşırtıcı değil; ama yine de zevkle seyrediliyor.
  ... trink
 10. 10.
  masalsı, akıcı, güzel zaman geçirten film. o kadar oscar adaylığı abartı da olsa zaten oscar ölçüt değil diyoruz ve filmi izleme sebeplerimizi sıralıyoruz:

  - folklörde oynarsa izleyeceğimiz adam peter stormare, gözlerine kurban olduğum carrie-anne moss, özel rollerin elemanı alfred molina, yaşayan efsaneler juliette binoche ve johnny depp.
  - ama tabi filmi asıl güçlü kılan oyuncular değil. her şey oyuncuda olsaydı ocean's serisi gelmiş geçmiş en iyi film olurdu. filmi özel yapan şeyler kurgunun akıcılığı, görüntü yönetmenliğinin başarısı ve hikayenin gücü.
  - bir diğer izlenme sebebi ise cahilliğin ve kendi özgürlüğünü kısıtlamanın getirdiği zorluklar. ve dini anlamadan yorumlamaya çalışmanın hangi din olursa olsun yaratacağı sıkıntılar da boğmadan hatta zaman zaman huzur verici klasik müzik eşliğinde anlatılıyor.
  - oyuncular sade oynuyor. herkes görevini biliyor. basit bir filmde sonlara doğru juliette binoche'un uzun tiradını görürdük ve insanlar hizaya gelirdi. ama burda filmin kötü adamı olarak nitelendireceğimiz aslında korkak adam kont'un aklının doğruyu seçebilmesiyle binoche'un özel bir şey yapmasına gerek kalmıyor. yani demek istediğim evet filmin sonu belli ediyor kendini; ama acıklı, uzun tiradla bunu vermemesiyle farklılık ortaya konuyor.
  - son sebep çikolata elbette. ama filmin en sevdiğim tarafı da çikolatanın filmin ana konusu olması ama çok da merkezinde, göze sokulan tarafında olmaması. şahsen filmi izlerken çikolata yemek için sanrılar falan duymadım; ama ağızda hoş bir tat bıraktı.

  son not: madem her şey güzel olacaktı serge niye kovuldu kasabadan. peter abimize de selamı çakalım bir defa daha. *
  1 ... skydancer