bugün

sevdiklerini çok özlettiler, zamanında yeni albümler çıkartmamalarının en büyük sebebi yapımcıları tarafından kazıklanmalarıydı. ama şimdi herkes yeni albümü dört gözle bekliyor.
1995'ten 2010'a neler değiş(me)miş bir bakalım.

Cartel bir numara en büyük/ Cehennemden çıkan çılgın türk
25 yaşında yüzbinlik araba/ Nerden geldi bu para en iyisi sorma
Anlamazsan kafan almaz sorma/ Yaşadığın yeri tanımıyon sorma
Hergün savaş caddeler kan/ Kan bile kırmızı değil karakan

(bkz: http://www.facebook.com/v...=1495949567035&ref=mf)
ezberlediğim ilk rep şarkının sahibi grup. mini mini bir çocukken babamın karşısında söyleyip kocaman gülümsemesine sabep olmuşumdur.
Belkide rap müzikten nefret etmemin, dinlemememin sebebi olan efsanedir.

küçüktüm daha... sokağa oynamaya çıkmıştım... üç-beş ağabey konuşuyordu... yanlarına yanaştım... içlerinden biri 'karteel bir numara en büyük cehennemden çılgın türk' diye başlayan bir şeyler söylüyordu... ilerleyen günlerde bu sözleri söyleyenler çoğalmıştı... herkes bunları söylüyordu... bende sevmiştim bu sözleri nedense... bana da dinletmişlerdi cartel'in şarkılarını... fazla bir şey anlamasam bile hoşuma gitmişti... ben ve arkadaşlarim da ucundan, kenarından ögrenmiştik bazı sözlerini... hala kimi şarki sözlerini deyim gibi kullanırız... o kadar tesiri oldu zamanında...

cartel derken, cartel konuşulurken mahallenin ağabeylerinin gözleri büyüyor, lafları heyecanla dillerine gelip isyankar bir şekilde çıkıyordu... hepsi cartel'in bir şarkısının devamını getirmek için diğerleriyle yarış eder gibi bir heyecanla haykırıyordu, en az popüler olduğunu düşündükleri şarkılardan alıntılar yapıp arkadaşının onu bilip bilmediğine vakıf olmak istiyordu... garipti...

o zaman idrak edemiyordum o kadar tabi, geriye bakıp düşündüğümde ise cartel'in 'biz'den ibaret olduğunu anlıyorum... 'biz'... acılarıyla biz, haykırışlarıyla 'biz'di cartel... cartel sese bürünmüş isyanımızdı... gözden bir türlü akmayan göz yaşımızdı... kel kafalar dize geliyordu ezgilerimizle... hem almancı hem yabancı olduğumuzu yüzümüze vuruyor içimizi burkuyordu... 'garip anam' ile aslında ne kadar kötü evlatlar olduğumuzu gönlümüze iletiyor, 'sen türksün' diyerek aslımızın altını çiziyordu... kullandıkları anadolu ezgileri, ilginçtir, bu kadar isyankar(ki yeni ve bilinmedik olması bile yeterli böyle olmasına) ve sert olmasına rağmen, koyu muhafazakar ailelerin pencerelerinden dahi yüksek sesle şarkılarının dışarı taşmasına sebep oluyordu... garipti, güzeldi, ilkti, tekti... ve bana kalırsa hala tek...

cartel'in gücü 'biz'den 'ibaret' olmasıydı... 'biz' olmasaydı... devletinin yaban ellere siktir ettiği onca garibin evlatları, torunları olmasaydı... cartel'in gücü anlatacak bir derdi olmasındandı, öyle kofti duyarlılıktan değil, ciğerden gelen bir isyandandı... yüzbinlerce gözü nemli, ciğeri dağlı, rotası şaşkın yetimlerin sesiydi cartel...

cartel, avrupa diskolarında halay çekmekti... cartel, avrupa sokaklarında türkçe bir isyandı... cartel, derdi kapıkule'ye kadar uzanan bir aynaydı... kendimizi gördüğümüz...

şimdilerde rap diye amerikan taklidi yapmaktan başka numarası olmayan bir-iki ayı cartel hakkında laf eder oldu... gariptir, hiçbirinin cartel'in binde biri kadar söyleyecek sözü yok şu dünyada! hiçbirinin zırvası cartel'in bir eserinin yanına bile yaklaşamamakta...

ama hayat bu, rap diye bunlar dinlenir oldu...
içinde farklı grupları barındıran almanya kökenli rap grubu. bugün burada tanıtıldığına göre pek de başarısız bi grup sayılmaz..
şu anda rap camiasının kendilerini çamur attığı ama onlar daha ilkokulda iken kendilerin rap yaptığı bir gruptur. Asıl olan şu ki bir çok şeyde ortaya çıkaran gruptur.
http://www.haberturk.com/...ber/594900-cartel-donuyor
iddialı bir giriş yapmaya çalışmış ancak 15 sene ayrılıktan sonra biz yaparız ederiz havaları pek olmamış.yine de ailemizin grubudur.
http://www.youtube.com/watch?v=VtPRCQXCnHI
"25 yasinda yuzbinlik araba" repligi ile yillarca aklimdan cikmayan ilk ve son rap grubu.
bir oluruz parçası fena değildir.
1 numara rapçidir.
cehennemden çıkan çılgın türk.
Cartel yeni bir şarkıyla geri dönmüş. Cartel'i bilmeyen yoktur. 95'lerde ergen altı-ergen-gençlik döneminde olan hemen herkes bilir. Türkiye'de RAP adına bir ilkti. Türkiye'ye RAP'i getiren Cartel nolduysa (sebebini bilmiyorum) kayboldu ortalıktan, şimdi de geri dönmüş.

"Ne günlerdi be, ne dinlerdik" demiştir heralde çok kimse. "Carteel bir numaraa" diye kaç gencin dilindeydi. Ama şimdi öyle bi parçayla dönmüşler ki ve parçada "Cartel halen bir numara" diyorlar ama pek inanasımız gelmiyor. "Arar buluruuuz" diye Alper Ağa'nın nakaratı söylemesi kötü olmuş. Cartel geriye döner de bir numara olması zor. Çünkü RAP eski yerinde değil ve çok fazla farklı RAP kitlesi var. O zamanlar Cartel bir furyaydı ve "Almancı" diye tabir edilen gurbetçilerin sesini de duyuran milliyetçi bir akımdan faydalanmıştı. Bu dönüşünde müzik olarak aynı şeyi çok söyleyemesem de klip olarak bir Kral TV klibi havasıyla biraz popülist gördüm.

Cartel'i hala çok sevenler vardır. Ben de çok seviyorum ve bu parçada bile olumlu yanlar buluyorum. Elbette adamların da derdi ekmek parası. Muhtemelen başka şekilde bi kapı bulamadıysa -belki de onlar da çok istemiyordu bu tarz sözleri duymak- bu yolu seçtiler ama ben kendi açımdan bu etkenleri gözardı ettiğimde eski Cartel efsanesini biraz aratacak ve yeni nesilin belki de eskiyi tanımadan bunu tanımasıyla kötü anacağı bir grup olacak şeklinde yorumluyorum.
zibidi rapperların dinlemeyeceği Grup, siz bağlayın Damar rap'e, Ceza gibi ortalarda viyaklayanlara ve nicesine. Yardıra yardıra geri döndüler. biz onlara yeteriz. konser yapsalar da gitsek.
bir oluruz fena degil ama kulaklar kabus kerim'i aramıyor degil.
efsanedirler. rap türünde dinlenebilecek yegane şey bu adamlar. yürüyün be koçlar.

(bkz: cartel dinleyip duygulanan insan)
özlemişiz lan sizi.
gerçekten özlediğim. bir metal müzik dinleyicisi ve davulcusu olmama rağmen bayıla bayıla dinlediğim rap grubu. çocukluğum gözlerimin önüne geldi.
cartelllllllllllllllll en büyük !
türkiyeye rapi getiren insanlardır.
bombok bir grup. rap mi? canınız cehenneme alamancı zavallılar.
ayrıca türkçe rap akımını başlatarak türk müzik tarihini adını altın harflerle yazdırmış. ceza , sagopa kajmer vb. türkçe rap yapanların ortaya çıkmaları için öncü olmuş gruptur. bazı ceza vb. rapçilerin hayranları kendilerini bugün buraya getiren grubu kötülemektedirler lakin bilinmelidir ki;
(bkz: ilkler özeldir)
an itibariyle beyaz show'da arz-ı endam eylemiş efsane grup.
(bkz: özlemişiz valla)
beyaz show' da izleyince 16 yıl mı geçti lan dedirtmiştir. senelerin çabuk geçtiğini ve yaşlandığımızı hatırlatmıştır.
türkçe rapin önderleri olmasından dolayı saygı duyulması dışında meydanı 90 yıllarda boş bulmalarından dolayı dönemin insanları tarafından sevilen-ben sevmem o ayrı- bir grup. yaptıkları müzik ne kulağa ne göze ne kalbe hitap ediyor. şimdi piyasaya çıksalardı buralar hep küfür dolacaktı. böyle rap mi olur yok rapin düştüğü duruma bak vs uzayıp gider.
sadece ilk oldukları için bu kadar iyi şeyler yazılıyor hakkında. bir de o dönemde cartel dinleyenlerin havasından olsa gerek...
güncel Önemli Başlıklar