çıktığı zamandaki kalitenin hala arandığı rap grubu. albümü genel itibari gayet emek verilmiş ve altyapısı yeterince sağlam inşa edilmiş parçalardan oluşuyordu oysa. ama popülerliğini kaybetmiş olsa dahi hali hazırda dinlenmekten gayet haz duyulan grup.
dream tv'nin bir programında yeni bir çalışmaya başladıkıklarını açıklamış olan grup.

(bkz: alper aga)
1995 senesinde ortalığı kasup kavuran, kırmızı tişörtleriyle de hatırlardığımız, ismail yk öncesi türk alman prostest dönemin parlayan yıldızları.
(bkz: Kan bile kırmızı değil karakan)
(bkz: araba yok)
rap müziğini türkiye'ye getiren müthiş grup. şimdi ceza filan hikaye geliyor bana. hala daha dinlerim ben bu adamları. özellikle şu şarkıları favorilerimdendir. deli gibi dinlerim. * keşke yine türkiye'ye gelip müzik yapsalar.

(bkz: posse attack) * * *
(bkz: evdeki ses)
(bkz: türksün)
(bkz: çek bir fırt)
(bkz: party)
(bkz: cartel)
(bkz: televizyon)
çek bi fırt gibi bi parça yapmış, zamanında bir derdi olan *, 3-4 dilde şarkı söyleyebilen mükemmel rap grubuydu. tekrar birleşseler herşey eskisi gibi güzel olur mu bilemem. ama olur ya, neden olmasın di mi? hadi cartel!!!
türkiye'de rap müziğin öncü grubu. bir de şimdi görseler rap kimlerin elinde nasıl can cekişiyor. bir bomba daha patlatsalar şöyle ayar niteliğinde. özlenendir.
lirikal açıdan kimi beğenir kimi beğenmez fakat, karteli efsane yapan müzikal başarısıdır bana göre. sene olmuş 2009, bilgisayar teknolojileri alıp başını gitmiş, sample a ulaşmak cok kolay, dj teknikleri artmış, müzik yazılımları enstürümanlara kafa tutar hale gelmiş fakat 1998 tarihli "cartal maffayla beraber" parçasının beati kadar güzel ve komplike bir beat yok. 10 sene evvel müzikal acıdan bugünden ötedeydi adamlar.
gerçek bir rap efsanesidir. bugünün mc lerini üstü üste koyup 3 le carpsan beğenmedikleri kartel etmezler.
bir sonraki aşaması için (bkz: tröstler)
erci-e miydi ne idi tam hatirlamiyorum ama cartel (cehennemden cikan cilgin turk) sarkisinin baslarinda solo yapan arkadas'in sesi tam anlamiyla hayri hicler'in almanci versiyonudur. hani hayri icler aci vatan almanya'da yetisse sahip oldugu aksanla sesi boyle cikardi..hayri hicler kim diyenlere (bkz: 24 kasim 1993 galatasaray barcelona maci).
fark var,seninle benim aramda kocaman bi fark var,seninle benım aramda irice bi fark var.
çünki ben erkeğim sen de kadın.bkz:penis.
şarkısı da bunların sanırsam.baya bi gelişim gösterdi türkçe rap.
ne zaman ortaya çıktıklarını, hangi yılda albüm yaptıklarını hemen hemen herkes hatırlamaktadır...

"95 cartel dile gelir sana ve şu anda erci-e konuşmakta..."

yaa işte bu da bir pazarlama başarısı.
türkçe rap müziğin öncülerinden olan efsane gruptur. çek bi fırt isimli şarkıları ise hala playlistimde bulunur.
yaklaşık 15 sene olmasına rağmen hala kafa sallatan şarkıdır.

kafanızı sallayın da köylü demesinler oğlum.
çocukluk şarkısı. dinledikçe insanın tüyleri ürperir. geniş düşünün. bunlar almanyadaki türkler ve bizim türkiyede yaşayan türklerin sağlayamadığı kardeşliği sağlamışlar. içinde almanlar falan da var. insanın gözünden yaş gelir böyle sözlere. isyancı gurbetçiler!
peter maffayla beraber söyledikleri maffayla cartel şarkısında çok sağlam ayar veren grup.
94 95 senelerinde meşhur olan grup. severdik zamanında. hala da seviyorum aslında, arada dinliyorum.
(bkz: cartel bir numara)
rock'n coke 2009'da manga'yla birlikte sahneye çıkarak sevenlerini mutlu etmiş rap grubu. sahneye çıktıkları an "hay allah sizi bildiği gibi yapsın lan, bu kadar yıl nerdeydiniz?" dedim içimden.

yeni şarkı söylediler. demek ki yeni albüm geliyor ama bu kadar sene boyunca, kendinizden mahrum bıraktığınız için hiç affetmeyeceğim sizi. uyuz adamlar. * sizi seviyorum.

yeni şarkıları şu;

http://www.youtube.com/watch?v=zqakyV5AfAs
Rock'n Coke'ta ortamı en iyi çoşturan gruptur.
geçen gün yıllar sonra arkadaşla arabada son ses dinlediğimiz, bi an gözlerimi yaşartan grup ve şarkısı.
"yaşlanıyoz mu lan" dedim "14 sene olmuş kardeş" dedi..
şimdi o zamanın şartlarını, piyasasını düşününce adamlar iyi iş çıkarmışlar. helal olsun.
(bkz: çek bi fırt)
türkçe rap'in kurucuları desek yanlış olmaz. harikaşarkıları vardı. yerine göre komik yerine göre eğlendiriyordu. müziklerinde türklere has saz,davul sample ları kullandıkları için şöhreti daha çabuk yayılmıştır.
türkiye'ye rapi getirmiş olması dışında hiçbir numarası olmayan gruptur.
1995 yılında üç ayrı grubun birleşmesiyle ortaya çıkan ve büyük sükse yapan türkçe rap grubu.

yıl 95, televizyon ve radyolarda her zamanki şarkı ve türleri yayınlanmaktaydı. biz serdar ortaç'ı, ebru gündeş'i yeni yeni tanımaya başlıyorduk. sonra bir yerlerden cartel sesleri yükselmeye başladı. "kaç kere söyledik biz çocuk sana, bir türlü kulak asmadın lafımıza, hadi bırak onları gel yanımıza" diyordu gençler. sonra televizyon, radyo derken üstünde cartel yazılı t-shirtler görülmeye başlandı geçlerin üzerinde. herkes bu grubu konuşuyor, bu grubun şarkılarını söylüyordu. ben o zamanlar ilkokul çağlarında olduğum için konuyu pek kavrayamıyordum o zamanlar ama, abim çoktan kaptırmıştı kendini. ilk para verdiği albüm olmuştu cartel'in bu albümü. bir yandan da hip hop un en basit hareketleri yayılmaya başlamıştı mahallelerde. herkes gelişmelerden çok memnun, olanlar karşısında ise şaşkındı. tüm ülke için çok ilginç bir süpriz olmuştu bu. gençleri hevesten, yaşlıları meraktan takip etmekten alamıyorlardı kendilerini bu grubu. çünkü türkiye'de bir ilk yaşanıyordu. rap müziği türkiye'yle buluşuyordu. aradan bir kaç sene geçti ve haliyle şarkılar tazeliğini kaybetti. herkes bir albüm beklerken zaman geldi geçti cartel bir bütün olarak bir daha görülemedi. onun getirdiği bu rüzgarı başkaları estirmeye çalıştı. büyük bir bocalama, hazırlanma döneminin ardından, ceza, sagopa sesleri çıkmaya başladı ve türkiye'de 2. hip hop kültürü dönemi başladı. cartel ise tarihte fantastik bir heyecan olarak kaldı.
(bkz: efsane geri döndü)

2010'da yeni albumleriyle bizlerle olacaklar.