bugün

hazreti muhammed * in amcasının oğlu * ile kızı * nın oğludur.
şii lerin lideri olrak bilinir. mezarı kerbela dadır. saddam hüseyin tarafından sürekli baskı ile yıpratılmaya çalışılmış, mezarı bile * tahrip edilmiştir.
(#1123772)
halifelik yolunda muaviye'ye de, oğlu yezid'e de biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense canını vermiş tarihin gördüğü en büyük direnişçilerden. milyarlarca insanın kalbinde bir yiğitlik timsalidir.

"zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım."

imam hüseyin
hz. muhammed'in torunu, hz.ali'nin oğludur.
peygamber efendimizin cennet gençlerinin efendileri diye hitap ettiği iki kişiden biri. diğeri de zaten abisi hz. hasandır. susuz şehit olarak anılır ve mazlumun simgesidir. yezid lanetinin sebebiyetiyle kerbelada öldürülmüştür. muharrem ayının onuncu günü dedesi Hz. Muhammed (s.a.v.) ve bababsı Hz. Ali ve annesi Hz. Fatıma'ya kavuşmuştur.

kerbelada şehadet şerbetini içmeye yaklaşırken, Allah'a dua ediyor: Allah'ım bizlere göklerden yardım etmeyecksen, hakkımızda ondan daha hayırlısını ihsan et.

dursun ali erzincanlı kerbela naatında çok güzel anlatıyor.
peygamber'in * iki gülünden * * birisidir. yezit tarafından kandırılarak pusuya düşürülmiş ve kerbelada öldürülmüştür. taktire şayan bir hayat yaşamıştır.
bir frekans birimi. ama yanlış yazılmış. hüzeyin hz.
` Hüseyin doğruluğa ulaştıran bir ışıktır...
Hüseyin kurtuluş gemisidir...
Hüseyin bendendir...
Ben Hüseyin'denim...
Eti etimdir... Kanı kanım...
Kim Hüseyin'i severse...
Allah onu seveni sever... `

demiştir peygamberimiz (s.a.v.)
aşık mahzuni şerif'in kirvem isimli şarkısında da geçer.

------------
Can içinde can içinde aman
Can erir zaman içinde aman
Böyle kader olmaz olsun aman aman aman
Hüseyinim kan içinde aman

Varsam gitsem Erzincan`a aman
Hüseyinim gelmiş mi ola aman
Der Mahsuni bu dağlarda aman aman aman
Böyle yiğit ölmüş mü ola aman kirvem aman
------------
"ne zaman tatlı bir su içseniz hüseyin i hatırlayın" denmiştir susuzluk çekişine ağıt için, ve kendisi ölümünden hemen önce etrafındaki düşmanlarına ;"şu fırattan, dicleden hristiyanlar,yahudiler bile su içer siz peygamber torunundanmı esirgiyorsunuz onu" diye sormuştur. öldürülüşü yürekleri dağlar imam hüseyin in. ahirette öcünü turnaların alacağını bilmek bile rahatlatmaz, dindirmez yüreğinizdeki acıyı. en acı beddualar gelir dilinize imam hüseyin e bunu hak görenler için. anam babam yoluna kurban olsun senin.

edit; bunun nesini eksiledin yezid in torunu??
Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki :

"Hüseyin bendendir; o benim oğlum ve evladımdır, kardeşinden sonra insanların en üstünüdür, o müslümanların imamı, müminlerin mevlası, alemlerin Rabbinin halifesidir yardım dileyenlerin yardımına koşan, sığınak arayanların sığınağı ve Allah ın yaratıklarına olan hüccetidir o, cennet gençlerinin efendisi ve ümmetin babıdır (kapısıdır)onun emri benim emrimdir ona itaat bana itaattir ona uyan bendendir, ona isyan eden ise benden değildir."
imam huseyin i vurdular
kolunu kanadını kırdılar
al kanlara boyadılar
kerbelada kerbelada

imam huseyin susamıştı
bir yudum su aramıştı
ana yüreği yanmıştı
kerbelede kerbelada

imam huseyin şehit oldu
gül bahçemde güller soldu
topraklar kan ile doldu
kerbelada kerbelada..
kerbela da şehit edilmesinin yüreklerdeki acısı hala taze olarak duran imam.
ehl-i beytin güllerindendir. soldurulmuştur. yezidler çoğaldıkça çoğalmıştır.
resulullah'ın* hüseyin* benden dir bende hüseyindenim dediği torunu dur. o nun için ehlibeyt'in gonca gülü denmiştir.

edit: imla
Hz. Hüseyin'in ismini Peygamber Efendimiz koydu. Hz. Hüseyin doğduğu zaman, Cebrail (a.s) gelip "Ya Muhammed! Rabbin sana selâm söylüyor. Oğluna, şu Harun'un oğlunun ismini koy diyor" dedi.

Peygamber Efendimiz "Ey Cebrail: Harun'un oğlunun ismi nedir?" diye sordu.

Cebrail (a.s) Şebir dedi.

Peygamberimiz "Benim dilim, Arapça:" buyurdu.

Cebrail (a.s) "Öyle ise, bunun Arapça karşılığı olan Hüseyin ismini koy" dedi

(Diyar bekrî, el-Hamîs, 1,471).

Hz. Hüseyin, Hicrî altmışbirinci yılın on Muharreminde şehid olmuştu. Şehid düştüğünde elliyedi yaşında idi.

Hz. Hüseyin, hiç bir hesap peşinde koşmadan kendisini Hakk'a adayan gerçek ve örnek müslüman tipini simgeler. Bir konuşmasında, "Olup bitenleri görüyorsunuz. Dünyanın rengi değişti; tümüyle faziletten yoksun hale geldi. Yalnızca her iyiliğin tortusu kaldı. Dikkat! Görmüyor musunuz? Hak ve doğru, yerin altına gönderildi. Bilerek batıl işler peşindeler. Kötü gidişi önleyecek kimse kalmadı. Zaman, her mü'minin Allah uğrunda hakkı savunma zamanıdır. Şehid olmak istiyorum. Zalimlerle bir arada yaşamak zulmün ta kendisidir." diyen Hüseyin'in eyleminden, şehadetinden alınması gereken dersi Mevlâna Ebu'l Kelâm şöyle dile getirir: "Hüseyin Allah'ın iradesini kendi kişisel seçimine; Hakk'a bağlılığı, hayat ve hayatın lükslerine duyulan sevgiye tercih etti. Yalnız, Hakk'ın aşığı olmakta yarar görerek hayatını ortaya koydu. Bu vakur olaydan çıkarılabilecek en değerli ders, Cihad ve Hak yolundan sabırlı, kararlı ve metin olmak gerektiğidir."

Bir gün Habib-i Kibriya (s.a.) Efendimiz Ümmü Seleme (r.anhâ) annemizin evinde iken Cebrâil aleyhisselâm geldi. Resûl-i Ekrem (s.a.) Efendimiz Ümmü Seleme annemize: Ya Ümmü Seleme! Kapida dur içeriye kimse girmesin, dedi. O sirada Efendimizin reyhani Hüseyin geldi ve birden içeri daldi, Rasûlullah (s.a.)in boynuna atildi. Efendimiz onu kucagina aldi, öptü ve sevdi. Cebrâil aleyhisselâm: Onu çok mu seviyorsun? dedi. Efendimiz de: Evet!; dedi. Bunun üzerine Cebrâil (a.s.): iyi ama, ümmetin onu öldürecektir! dedi. Efendimiz hayretle: Demek onu öldürecek olanlar mü minler!.. dedi. Cebrâil (a.s.): Evet! istersen onun öldürülecegi yeri sana göstereyim,dedi ve gösterdi. Oradan bir avuç kizil toprak alip getirdi. Efendimiz o topragi aldi ve kokladi da: Bu toprak gam ve belâ kokuyor, buyurdu. Daha sonra topragi Ümmü Seleme (r.anhâ) annemize emânet olarak verdi ve: Ey Ümmü Seleme! Bu, torunum Hüseyin in öldürülecegi yerin topragidir. Ne zaman kan haline gelirse o vakit bil ki Hüseyin öldürülmüstür,buyurarak ileride olacak hadiselere isaret etti.

edit:lebejola'dan gelen uyarı notu.
Hz. Harun un ve Hz. alinin oğullarının adları
Şebba = Hasan
Şebib = Hüseyin
Müşebbib = Müheysin ( Muhsin )
bugün kendisi ve ailesinin katledilişinin yıl dönümüdür. tanımayanlar için muhammed'in torunu, ali'nin oğludur. evet gerçekten tanımayıp, ne uğruna öldüğünü bilmeyip din üzerine ahkam kesen insanlar var ülkemizde o yüzden yazdım.
allah şefaatine nail eylesin. http://www.youtube.com/watch?v=8zVki0ZHD-k
peygamber efendimizin güzide torunu, hazreti ali ve hazreti fatıma'nın oğlu, kerbela'da kalleşçe, haince, dağları ve melekleri titretecek şekilde katledilen, velilerin padişahıdır. kendisinden sonra gelen nesline seyyid denir.
muhammedin torunudur kerbelada siyasi rakibi muaviye'ye yenilerek öldürülmüştür.
*
başının kesilerek, şehit edildiği zannedilen, Allah'ın habibi'nin torunu. insanlara öyle gösterilmiştir, tıpkı hz. isa'da olduğu gibi. ama Allah ehl-i beyt'in kılına dokunulmasına izin vermeyeceğinden işin aslı öyle değildir. bu zahirde yani görünürde böyledir sadece.
hunharca şehid edilmesinde, yezid bin muaviye ve ubeydullah bin ziyad kadar kendisini "gel halifemiz ol" diye şam'a davet edip de yardım elini uzatmayan, yezid ordusuyla savaşmaktan kaçan kufe şii'lerinin de vebali vardır.

bugün ırak topraklarındaki şii'lerin kerbela günü zincirlerle kendilerini dövmeleri de bu utanç yüzündendir. hz. hüseyin efendimizin acını paylaşmak değil.
bütün seyyidlerin menbaı olan, evlad-ı resul (sav)Allah cennette buluşmayı nasip etsin.
Ölümü dünyadaki en acılı ölümlerden biridir, çünkü peygamber torununun vebâlini almak istemeyen onlarca kılıç, hep öldürücü olmayan darbelerle kol ve bacaklarını kesmiş, son darbeyi kimse vurmamıştır. Saatler sonra kan kaybından ölmüştür.
müslümanım diyenlerin, yine müslümanım diyen diğer insanlara yaptıkları bu devirde de maalesef aynı.

bizler her devide, birbirimizle kavga ediyoruz. beğenmediğimiz hristiyanlar ise artık birbirleriyle kavganın bir işe yaramadığını çoktan öğrendiler.
iktiarlar içinde en tehlikelisi 'din iktidarı' dır. tarih boyunca iktidar hırsı nelere sabep olmuş,ne canlar almış.
Din iktidarının gücünü kavrayanlar ne peygamber dinlemiş, ne paygamber evladı.

Soluk almak bile zordu çöl aksamında. hacer ül esved'in çevresi beyaz insan öbekleriyle sarılıydı herzaman ki gibi.yukarı doğru kıvrıldı turna katarı.fırat kıyısında, kum tanesinin ortasında kan çiçekleri açmıştı. doğan günün ilk ışıkları Kufe üstünden geçerken düştü kanatlarına. Kufeden ağıtlar yükseliyordu gök yüzüne.

"Kerbela'nın önü düzdür
Geceler bana gündüzdür
Şah kerbela da yalnızdır
Ah hüseyinim can hüseyinim"