1. 1.
  hz. ali
  hz. hasan
  hz. hüseyin
  hz. zeynel abidin
  hz. musa-i bakir
  hz. musa kazim
  hz. cafer sadik
  hz. riza
  hz. muhammed taki
  hz. naki
  hz. hasan el - askeri
  hz. mehdi
  15 -1 ... hasnicktir
 2. 2.
  (bkz: on iki dev adam)
  9 -13 ... say
 3. 3.
  ehli beyt soyundan gelen peygamber torunları:"hz. ali, hz. hasan, hz. hüseyin, hz. zeynel abidin, hz. musa-i bakir, hz. musa kazim, hz. cafer sadik, hz. riza, hz. muhammed taki, hz. naki, hz. hasan el askeri, hz. mehdi"
  5 ... diyonsos
 4. 4.
  hz muhammed'in sıla-i rahim'inden olmalarına rağmen bazılarının ölümünden sonra birçok insanın hak mezhepleri yıpratmak için üzerlerinden adice siyaset yaptıkları mübarek kişilerdir.
  5 -2 ... kara hilal
 5. 5.
  Kendileri Ehl-i beyt' tir, yani Hz.Muhammed'in soyundan gelmektedirler.

  Muharrem ayında tutulan 12 günlük orucun, 12 imamlara ithafen olduğunu sanılır. Lakin bu Kerbela olayı nın matem orucudur.

  "Allah' a ibadetin nişanesidir. Hz. Ali' nin evlatlarına yapılan bir katliamın yasıdır. Hz. Muhammed' in şanına yapılan bir ezeli ve ebedi hürmetin ifadesidir. Bu 12 günlük oruç 12 imamın şahsına tutulan bir oruç asla değildir. Bu oruçta Allah rızası vardır." der Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli...
  http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=22349

  ayrıca orucun ardından hz. hüseyin'in oğlu imam zeynelabidin in kerbeladan kurtulmasını aşureler pişirerek kutlanır.
  4 ... barutyiyici
 6. 6.
  (bkz: on iki havari)
  2 -1 ... ankakusu
 7. 7.
  bilirmisiniz ki bu imamlar her türlü kirden Allah tarafından arındırılmışlardır. bu güzel insanlar olmasa ne anlamı kalırdıki dünyanın... zaten dünya onlar için yaratılmadımı... şimdi sabırsızlıkla imam hz. Mehdi'nin zuhrunu bekliyoruz... o gün geldiğinde onunla olmak istiyoruz. Allah hepimizi şefaatlerine layık kullardan etsin.
  7 -5 ... bahtsiz bedevi
 8. 8.
  12 sayısının kutsal olduğu pers dini zerdüştlük etkisindeki şii caferiler ile alevilerin,nusayrilerin 12,şii zeydilerin 5,ismailiyenin 7 kabul ettiği 4.halife alinin soyundan olan dini liderler.kimi tarihi kaynaklarda 11. imam hasan askerinin erkek çocuğunun olmadığını dolayısıyla 12. imam muhammed mehdinin dünyaya hiç gelmediği söylenir.
  2 ... ozgurluk duskunu
 9. 9.
  yanlış hatırlamıyorsam 5.halifeden sonra işler değişir, çünkü her şii grubu 6.halife olarak cafer el-sıddık'ı kabul etmez.
  -2 ... flavius
 10. 10.
  hz.isa'ya 13. havari kazık atınca, aleviler sayıyı 12 de tutmuşlar.
  2 -8 ... abot