bugün

salatalık, sarımsak ve yoğut/ayran dan oluşan bir meze.
barış manço'nun binlerce kez dinlenesi şarkısı.
zamanında umit davala nın, bir fenerbahce galibiyeti ardından spor muhabirlerine

- bu fenerden bi cacık olmaz

demesiyle apayrı bi anlam kazandırdıgı kelime...
uludağa sözlüğe bir daha gelinse alıncak nickler de favorim
Yoğurt, ayran içine hıyar veya marul doğranarak yapılan, çoğu kez sarımsaklı, iştah açıcı yiyecek *

kesinlikle naneyle daha lezzetli olur..*
Bir tür ot.
mecazi anlamda; karışık, işe yaramaz, basit anlamında kullanılan kelime.
mercimekli bulgur pilavinin yaninda icilecek naneli,sarimsakli mukemmel meze.istege gore yazin icine buzda katilabilir.
yapılması nedeniyle yeryüzünde bir türk'ten başka hiç bir dünya insanının aklına gelmeyeceğini düşündüğüm dahice keşfedilmiş yiyeceğimiz,kimin aklına gelebilir ki salatalıkları minik minik doğrayıp yoğurtla karıştırmak içine sarımsak dövmek ve nane serpmek.
avrupa'da tzatziki adı altında yunan yiyecegi olarak bilinir.
sözlerinin içinden sosyal mesaj alına alına bir hal olunan barış manço şarkısı. barış manço'nun birçok otoritece en iyi albümü olarak kabul gören 1981 yılında çıkardığı Sözüm Meclisten Dışarı albümünde yer alır. albümün isminde geçen söz de zaten bu şarkının içinde en fazla yer alan sözdür. hafif bir melodinin üzerine üstad, sözlerini söyler durur. melodiye karışan kadeh ve kibrit sesleri ise insanı bambaşka hislere sürükler. özellikle şarkı biterken dile getirilen o son dizelere dikkat etmek gerekir...

Sözüm meclisten dışarı dostlar
Bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum
Hani dilim dilim doğrasalar beni
Marmara Ege Karadeniz ve hatta Akdeniz cacık olur diyorum

Derdim öylesine büyük ki dostlar
Kırka yarıp yine kırka bölseler
Ve kırk bostana gübre diye serpseler
Kırkbin tane ot biter de kırkbin derde deva olur diyorum

Ne oldu bana böyle durup dururken
Oğlan aldı başını gitti kız zaten lafımı dinlemezdi
Düğmem kopuk paçam sökük oramda buramda çengelli iğneler
Bir de çengelli iğne nazar bozar derler

Hanımın çorabı kaçık başında bigudiler
Karabaş bile, karabaş bile suratıma bakıp bakıp havlıyor
Öğünmek gibi olmasın ama dostlar
Kendimi hıyar gibi hissediyorum

Hani ince kıyım doğrasalar beni Akdeniz cacık olur diyorum
Ve hatta Atlas okyanusu ve hatta Hint okyanusu
Ve hatta hatta Büyük okyanus bile cacık olur diyorum
Böyle cacığa rakı mı dayanır

Çivi çiviyi söker derler soğuktan donanı buzla ovarlar
Ben zaten yanmışım dostlar peki beni fırına mı koysalar
Zeytin suyuna kuru ekmek böyle gelmiş böyle gidecek
her erkeğin kolayca yapabileceği basit ama keyifli bir tad*
salatalıkların yoğurdun saldırısına uğradıklarında oluşturdukları lezzet. *
barış manço'nun sağlam şarkılarından birisi. bir insan psikolojisi bu kadar güzel anlatılamazdı.
-senden cacık olmaz..
-neden abi?
-sen fenerlisin galiba..
hani ince kıyım doğrasalar beni..
Yoğurt, salatalık, sarımsak, kuru nane ve az zeytınyağı ile yapılan köftenin vazgeçilmez kader arkadaşı olan mezemsi içecek. *
koyu şekilde yapılıp üzerine taze nane rendelendiğinde adamın aklını başından uçuran orgazmik yiyecek, içecek. ne derseniz kabulüm.
hamile olan kadınların en rahat yiyebildiği hem lezzetli hem yararlı olan yiyeceğimiz.
kuru fasulye ve pilavın olmazsa olmazı.
hıyar ve yoğurdun mükemmel karışımı! eti cac...yanlış oldu pardon!
baris manconun kaliteli sarkilarindan biridir. sozleri itibariyle de hayli ilginctir. bikkinlik, hayattan bezmislik bu kadar mi guzel anlatilir?! bir benzeri daha yoktur bu sozlerin ve yorumun.
açık kıvamlı ve sarımsaksız çeşidi yazları sık sık tüketilirse harareti alır.
drama dersi için tiyatro sergilenecektir.sürekli prova yapılmaktadır.eee aç öğrenci doyar mı?yemek yenilmektedir.espriler havada uçuşur.baş rol oyuncusu bir lokma ısırmıştır. bir yudum da ayran içmiş ve ardından bir espri daha ve kaçınılmaz sahne!başrol karşıdakinin suratına ayranı püskürtmüştür.*yardımsever kişinin ev arkadaşı:
-oğlum lan sülo şimdi tam cacık oldun!
+hahaha!
her türlü çeşidi yazları sık sık tüketilirse uyku getirir, sık sık uyuklar, esnersiniz... eğer çalışıyorsanız ve çalıştığını ortam serin değilse, almamanız tavsiye edilir zira patron g.ötünüze tekmeyi basabilir.