bugün

(bkz: bülbül ü şeyda)
çeşitli şarkıda türküde ötmemesi salık verilen, temel niteliğini icra etmesi engellenen mağdur kuştur.

bülbül: yeter amk ötücem.

bülbülün dipnotu: ayrıca üzerimden edebiyat geliştirmeyi bırakın. yok altın kafesteymişim yok derdine dert katıyormuşum yok can ayazdaymış kıştaymış yok yarin hastaymış bana ne lan ötüyoruz diye duymadığımız kalmadı. kendi halimizde yaşıyoruz amk.
nefret edilen bir kuş türü. lanet.
türk erkeklerinde 50 den sonra uçamayan kuş çeşidi.
bunun için artık bülbül ötmüyor parçası yapılmıştır. gençlerimiz için ise bülbülüm altın kafeste parçası evlere şenliktir.
derde dert katan.

"Ötme bülbül ötme bülbül
Derdi derde katma bülbül
Benim derdim bana yeter,
Bir de sen dert katma bülbül..."
Divan şairlerinin takıntılı olduğu hayvandır. Güle aşıkmış diyorlar.
Bir gamlı hazânın seherinde
Isrâra ne hâcet yine bülbül?
Bil, kalbimizin bahçelerinde
Cân verdi senin söylediğin gül!

Savrulmada gül şimdi havâda,
Gün doğmada bir başka ziyâda...

(bkz: ahmet haşim)
divan edebiyatı, ilahi, şarkı ve türkülerde en fazla ismi geçen kuştur. Ötüşünün muhteşemliği görüntüsüyle ters orantılıdır.
karatavukgillerden ötücü kuş. Ötüşünün güzelliği ile ünlüdür. Serçeden daha ince yapılıdır. Üstü kırmızıya, altı sarıya çalar kül rengindedir. Gagası ince ve sivri, kanatları küt, kuyruğu yuvarlakçadır. Korularda, çalılıklarda yere yakın yaşar, böcek ve tırtılla beslenir.

Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/bulbul/#ixzz2ORSB7Anb
halay çekilesi nurettin rençber şarkısı..
http://www.youtube.com/watch?v=568pLfGKm0s

O yandan al beni
Gel bu yandan sal beni
Ya derdime derman le yada gel öldür beni..
türk aşk motifinde kadını temsil eden gül'ün, uğruna ölen, aşkından şakıyan erkek versiyonudur. Birçok hikaye ve fasılda bülbül güle olan aşkını şakırken, gül ise soğuk duruşu ve kadının pençelerini temsil eden dikenleri ile umursamaz tavırdadır. Bülbül aşkından bas bas bağırdığı gülüne ne vakit konmak istese, dikenleriyle yaralanırmış. Birgün öyle büyük yara almış ki ölmek üzereymiş. Son kez hasret gidermek için gülüne konarken gül dikenleri ile bülbülün kalbini parçalamış. bülbül ölürken gül diye ağlamış. sonra bülbül orada can vermiş. Sonra gül bülbülün öldüğünü görünce sevgilisi olan kargayı çağırmış. Karga gülün dikenlerini koparıp onu yemiş.
Günümüzde de gül, bülbül ilişkisi hala sürmektedir. Kadınlar kargalarla solarken, birçok bülbül can verirde umursamazmış.
babannemin çocuk pipisine taktığı isim. "bülbülünü yerim" der torunlarına. bu torunlardan biri kreşte bülbül kafeste oyunu oynayamamıştır.
gaziantep'in yavuzeli ilçesine bağlı bir köy.

· yavuzeli nerede?

kaynak:

· tarimziraat.com/gaziantep

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: yavuzeli/#12982675)
çile bülbülüm çile nin allahında kıçını yırtmak
(bkz: altın kafese konulduğunda ah vatanım) diyebilen kuş türü.
http://www.uludagsozluk.c...ymuşlar-ah-vatanım-demiş/
altın kafese koyulduğunda dile gelip ille de vatanım deyip gurbet türküleri söyleyen "Luscinia megarhynchos" kuşu.

görsel

bir de Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin güzel bir vecizesinde geçer;

* Kargalar gülistanı işgal ettiklerinde bülbüller siner ve susar.
azer olanı da vardır bunun.

(bkz: azer bülbül)
bir çok insanın adını bilip de bir türlü görmeye nail olamadığı güzel sesli bir kuş türüdür.
Güle vurgundur, dikenlerinin onu öldüreceğine bilse de vurgundur işte.
(bkz: bülbül)
amerika kıtasında bulunmayan kuştur. ingilizcesi "nightengale"'dir.
bursa nın yunanlılar tarafından işgal edildiğini öğrenen mehmet akif'in bu olaydan duyduğu derin üzüntüyü dile getirdiği şiiridir. bir haykırıştır. şiir boyunca bülbüle seslenilir. aslında bülbuül bir simgedir.
mehmet akif, kendi feryadını bülbülün feryadı ile özdeşleştirir. seninki de birşey mi benim acımın, üzüntümün yanında der.
güle baktıkça yüregi çırpınandır.
en guzel sesli kustur.
(bkz: gül)