bugün

bursa; tarih, sanayi, turizm şehridir.
kocaeli; sanayi şehridir.
ikisininde bariz bir şekilde birbirine üstünlük kurmadığını düşündüğüm güzel yurdumun güzel şehirlerinden bir kaçı.
yeşil vs gri.
4 yıl üniversite okuduğum şehir kocaeli;
memleketim ve formasyon aldığım yer bursa;
görev yaptığım yer kars.

(bkz: noluyor lan)
iki şehirde de liseli gençler çok feci.
kocaeli: tren sesleriyle inletir geceleri.
bursa: tramvayları saat 12'den sonra uyur.
hangisinde olursan diğerini özlüyorsun.
anlam veremediğin iki şehir hayatımda ölece anlamsızca yer teşkil etmekte.
bursa'nın sadece şehir merkezi 2 milyon kişidir, bursa'nın toplam nüfusu 3 milyona yakındır. kocaeli'nin ise toplam nüfusu 1,5 milyondur.
her ikisi de türkiye'nin en önemli sanayi kentleridir
bursa metropol'dür, kocaeli ise ancak genel anlamıyla bakıldığında büyük bir kenttir. yoksa sadece izmit ile bursa derseniz, nilüfer kadar bir yerdir izmit, nüfusu 350 bin kişidir.
birde izmitli kızlar, bursalı erkeklerin sevgilisi olur genelde bizzat şahidim *
bursa daha yeşildir, doğası daha güzeldir. kocaeli çok karışık amk bir türlü anlayamadım.
Kocaeli sadece sanayi şehridir.

Bursa tarih, turizm ve sanayi şehridir.
(bkz: bursa vs eskişehir)
bursa'nın iskender'i yeter.
bursada okumuş bir ızmitli ve kocaelispor diye olmayan bir takımın taraftarı olarak; bursa açık farkla götürür.
bursa nın acık ara farkla onde oldugu kıyaslamadır.
Kocaeli sanki istanbul un en büyük ilçelerinden biri gibidir. Sanki pendik , kartal tuzla , gebze , kocaeli falan. Bursa ise istanbul ile kıyaslanabilecek - bakın daha iyi asla demiyorum ama kıyaslanabilir- bir şehirdir.
bir izmitli olarak söylüyorum ki maalesef bursa. izmit sadece sanayi kentidir, gerek alt yapı gerek binalar olarak bursanın fazlasıyla gerisindedir. ~~olsun lan seviyom izmitimi
gereksiz bir kıyaslamadır. kocaeli'nin gelişmiş olmasının nedeni istanbul'a yakın olmasıdır ancak şehirde yaşamaya değer hiç bir şey yoktur. kimse alınmasın ama insanını da pek sevmem. bursa ise hem konumu, hem güzellikleri, hem de gelişmişliğiyle kocaeli'ye fark atar. ayrıca kızları da güzeldir.*
(not: nereden biliyosun demeyin 4 yıl bursa'da yaşadım şimdi de sakarya'dayım kocaeli'ye gidip gelirim sürekli *)
bi kocaelisporun haline bak birde bursasporun, anlarsın.
bursa kıyas kabul etmez. o derece.
bursa cebinden 10 tane kocaeli çıkarır her konuda.
Otomotiv sektöründe türkiye'nin öncüsü iki ilin versusu.

Kocaeli'nin sanayisini al elinden, geriye ne kalır ki?
kocaeli dediğin yer de fena değil ama bursa sadece tarihiyle belasını s.ker afedersin .
körfezinden dolayı kendi şehrim kocaeli'yi seçeceğim versus.

görsel

görsel

Bursa'nın ise tarihi kıyas kabul etmez kocaeli'yle
bursa daha güzeldir şehir olarak. ama kocaelinde de maşukiye falan güzel yerler doğası falan gayet iyi.