bugün

22 Mart 1941'de zürihte doğan oyuncu. 1961de ilk kez sahneye profesyonel anlamda çıkmıştır. bir çok film ve oyunda rol almıştır. ülkemizde de gösterime girmiş olan çöküş filmindeki adolf hitler yorumu izlenesidir.
1941 isviçre doğumlu oyuncu. önemli filmleri arasında der himmel über berlin ve der untergang sayılabilir.
wim wenders ın vazgeçilmez aktörlerinden biridir. amerikalı arkadaşım, arzunun kanatları adlı filmleri performans açısından izlenmesi gereken filmlerdendir.
der untergang'da öyle bir oynamıştır ki, filmin ardından adolf hitler fotoğrafına bakan insanlar "fotoşop olum bu!" diyerek gerçek hitler'in ganz olduğunu iddia edebilirler.

değeri bilinmeyen bir diğer büyük.
avrupa sinemasının yetiştirdiği en yetenekli aktörlerdendir. oyunculuğu adeta yaşayarak icra edenlerden. oldukça uzun bir filmografisi olan bruno ganz, aynı zamanda schindler's list filmi için teklif edilen başrolü reddetmiştir. belki de bu filmin senaryosunu çok taraflı gördüğünden dolayıdır.
der untergang'da dünya aleme oyunculuk dersi vermiştir.
kimliksiz [ unknown] filminde başarılı bir performans sergileyen aktör. nedense tanıdık gelmişti oyuncu, açıp bakınca çöküş' filminde hitler'i canlandıran bey amca olduğunu gördüm. demek harbiden oynamış adam. bu sebeple alman zannetmiştim ama değilmiş! isviçreli.
sırf hitler'i oynadı diye hakkettiği hakkettiği oscar'ı alamayan kişi.
the reader filminde yan rolde olmasına ve film genelinde süre olarak çok fazla görünmemesine rağmen akılda kalan ve dikkat çekici bir performans sergileyen başarılı aktör.
orjinal adi (bkz: der untergang) yani çöküş olan , hitlerin son günlerini anlatan filmde hitleri hitlerden daha iyi canlandiran yeteneğin dibine vurmuş aslen avusturyali olan aktör.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.