1. 1.
    Yönetmenliğini blake edwards ın yaptığı 1961 yılı sinema filmi.Filmin başrollerini unutulmaz oyuncu Audrey Hepburn ve
    george peppard paylaşıyorlar.
    tabiri caiz ise sımsıcak bir film.ilk izlediğimde resmen bayılmıştım.

edit: şimdi dönüp geriye bakıyorum da kocaman bir of çekiyorum kendim için. "resmen bayılmıştım" ne demek lan? töbe töbe!
    3 ... msd
  2. 2.
    audrey hepburn denilince akla gelen ilk film. benim favori audrey hepburn filmim roman holidaydir ama bu filminde özel bir yeri vardır bende. little black dresssi, kocaman şapkası ve büyük ekran gözlükleriyle holly golightly karakteri sinema tarihinin unutulmaz rollerindendir. filmin müziklerini henry mancini yapmış ve oscar kazanmış belirtelim. audrey hepburnde oscara aday olmuş ama kazanamamıştır.
    truman capote nin aynı adlı romanından uyarlama ama farklılıklar taşır kitapla film.
    3 ... audrey
  3. 3.
    audrey hepburn ,frank sinatra gibi isimlerin söylediği filmin aşmış müziği için (bkz: moon river),ayrıca filmin jönü 1994 te ölen george peppardtır.
    1 ... say
  4. 4.
    moon river adlı harika şarkısıyla oscar alan filmdir yamulmuyorsam.
    3 ... musette
  5. 5.
    3 tane siyah elbise (biri eteği tüllü, biri bele oturan, biri kabarık etekli) alma sebebi olmuştur..mamaif insan hepburn kadar güzel ve zarif olmayınca,filmi film yapanın o siyah elbise bi adet gözlük ve sigara değil , audrey hepburn olduğu 200 ytl'ye anlaşılmıştır..ayrıca da çok güzel bi şarkıdır:
    http://www.youtube.com/watch?v=BcmH1LdPNKA+
    1 ... hefeweizen
  6. 6.
    muhteşem klasik.

moon river eşliğinde romantik komedi bahanesi ile odri hepbörn gibi zerafeti dudak uçuklatan, tatlılığı tartışılamayan bir insanı izlemektir.

bir de "zavallı, minik, isimsiz kedi" vardır, holly golightly*'nin evinde yaşayan. evet, kedisi değildir; yalnızca kedidir ve isimsizdir. holly kediye isim vermez çünkü isim verirse onun kendisine ait olacağını düşünür. o kimsenin kimseye ait olamayacağına inanır. kimse kimseye bağlanmaz ve ait olmaz...

öyle bir filmdir ki kedi denen varlıkları sevmeyen insanlara bile kedileri sempatik gösterir. ki film akabinde sevdicek ile yaşanan diyalogların da etkisi vardır bu sempati oluşumuna;

-** ah zavallı, isimsiz kedicik *
    - benim ismim var. sen verdin.. *
    3 -1 ... finally free
  7. 7.
    audrey hepburn'ü makyaj yaparken (adeta çalan bi miziğe eşlik eder gibi, öylesine yürüyüp geçer gibi) izlemek için bile bakılmalı bu filme. kadın rol yapmamış, holly golightly olmuş (ya da tam tersi bilmiyorum.)

ve george peppard'ın oynadığı paul varjak karakterinin (namıdeğer fred baby) kendi yazdığı kitap için söyledikleri (kitabın eleştirisi imiş) süper.

mekanlar, diyaloglar, müzik... filmi izleyince, sadece yağmur değil film de; a k ı y o r.

ayrıca filmde pencere, kedi, elbise derken pek çok şey karaktere dönüşüyor(!)
    1 ... kekik
  8. 8.
    (bkz: deep blue something)
    1 ... kulaklara kacar oldum
  9. 9.
    zavallı, minik, isimsiz kedinin rol yeteneğine hasta olunan film. terkedildiğindeki bakışı neydi öyle.
    5 ... melos
  10. 10.
    audrey hepburn olmasa bir hiç olacak filmdir.
    1 ... poor nameless slob cat