1. 1.
  the pink panther serilerinin unutulmaz yönetmeni. adı peter sellers ile özdeşleşmiştir bir bakıma. bunun dışında the party de bu ikilinin unutulmaz filmlerinden. ama benim için en çok breakfast at tiffany s in yönetmenidir.
  1 ... audrey
 2. 2.
  son of the pink panther gibi iğrenç bir filmle tabiri caizse hem cluoseau karakterinin hem peter sellers'ın mirasının içine eden komedi yönetmeni.Peter sellers pembe panter filmlerinde sıkıldığında ve artık film çekmek istemediğinde blake edwards sellers'ı zorlamış ve para uğruna zorla güzellik yaptırmıştır.

  edit: gercekten onemli ve sellers la yaptiklari islerle cok takdir edilmeli. Ama, roger moore dan mufettis, roberto benigni'den mufettisin oglu olur mu yav?
  ... indiana_jones
 3. 3.
  belli başlı filmleri şunlardır:

  Pembe Panterin izinde (1982)
  10 (1979)
  Pembe Panterin intikamı (1978)
  The Pink Panther Strikes Again (1976)
  Pembe Panterin Dönüşü (1975)
  The Party (1968)
  Savaşta Ne Yaptın Baba? (1966)
  A Shot in the Dark (1964)
  Pembe Panter (1963)
  Tiffany'de Kahvaltı (1961)

  10 filmiyle bo derek i yıldızlaştırmıştır denebilir.
  ... bilgistan
 4. 4.
  hollywodd'a komedi-parodi tadinda unutulmaz eserler veren film yapmak nasıl olur ,gişe filmi yaparken kalite nasil muhafaza edilir ve kalıcı eserler verilir dersi veren usta yönetmen ve yapimci.
  ... mulayim
 5. 5.
  bugün hayata gözlerini yummuştur. biraz yersiz olacak ama bu kez güldürmedi.
  ... berdussair
 6. 6.
  ayın 16'sı itibariyle hayatını kaybetmiş ünlü yönetmen. inci'de vefatından sonra girilen entry sayısının uludağsözlük'te girilen entry sayısından fazla olması, o boş diye eleştirdiğiniz adamların kültür seviyesini açıkça ortaya koymaktadır.

  ha pardon sizler için en iyi film güneşi gördüm idi değil mi?
  1 -1 ... beitar jerusalem
 7. 7.
  peter sellers'ın dünyaca bilinmesine hatta pembe panter adının kültleşmesine sağlayan iki kişiden birisidir.

  altmışlı yıllardan itibaren dünyayı kasıp kavuran müfettiş clouseau karakteri aslında bir yan rol iken önce set ekibiyle ardından seyirci ile beraber bir anda ünlendi. bunu ilk fark edenlerden birisi de kendisi idi.

  tabi sellers'in enfes fransız tiplemesi ile beraber yönetmenliğini konusturması da ayrı bir tat.
  ... byoser
 8. 8.
  şu sıralar pembe panter serisinden birisinin cnbc-e de oynadığını hatırlatmak isterim. peter sellers in muhtesşem oyunculuğunu kaçırmayın. blake edwards da tartışmasız en büyük yönetmenlerden biri. pembe panter serisinin yanısıra the party, victor victory, breakfast at the tifany gibi filmlerle gönlümüzde taht kurmuş büyük usta.
  ... gomer celakil
 9. 9.
  (d. 26 Temmuz 1922 - ö. 15 Aralık 2010) ödüllü ABD'li yönetmen, film yapımcısı, senarist ve oyuncu. En çok Pembe Panter (The Pink Panther ) filmleri ile hatırlanır. 1940'lı ve 1980'li yıllar arasında sinemada aktif olmuştur. 1969 yılından beri aktris Julie Andrews ile evli olan yönetmen, 15 Aralık 2010 tarihinde Santa Monica Kaliforniya'da zatürreden ölmüştür.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Blake_Edwards
  1 ... hasmet ibriktaroglu